Kawasaki Todoroki Stadium
Japan·
J1 League, Emperor Cup, J-League Cup och 1 tävling till, april 2013 till november 2023. 153 spelade matcher.
Kawasaki Frontale har ytterligare 65 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Kawasaki Frontale på sin hemmaplan2014–2023
Visa säsong för säsong19 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | J1 League | 17 | 9 | 5 | 3 | 33 | 22 | +11 | 32 | 1.88 | 6 |
| 2014 | J-League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2014 | Emperor Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015 | J1 League | 17 | 10 | 3 | 4 | 36 | 22 | +14 | 33 | 1.94 | 5 |
| 2015 | J-League Cup | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | -2 | 2 | 0.67 | 0 |
| 2015/16 | Emperor Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2020 | J1 League | 17 | 15 | 1 | 1 | 48 | 15 | +33 | 46 | 2.71 | 6 |
| 2020/21 | J-League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2020/21 | Emperor Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2021 | J1 League | 19 | 16 | 3 | 0 | 39 | 14 | +25 | 51 | 2.68 | 8 |
| 2021 | J-League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021 | Emperor Cup | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 5 | 1.67 | 0 |
| 2022 | J1 League | 17 | 14 | 1 | 2 | 38 | 18 | +20 | 43 | 2.53 | 7 |
| 2022 | J-League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2022 | Emperor Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 1 | +4 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2023/24 | AFC Champions League Elite | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 2 | +8 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2023 | J1 League | 17 | 7 | 5 | 5 | 29 | 21 | +8 | 26 | 1.53 | 7 |
| 2023 | J-League Cup | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 0 | +6 | 5 | 1.67 | 3 |
| 2023 | Emperor Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 3 | +4 | 6 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 130 | 84 | 26 | 20 | 282 | 140 | +142 | 278 | 2.14 | 48 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Kawasaki Frontale på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Kawasaki Frontale vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
16och 11 till
Räddade en poäng
11och 6 till
Tappade ledningen
17och 12 till
Läst ur målen i 127 matcher. 3 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Kawasaki Frontale här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Urawa | 8 | 0 | 5 | 3 | 9 | 13 | -4 | 5 | 0.63 |
| Shimizu S-pulse | 7 | 1 | 0 | 6 | 8 | 25 | -17 | 3 | 0.43 |
| Nagoya Grampus | 7 | 2 | 0 | 5 | 8 | 16 | -8 | 6 | 0.86 |
| Kashima | 7 | 1 | 0 | 6 | 8 | 17 | -9 | 3 | 0.43 |
| Cerezo Osaka | 7 | 2 | 2 | 3 | 17 | 18 | -1 | 8 | 1.14 |
| FC Tokyo | 7 | 1 | 1 | 5 | 3 | 7 | -4 | 4 | 0.57 |
| Gamba Osaka | 7 | 1 | 0 | 6 | 11 | 26 | -15 | 3 | 0.43 |
| Kashiwa Reysol | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 9 | -3 | 4 | 0.67 |
| Sanfrecce Hiroshima | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 12 | -8 | 5 | 0.83 |
| Shonan Bellmare | 6 | 1 | 2 | 3 | 8 | 8 | 0 | 5 | 0.83 |
Visa alla36 klubbar
| Vissel Kobe | 6 | 1 | 2 | 3 | 9 | 12 | -3 | 5 | 0.83 |
| Sagan Tosu | 6 | 0 | 1 | 5 | 2 | 11 | -9 | 1 | 0.17 |
| Yokohama F. Marinos | 6 | 3 | 0 | 3 | 8 | 8 | 0 | 9 | 1.50 |
| Vegalta Sendai | 5 | 0 | 3 | 2 | 4 | 6 | -2 | 3 | 0.60 |
| Consadole Sapporo | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 9 | -3 | 4 | 1.00 |
| Avispa Fukuoka | 4 | 0 | 0 | 4 | 5 | 13 | -8 | 0 | 0.00 |
| Oita Trinita | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.33 |
| Kyoto Sanga | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 9 | -5 | 1 | 0.33 |
| Yokohama FC | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 9 | -6 | 0 | 0.00 |
| Albirex Niigata | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 3 | 1.00 |
| Tokushima Vortis | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Ventforet Kofu | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Montedio Yamagata | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Jubilo Iwata | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Matsumoto Yamaga | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Tokyo Verdy | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Omiya Ardija | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 |
| Ehime FC | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Johor Darul Takzim FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Ulsan Hyundai FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| BG Pathum United | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Blaublitz Akita | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Parceiro Nagano | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Matsue City | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Tochigi City | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Sapporo University | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 153 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 455 mål, 303 av hemmalaget och 152 av gästen
Klockan bygger på 142 av arenans 153 spelade matcher (93 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 455 mål. De 11 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Kawasaki Frontale på arenan.
- 1Y. Ōkubo32mål
- 2Y. Kobayashi29mål
- 3Leandro Damião27mål
- 4A. Ienaga24mål
- 5Y. Wakizaka16mål
- 6Renatinho14mål
- 7K. Mitoma14mål
- 8Marcinho12mål
- 9D. Tono8mål
- 10T. Miyashiro7mål
Listorna bygger på 142 av arenans 153 spelade matcher (93 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 455 mål. De 11 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.