JobServe Community Stadium
Colchester, Essex, England·

- Kapacitet
- 10 083
- Underlag
- Naturgräs
League Two, League Cup och FA Cup, november 2016 till augusti 2026. 214 spelade matcher.
Har även hetat Colchester Community Stadium (2016–2026)
Colchester har ytterligare 2 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Colchester på sin hemmaplan2017/18–2025/26
Visa säsong för säsong16 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017/18 | League Two | 23 | 9 | 7 | 7 | 30 | 23 | +7 | 34 | 1.48 | 6 |
| 2018/19 | League Two | 23 | 12 | 4 | 7 | 39 | 23 | +16 | 40 | 1.74 | 11 |
| 2019/20 | League Two | 19 | 10 | 5 | 4 | 29 | 17 | +12 | 35 | 1.84 | 7 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | League Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2020/21 | League Two | 23 | 10 | 7 | 6 | 32 | 26 | +6 | 37 | 1.61 | 5 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021/22 | League Two | 23 | 6 | 9 | 8 | 25 | 28 | -3 | 27 | 1.17 | 4 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | League Two | 23 | 6 | 9 | 8 | 25 | 23 | +2 | 27 | 1.17 | 6 |
| 2022/23 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | League Two | 23 | 6 | 7 | 10 | 34 | 41 | -7 | 25 | 1.09 | 2 |
| 2024/25 | League Two | 23 | 10 | 8 | 5 | 28 | 15 | +13 | 38 | 1.65 | 12 |
| 2024/25 | League Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2025/26 | League Two | 23 | 10 | 6 | 7 | 35 | 23 | +12 | 36 | 1.57 | 6 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 212 | 80 | 65 | 67 | 286 | 232 | +54 | 305 | 1.44 | 61 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Colchester på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Colchester vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
12och 7 till
Räddade en poäng
34och 29 till
Läst ur målen i 212 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Colchester här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Swindon Town | 9 | 0 | 2 | 7 | 3 | 19 | -16 | 2 | 0.22 |
| Newport County | 9 | 1 | 3 | 5 | 6 | 15 | -9 | 6 | 0.67 |
| Crawley Town | 8 | 2 | 4 | 2 | 9 | 11 | -2 | 10 | 1.25 |
| Grimsby | 8 | 4 | 1 | 3 | 9 | 9 | 0 | 13 | 1.63 |
| Walsall | 7 | 0 | 5 | 2 | 6 | 8 | -2 | 5 | 0.71 |
| Carlisle United | 7 | 1 | 4 | 2 | 6 | 9 | -3 | 7 | 1.00 |
| Tranmere | 7 | 1 | 3 | 3 | 6 | 10 | -4 | 6 | 0.86 |
| Salford City | 7 | 3 | 1 | 3 | 7 | 6 | +1 | 10 | 1.43 |
| Bradford | 6 | 1 | 3 | 2 | 4 | 7 | -3 | 6 | 1.00 |
| Port Vale | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 7 | -3 | 5 | 0.83 |
Visa alla56 klubbar
| Crewe | 6 | 0 | 3 | 3 | 3 | 15 | -12 | 3 | 0.50 |
| Exeter City | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 11 | -4 | 5 | 0.83 |
| Stevenage | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 9 | -1 | 8 | 1.33 |
| Cheltenham | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 7 | +1 | 10 | 1.67 |
| Mansfield Town | 6 | 2 | 3 | 1 | 9 | 8 | +1 | 9 | 1.50 |
| Morecambe | 6 | 3 | 2 | 1 | 6 | 3 | +3 | 11 | 1.83 |
| Barrow | 6 | 3 | 3 | 0 | 10 | 3 | +7 | 12 | 2.00 |
| Harrogate Town | 6 | 2 | 0 | 4 | 6 | 9 | -3 | 6 | 1.00 |
| Milton Keynes Dons | 5 | 2 | 0 | 3 | 6 | 9 | -3 | 6 | 1.20 |
| Cambridge United | 5 | 2 | 2 | 1 | 5 | 6 | -1 | 8 | 1.60 |
| Notts County | 5 | 2 | 1 | 2 | 11 | 10 | +1 | 7 | 1.40 |
| Forest Green | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 9 | -1 | 7 | 1.40 |
| Northampton | 4 | 3 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 9 | 2.25 |
| Gillingham | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 7 | 1.75 |
| Oldham | 4 | 2 | 2 | 0 | 9 | 5 | +4 | 8 | 2.00 |
| Accrington ST | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | 1.75 |
| Leyton Orient | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 4 | 1.00 |
| AFC Wimbledon | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | 2.33 |
| Chesterfield | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 8 | -5 | 1 | 0.33 |
| Doncaster | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 |
| Sutton United | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.33 |
| Brentford | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 |
| Bristol Rovers | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Fleetwood Town | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Rochdale | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Scunthorpe United | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Coventry | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Hartlepool United | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Barnet | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| Yeovil Town | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| Lincoln | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Macclesfield | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bromley | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Stockport County | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Tottenham | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Reading | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Wigan | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bolton | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Southend | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bury | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Shrewsbury | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Plymouth | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Wycombe | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Luton | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Wrexham | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Marine | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 214 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 523 mål, 287 av hemmalaget och 236 av gästen
Klockan bygger på 214 av arenans 214 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 523 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Colchester på arenan.
- 1N. Chilvers13mål
- 2S. Szmodics13mål
- 3J. Payne13mål
- 4F. Nouble12mål
- 5H. Anderson10mål
- 6C. Harriott10mål
- 7T. Eastman9mål
- 8F. Sears9mål
- 9S. Tovide9mål
- 10M. Mandron8mål
Listorna bygger på 214 av arenans 214 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 523 mål.