Imtech Arena
Tyskland·
Bundesliga och DFB Pokal, augusti 2010 till maj 2015. 89 spelade matcher.
Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.
Hemmaplan
Hemmaplan
Hamburger SV på sin hemmaplan2010/11–2014/15
Visa säsong för säsong7 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Bundesliga | 17 | 7 | 5 | 5 | 29 | 24 | +5 | 26 | 1.53 | 4 |
| 2011/12 | Bundesliga | 17 | 3 | 7 | 7 | 19 | 29 | -10 | 16 | 0.94 | 4 |
| 2012/13 | Bundesliga | 17 | 8 | 2 | 7 | 18 | 18 | 0 | 26 | 1.53 | 4 |
| 2013/14 | Bundesliga | 17 | 5 | 3 | 9 | 24 | 34 | -10 | 18 | 1.06 | 2 |
| 2013/14 | DFB Pokal | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 6 | -3 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2014/15 | Bundesliga | 17 | 6 | 5 | 6 | 16 | 18 | -2 | 23 | 1.35 | 5 |
| 2014/15 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 89 | 31 | 22 | 36 | 110 | 132 | -22 | 115 | 1.29 | 20 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Hamburger SV på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Hamburger SV vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
4Räddade en poäng
10och 5 till
Tappade ledningen
10och 5 till
Läst ur målen i 89 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Hamburger SV här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bayern München | 7 | 4 | 3 | 0 | 16 | 3 | +13 | 15 | 2.14 |
| SC Freiburg | 5 | 3 | 2 | 0 | 8 | 3 | +5 | 11 | 2.20 |
| VfL Wolfsburg | 5 | 3 | 2 | 0 | 10 | 4 | +6 | 11 | 2.20 |
| Werder Bremen | 5 | 2 | 0 | 3 | 7 | 10 | -3 | 6 | 1.20 |
| Borussia Mönchengladbach | 5 | 2 | 2 | 1 | 5 | 3 | +2 | 8 | 1.60 |
| FSV Mainz 05 | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 7 | +1 | 7 | 1.40 |
| Borussia Dortmund | 5 | 1 | 2 | 2 | 8 | 8 | 0 | 5 | 1.00 |
| Hannover 96 | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.20 |
| 1899 Hoffenheim | 5 | 1 | 1 | 3 | 7 | 8 | -1 | 4 | 0.80 |
| Bayer Leverkusen | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 6 | +1 | 7 | 1.40 |
Visa alla23 klubbar
| VfB Stuttgart | 5 | 3 | 1 | 1 | 11 | 7 | +4 | 10 | 2.00 |
| FC Schalke 04 | 5 | 2 | 0 | 3 | 7 | 8 | -1 | 6 | 1.20 |
| Eintracht Frankfurt | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | 1.75 |
| FC Augsburg | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 | 1.75 |
| 1. FC Nürnberg | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.00 |
| 1. FC Köln | 4 | 2 | 0 | 2 | 9 | 11 | -2 | 6 | 1.50 |
| Hertha BSC | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 | 2.33 |
| SpVgg Greuther Fürth | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| 1. FC Kaiserslautern | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Fortuna Düsseldorf | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| SC Paderborn 07 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| FC St. Pauli | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Eintracht Braunschweig | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 89 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 242 mål, 110 av hemmalaget och 132 av gästen
Klockan bygger på 89 av arenans 89 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 242 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Hamburger SV på arenan.
- 1M. Petrić14mål
- 2H. Çalhanoğlu9mål
- 3Rafael van der Vaart9mål
- 4Pierre-Michel Lasogga8mål
- 5Son Heung-Min7mål
- 6P. Guerrero7mål
- 7Artoms Rudņevs6mål
- 8Maximilian Beister5mål
- 9I. Iličević4mål
- 10M. Jansen4mål
Listorna bygger på 89 av arenans 89 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 242 mål.