FootSam
FOOTBALL DATA

IAI Stadium Nihondaira

Shizuoka, Japan·Shimizu S-pulse

1.23poäng per match
33 %hemmavinster
222spelade matcher
Kapacitet
20 339
Underlag
Naturgräs

J1 League, J-League Cup och Emperor Cup, mars 2013 till augusti 2026. 222 spelade matcher.

Har även hetat New National Stadium (2025)

Shimizu S-pulse har ytterligare 6 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Shimizu S-pulse på sin hemmaplan2013–2027/27

1.23poäng per match
33 %vinstprocent
745197V–O–F på 222 matcher
313351målskillnad -38
42hållna nollor
54matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2013–2027/27
Visa säsong för säsong35 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2013J1 League76011912+7182.571
2013J-League Cup301224-210.330
2013/14Emperor Cup210133031.500
2014J1 League166371820-2211.316
2014J-League Cup320162+462.002
2014Emperor Cup110021+133.000
2015J1 League162592236-14110.690
2015J-League Cup310235-231.000
2015/16Emperor Cup100124-200.000
2016/17Emperor Cup220051+463.001
2017J1 League1732121636-20110.652
2017J-League Cup310246-231.000
2017/18Emperor Cup220061+563.001
2018J1 League177462920+9251.475
2018J-League Cup321042+272.331
2018Emperor Cup110010+133.001
2019J1 League177192140-19221.293
2019J-League Cup312043+151.671
2019/20Emperor Cup110010+133.001
2020J1 League1743103235-3150.880
2020/21J-League Cup200226-400.000
2021J1 League195681728-11211.114
2021J-League Cup411254+141.001
2021Emperor Cup210122031.501
2022J1 League162861724-7140.882
2022J-League Cup311133041.330
2022Emperor Cup210181+731.501
2023J-League Cup321075+272.330
2023Emperor Cup100112-100.000
2024Emperor Cup2101103+731.501
2025J1 League196762425-1251.326
2025Emperor Cup110042+233.000
2026J1 League102531112-1111.101
2026Emperor Cup110021+133.000
2027/27J1 League200202-200.000
Totalt222745197313351-382731.2342
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Shimizu S-pulse på den här arenan

6obesegrad i följd10 aug. 2013 – 19 okt. 20136 vinster, 0 oavgjorda
6raka segrar10 aug. 2013 – 19 okt. 2013
3hållna nollor i följd2 apr. 2014 – 26 apr. 2014
7raka förluster13 aug. 2017 – 26 nov. 2017

Största förluster

11 juli 2015Shimizu S-pulse05Vissel Kobe+5 mål emot
1 sep. 2019Shimizu S-pulse04Kashima+4 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Shimizu S-pulse vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

14
28 aug. 2013Kashima43låg under med 2
9 aug. 2017Cerezo Osaka32låg under med 2
14 sep. 2013Nagoya Grampus21låg under med 1
28 sep. 2013Ventforet Kofu21låg under med 1
19 okt. 2013Sagan Tosu64låg under med 1

och 9 till

Räddade en poäng

17
24 nov. 2018Vissel Kobe33låg under med 2
24 apr. 2019Matsumoto Yamaga22låg under med 2
31 juli 2022Sagan Tosu33låg under med 2
17 maj 2014Vissel Kobe11låg under med 1
22 nov. 2014Nagoya Grampus22låg under med 1

och 12 till

Tappade ledningen

46
29 apr. 2015Montedio Yamagata33ledde med 3
18 mars 2017Kashima23ledde med 2
26 nov. 2017Albirex Niigata23ledde med 2
20 mars 2013Ventforet Kofu11ledde med 1
7 dec. 2013Kashiwa Reysol12ledde med 1

och 41 till

Läst ur målen i 212 matcher. 10 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Shimizu S-pulse här

43klubbar har gästat
26av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Nagoya Grampus138232514+11262.00
Sanfrecce Hiroshima126242318+5201.67
Kashima128222614+12262.17
Gamba Osaka127321912+7242.00
Kawasaki Frontale128222613+13262.17
Yokohama F. Marinos128312213+9272.25
Vegalta Sendai114161520-5131.18
Vissel Kobe114341814+4151.36
Kashiwa Reysol10712179+8222.20
Shonan Bellmare103341418-4121.20
Visa alla43 klubbar
FC Tokyo10622179+8202.00
Consadole Sapporo94231911+8141.56
Cerezo Osaka92161218-670.78
Sagan Tosu91531215-380.89
Urawa8530147+7182.25
Jubilo Iwata731311110101.43
Ventforet Kofu613255061.00
Kyoto Sanga531174+3102.00
Matsumoto Yamaga411257-241.00
Albirex Niigata411257-241.00
Avispa Fukuoka402259-420.50
Oita Trinita301236-310.33
Tokushima Vortis311142+241.33
Yokohama FC311145-141.33
Omiya Ardija301214-310.33
V-varen Nagasaki220031+263.00
Fagiano Okayama211032+142.00
FC Gifu110021+133.00
Kanazawa100123-100.00
Machida Zelvia101022011.00
Mito Hollyhock100103-300.00
Tokyo Verdy100101-100.00
Montedio Yamagata101033011.00
Kitakyushu100114-300.00
Fujieda MYFC110042+233.00
Parceiro Nagano100101-100.00
Iwaki100102-200.00
Osaka100112-100.00
Tokuyama University100108-800.00
Imabari100101-100.00
Kansai University100112-100.00
Heavy Industrial100109-900.00
Fukuyama City100101-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 222 färdigspelade matcher

2.99mål per match
664mål totalt
60 %båda lagen målat
57 %över 2,5 mål
32 %över 3,5 mål
7mållösa matcher · 3 %

Vanligaste resultat

1–13014 %
1–22511 %
0–1199 %
1–0199 %
2–1157 %

Målklockan

När målen faller här — 632 mål, 293 av hemmalaget och 339 av gästen

74
12 %1–15
86
14 %16–30
101
16 %31–45
95
15 %46–60
128
20 %61–75
148
23 %76–90
Hemmalaget 293 Gästen 339Flest mål i 76–90148 stycken

Klockan bygger på 212 av arenans 222 spelade matcher (95 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 632 mål. De 10 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Shimizu S-pulse på arenan.

  1. 1K. Kitagawa31mål
  2. 2Thiago Santana17mål
  3. 3G. Omae15mål
  4. 4Douglas14mål
  5. 5S. Kaneko13mål
  6. 6Carlinhos Júnior9mål
  7. 7K. Nishizawa8mål
  8. 8Tae-Se Jong7mål
  9. 9P. Utaka7mål
  10. 10Oh Se-Hun7mål

Listorna bygger på 212 av arenans 222 spelade matcher (95 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 632 mål. De 10 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.