Huish Park Stadium
Yeovil, Somerset, England·

- Kapacitet
- 9 665
- Underlag
- Naturgräs
League One, League Two, Championship och 2 andra tävlingar, augusti 2011 till november 2023. 168 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Yeovil Town på sin hemmaplan2011/12–2023/24
Visa säsong för säsong19 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | League One | 23 | 10 | 3 | 10 | 34 | 41 | -7 | 33 | 1.43 | 2 |
| 2011/12 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | League One | 24 | 14 | 4 | 6 | 38 | 22 | +16 | 46 | 1.92 | 9 |
| 2012/13 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2013/14 | Championship | 23 | 4 | 6 | 13 | 19 | 32 | -13 | 18 | 0.78 | 5 |
| 2013/14 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2013/14 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2014/15 | League One | 23 | 5 | 7 | 11 | 17 | 33 | -16 | 22 | 0.96 | 4 |
| 2014/15 | FA Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | League Two | 23 | 6 | 9 | 8 | 23 | 27 | -4 | 27 | 1.17 | 7 |
| 2015/16 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | League Two | 23 | 8 | 8 | 7 | 25 | 24 | +1 | 32 | 1.39 | 9 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021/22 | FA Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2022/23 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2023/24 | FA Cup | 4 | 4 | 0 | 0 | 14 | 3 | +11 | 12 | 3.00 | 2 |
| Totalt | 161 | 57 | 42 | 62 | 195 | 210 | -15 | 213 | 1.32 | 45 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Yeovil Town på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Yeovil Town vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
11och 6 till
Räddade en poäng
11och 6 till
Tappade ledningen
31och 26 till
Läst ur målen i 160 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Yeovil Town här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stevenage | 6 | 2 | 2 | 2 | 12 | 6 | +6 | 8 | 1.33 |
| Leyton Orient | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 10 | -3 | 8 | 1.33 |
| Colchester | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 11 | -6 | 3 | 0.60 |
| Crawley Town | 5 | 0 | 1 | 4 | 4 | 12 | -8 | 1 | 0.20 |
| Hartlepool United | 5 | 4 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 12 | 2.40 |
| Carlisle United | 5 | 3 | 2 | 0 | 9 | 2 | +7 | 11 | 2.20 |
| Notts County | 5 | 0 | 2 | 3 | 1 | 5 | -4 | 2 | 0.40 |
| Bournemouth | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 10 | 2.50 |
| Sheffield Utd | 4 | 2 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 | 6 | 1.50 |
| Doncaster | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 3 | +4 | 6 | 1.50 |
Visa alla79 klubbar
| Preston | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.00 |
| Scunthorpe United | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 6 | -3 | 2 | 0.67 |
| Walsall | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Milton Keynes Dons | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | 2.00 |
| Oldham | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 9 | -6 | 0 | 0.00 |
| Portsmouth | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | +1 | 5 | 1.67 |
| Wycombe | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.00 |
| Accrington ST | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.33 |
| Crewe | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.33 |
| Exeter City | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 5 | 1.67 |
| Huddersfield | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Birmingham | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| Brentford | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| QPR | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 |
| Sheffield Wednesday | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Barnsley | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 4 | 2.00 |
| Charlton | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 4 | +1 | 4 | 2.00 |
| Fleetwood Town | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 |
| Rochdale | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 |
| Bury | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 |
| Chesterfield | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.50 |
| Coventry | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Gillingham | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| Swindon Town | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Blackpool | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 3 | 1.50 |
| Plymouth | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Luton | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 3 | 1.50 |
| Newport County | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Barnet | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Cambridge United | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| Mansfield Town | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Morecambe | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 |
| Tranmere | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Manchester United | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Watford | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Burnley | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Leicester | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Brighton | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Reading | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bristol City | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Ipswich | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Millwall | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| West Brom | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
| Wigan | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Leeds | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Nottingham Forest | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Blackburn | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bolton | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Derby | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Middlesbrough | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| AFC Wimbledon | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bristol Rovers | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Northampton | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Oxford United | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Southend | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bradford | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Peterborough | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Port Vale | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Shrewsbury | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Grimsby | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Cheltenham | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Dagenham & Redbridge | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Gateshead | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| York | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Dover | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Taunton Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Didcot Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Weymouth | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| AFC Stoneham | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 168 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 410 mål, 194 av hemmalaget och 216 av gästen
Klockan bygger på 165 av arenans 168 spelade matcher (98 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 410 mål. De 3 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Yeovil Town på arenan.
- 1James Hayter15mål
- 2P. Madden13mål
- 3A. Williams11mål
- 4F. Zoko10mål
- 5E. Upson9mål
- 6Otis Khan8mål
- 7R. Bird7mål
- 8K. Moore6mål
- 9K. Agard5mål
- 10Ishmael Miller5mål
Listorna bygger på 165 av arenans 168 spelade matcher (98 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 410 mål. De 3 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.