Het Kuipje
Westerlo, Belgien·

- Kapacitet
- 8 035
- Underlag
- Naturgräs
Jupiler Pro League och Cup, juli 2010 till augusti 2026. 168 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
KVC Westerlo på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong14 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Jupiler Pro League | 16 | 7 | 5 | 4 | 25 | 14 | +11 | 26 | 1.63 | 5 |
| 2011/12 | Jupiler Pro League | 17 | 6 | 3 | 8 | 26 | 28 | -2 | 21 | 1.24 | 4 |
| 2014/15 | Jupiler Pro League | 18 | 6 | 5 | 7 | 30 | 29 | +1 | 23 | 1.28 | 4 |
| 2015/16 | Jupiler Pro League | 15 | 5 | 4 | 6 | 17 | 22 | -5 | 19 | 1.27 | 3 |
| 2016/17 | Jupiler Pro League | 15 | 3 | 3 | 9 | 16 | 29 | -13 | 12 | 0.80 | 4 |
| 2020/21 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2021/22 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2022/23 | Jupiler Pro League | 20 | 9 | 4 | 7 | 47 | 34 | +13 | 31 | 1.55 | 6 |
| 2022/23 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Jupiler Pro League | 20 | 5 | 5 | 10 | 27 | 38 | -11 | 20 | 1.00 | 3 |
| 2024/25 | Jupiler Pro League | 20 | 7 | 8 | 5 | 40 | 30 | +10 | 29 | 1.45 | 5 |
| 2024/25 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2025/26 | Jupiler Pro League | 20 | 7 | 4 | 9 | 26 | 27 | -1 | 25 | 1.25 | 6 |
| 2026/27 | Jupiler Pro League | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.50 | 0 |
| Totalt | 168 | 58 | 42 | 68 | 268 | 265 | +3 | 216 | 1.29 | 40 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för KVC Westerlo på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta KVC Westerlo vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
11och 6 till
Räddade en poäng
17och 12 till
Tappade ledningen
43och 38 till
Läst ur målen i 168 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött KVC Westerlo här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Standard Liege | 13 | 3 | 5 | 5 | 17 | 23 | -6 | 14 | 1.08 |
| KV Mechelen | 11 | 5 | 4 | 2 | 18 | 14 | +4 | 19 | 1.73 |
| Gent | 11 | 5 | 6 | 0 | 19 | 10 | +9 | 21 | 1.91 |
| St. Truiden | 11 | 4 | 2 | 5 | 19 | 21 | -2 | 14 | 1.27 |
| Genk | 11 | 7 | 3 | 1 | 19 | 10 | +9 | 24 | 2.18 |
| OH Leuven | 10 | 4 | 4 | 2 | 20 | 16 | +4 | 16 | 1.60 |
| Anderlecht | 9 | 4 | 1 | 4 | 15 | 16 | -1 | 13 | 1.44 |
| Club Brugge KV | 9 | 8 | 1 | 0 | 15 | 5 | +10 | 25 | 2.78 |
| Kortrijk | 9 | 0 | 2 | 7 | 5 | 20 | -15 | 2 | 0.22 |
| Charleroi | 9 | 4 | 2 | 3 | 14 | 13 | +1 | 14 | 1.56 |
Visa alla28 klubbar
| Cercle Brugge | 9 | 3 | 0 | 6 | 13 | 19 | -6 | 9 | 1.00 |
| Zulte Waregem | 8 | 2 | 4 | 2 | 11 | 13 | -2 | 10 | 1.25 |
| Lokeren | 6 | 4 | 0 | 2 | 14 | 10 | +4 | 12 | 2.00 |
| Antwerp | 6 | 3 | 1 | 2 | 13 | 10 | +3 | 10 | 1.67 |
| KV Oostende | 5 | 3 | 0 | 2 | 7 | 10 | -3 | 9 | 1.80 |
| Union St. Gilloise | 5 | 2 | 1 | 2 | 13 | 10 | +3 | 7 | 1.40 |
| AS Eupen | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 7 | 1.75 |
| Excel Mouscron | 4 | 3 | 1 | 0 | 11 | 4 | +7 | 10 | 2.50 |
| SK Beveren | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.00 |
| Lierse | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 8 | -5 | 3 | 1.00 |
| Dender | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.33 |
| Beerschot | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| RWDM | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Beerschot VA | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Mons | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Hades | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| RAAL La Louvière | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Seraing United | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 168 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 533 mål, 268 av hemmalaget och 265 av gästen
Klockan bygger på 168 av arenans 168 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 533 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för KVC Westerlo på arenan.
- 1A. Sayyadmanesh11mål
- 2G. Yow11mål
- 3M. Frigan11mål
- 4N. Dorgeles10mål
- 5Frédéric Gounongbe9mål
- 6S. De Petter8mål
- 7N. Madsen8mål
- 8Paulo Henrique Carneiro Filho7mål
- 9M. De Cuyper7mål
- 10I. Sakamoto7mål
Listorna bygger på 168 av arenans 168 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 533 mål.