Hazza bin Zayed Stadium
Förenade Arabemiraten·
Pro League, League Cup, AFC Champions League Elite och 3 andra tävlingar, oktober 2011 till mars 2026. 227 spelade matcher.
Har även hetat Sheikh Khalifa International Stadium (2011–2024), Hazza Bin Zayed Stadium (2014–2025), Mohammed Bin Zayed Stadium (2022), Al Maktoum Stadium (2023), Tahnoun Bin Mohamed Stadium (2025)
Al Ain har ytterligare 49 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Al Ain på sin hemmaplan2014/15–2024/25
Visa säsong för säsong33 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | Pro League | 13 | 12 | 1 | 0 | 36 | 7 | +29 | 37 | 2.85 | 6 |
| 2014/15 | League Cup | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.00 | 0 |
| 2015/16 | Pro League | 13 | 10 | 2 | 1 | 27 | 9 | +18 | 32 | 2.46 | 6 |
| 2015/16 | League Cup | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 6 | -3 | 1 | 0.33 | 0 |
| 2016 | AFC Champions League Elite | 7 | 3 | 3 | 1 | 9 | 5 | +4 | 12 | 1.71 | 3 |
| 2016/17 | Pro League | 13 | 10 | 1 | 2 | 31 | 15 | +16 | 31 | 2.38 | 4 |
| 2016/17 | League Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 7 | 0 | 4 | 1.33 | 0 |
| 2017 | AFC Champions League Elite | 5 | 2 | 3 | 0 | 12 | 4 | +8 | 9 | 1.80 | 2 |
| 2017/18 | Pro League | 11 | 8 | 3 | 0 | 42 | 13 | +29 | 27 | 2.45 | 4 |
| 2017/18 | League Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 10 | 5 | +5 | 4 | 1.33 | 0 |
| 2018 | AFC Champions League Elite | 5 | 2 | 2 | 1 | 9 | 8 | +1 | 8 | 1.60 | 1 |
| 2018/19 | Pro League | 12 | 7 | 2 | 3 | 20 | 15 | +5 | 23 | 1.92 | 3 |
| 2018/19 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019 | AFC Champions League Elite | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | Pro League | 9 | 4 | 3 | 2 | 17 | 11 | +6 | 15 | 1.67 | 2 |
| 2019/20 | League Cup | 5 | 2 | 3 | 0 | 9 | 6 | +3 | 9 | 1.80 | 0 |
| 2020 | AFC Champions League Elite | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 3 | 1.00 | 1 |
| 2020/21 | Pro League | 13 | 5 | 4 | 4 | 19 | 17 | +2 | 19 | 1.46 | 4 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Presidents Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Pro League | 13 | 10 | 3 | 0 | 30 | 9 | +21 | 33 | 2.54 | 5 |
| 2021/22 | League Cup | 4 | 1 | 3 | 0 | 7 | 5 | +2 | 6 | 1.50 | 2 |
| 2022/23 | Pro League | 13 | 8 | 3 | 2 | 36 | 14 | +22 | 27 | 2.08 | 4 |
| 2022/23 | League Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2022/23 | Presidents Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2022 | Super Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | AFC Champions League Elite | 7 | 6 | 0 | 1 | 21 | 10 | +11 | 18 | 2.57 | 1 |
| 2023/24 | Pro League | 13 | 5 | 2 | 6 | 28 | 24 | +4 | 17 | 1.31 | 1 |
| 2023/24 | League Cup | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.00 | 0 |
| 2023/24 | Presidents Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | AFC Champions League Elite | 4 | 0 | 1 | 3 | 7 | 10 | -3 | 1 | 0.25 | 0 |
| 2024/25 | Pro League | 12 | 7 | 3 | 2 | 27 | 10 | +17 | 24 | 2.00 | 4 |
| 2024/25 | League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 204 | 113 | 46 | 45 | 434 | 240 | +194 | 385 | 1.89 | 58 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Al Ain på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Al Ain vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
14och 9 till
Räddade en poäng
17och 12 till
Läst ur målen i 182 matcher. 22 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Al Ain här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Al Nasr | 17 | 6 | 4 | 7 | 24 | 31 | -7 | 22 | 1.29 |
| Shabab Al Ahli Dubai | 15 | 5 | 4 | 6 | 20 | 21 | -1 | 19 | 1.27 |
| Sharjah FC | 14 | 3 | 6 | 5 | 15 | 22 | -7 | 15 | 1.07 |
| Al-Ittihad Kalba | 14 | 3 | 3 | 8 | 16 | 29 | -13 | 12 | 0.86 |
| Al-Jazira | 13 | 2 | 6 | 5 | 15 | 22 | -7 | 12 | 0.92 |
| Al-Wasl FC | 13 | 1 | 4 | 8 | 17 | 34 | -17 | 7 | 0.54 |
| Al Wahda FC | 13 | 4 | 2 | 7 | 15 | 23 | -8 | 14 | 1.08 |
| Al-Dhafra | 10 | 1 | 0 | 9 | 9 | 38 | -29 | 3 | 0.30 |
| Baniyas SC | 10 | 1 | 2 | 7 | 10 | 22 | -12 | 5 | 0.50 |
| Ajman | 10 | 2 | 2 | 6 | 9 | 30 | -21 | 8 | 0.80 |
Visa alla40 klubbar
| Emirates Club | 8 | 0 | 2 | 6 | 4 | 17 | -13 | 2 | 0.25 |
| Dibba Al-Fujairah | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 14 | -9 | 6 | 1.00 |
| Hatta SC | 6 | 0 | 1 | 5 | 8 | 18 | -10 | 1 | 0.17 |
| Khorfakkan | 6 | 1 | 0 | 5 | 8 | 19 | -11 | 3 | 0.50 |
| Al Fujairah SC | 5 | 0 | 0 | 5 | 4 | 12 | -8 | 0 | 0.00 |
| Al-Hilal Saudi FC | 5 | 2 | 1 | 2 | 9 | 10 | -1 | 7 | 1.40 |
| Al Bataeh | 4 | 1 | 0 | 3 | 6 | 9 | -3 | 3 | 0.75 |
| Esteghlal FC | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 9 | -4 | 4 | 1.33 |
| Al-Ahli Jeddah | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Zob Ahan | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Al-Rayyan SC | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Al-Duhail SC | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 |
| El Jaish | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Al-Nassr | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Bunyodkor | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Nasaf | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Al Urooba | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Yokohama F. Marinos | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Sepahan | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Jeonbuk Motors | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Al Nasr | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Al Sadd | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Al-Fayha | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Lokomotiv | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Pakhtakor | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Malkiya | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Ahal | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Al Shaab | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Al Shabab Dubai | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Al Shabab | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 227 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 642 mål, 412 av hemmalaget och 230 av gästen
Klockan bygger på 199 av arenans 227 spelade matcher (88 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 642 mål. De 28 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Al Ain på arenan.
- 1K. Laba62mål
- 2S. Rahimi36mål
- 3M. Berg27mål
- 4Diaky Ibrahim17mål
- 5Caio Lucas17mål
- 6Caio Canedo15mål
- 7A. Romero14mål
- 8Douglas14mål
- 9Omar Abdulrahman13mål
- 10A. Gyan11mål
Listorna bygger på 199 av arenans 227 spelade matcher (88 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 642 mål. De 28 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.