Griffin Park
England·
Championship, League One, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2011 till juli 2020. 231 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Brentford på sin hemmaplan2011/12–2019/20
Visa säsong för säsong24 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | League One | 23 | 10 | 6 | 7 | 36 | 24 | +12 | 36 | 1.57 | 10 |
| 2011/12 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2012/13 | League One | 25 | 14 | 7 | 4 | 41 | 27 | +14 | 49 | 1.96 | 9 |
| 2012/13 | FA Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 5 | +3 | 7 | 2.33 | 0 |
| 2013/14 | League One | 23 | 19 | 1 | 3 | 44 | 17 | +27 | 58 | 2.52 | 11 |
| 2013/14 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2013/14 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2014/15 | Championship | 24 | 12 | 6 | 6 | 47 | 30 | +17 | 42 | 1.75 | 6 |
| 2014/15 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Championship | 23 | 10 | 4 | 9 | 33 | 30 | +3 | 34 | 1.48 | 5 |
| 2015/16 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | Championship | 23 | 11 | 5 | 7 | 42 | 25 | +17 | 38 | 1.65 | 9 |
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | Championship | 23 | 9 | 11 | 3 | 37 | 24 | +13 | 38 | 1.65 | 7 |
| 2017/18 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | Championship | 23 | 14 | 4 | 5 | 50 | 23 | +27 | 46 | 2.00 | 9 |
| 2018/19 | FA Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | Championship | 24 | 15 | 5 | 4 | 47 | 19 | +28 | 50 | 2.08 | 9 |
| 2019/20 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| Totalt | 231 | 124 | 51 | 56 | 407 | 243 | +164 | 423 | 1.83 | 80 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Brentford på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Brentford vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
18och 13 till
Räddade en poäng
22och 17 till
Tappade ledningen
26och 21 till
Läst ur målen i 231 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Brentford här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Preston | 8 | 1 | 1 | 6 | 5 | 15 | -10 | 4 | 0.50 |
| Sheffield Wednesday | 7 | 2 | 2 | 3 | 5 | 12 | -7 | 8 | 1.14 |
| Fulham | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 9 | -4 | 6 | 1.00 |
| Reading | 6 | 1 | 2 | 3 | 8 | 12 | -4 | 5 | 0.83 |
| Birmingham | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 8 | -1 | 11 | 1.83 |
| Bristol City | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 9 | -3 | 6 | 1.00 |
| Leeds | 6 | 0 | 2 | 4 | 3 | 11 | -8 | 2 | 0.33 |
| Nottingham Forest | 6 | 2 | 1 | 3 | 9 | 10 | -1 | 7 | 1.17 |
| Derby | 6 | 1 | 2 | 3 | 8 | 14 | -6 | 5 | 0.83 |
| Middlesbrough | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 6 | +3 | 13 | 2.17 |
Visa alla78 klubbar
| Huddersfield | 5 | 3 | 0 | 2 | 9 | 8 | +1 | 9 | 1.80 |
| Wolves | 5 | 2 | 1 | 2 | 5 | 8 | -3 | 7 | 1.40 |
| Cardiff | 5 | 2 | 1 | 2 | 9 | 8 | +1 | 7 | 1.40 |
| Ipswich | 5 | 1 | 1 | 3 | 6 | 9 | -3 | 4 | 0.80 |
| Sheffield Utd | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 8 | -1 | 7 | 1.40 |
| Blackburn | 5 | 2 | 1 | 2 | 9 | 11 | -2 | 7 | 1.40 |
| Norwich | 5 | 3 | 2 | 0 | 8 | 2 | +6 | 11 | 2.20 |
| QPR | 5 | 0 | 0 | 5 | 3 | 12 | -9 | 0 | 0.00 |
| Rotherham | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 12 | -7 | 3 | 0.60 |
| Brighton | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 6 | +1 | 5 | 1.25 |
| Millwall | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 8 | -4 | 1 | 0.25 |
| Wigan | 4 | 0 | 1 | 3 | 0 | 8 | -8 | 1 | 0.25 |
| Hull City | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 7 | -2 | 5 | 1.25 |
| Bolton | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 8 | -5 | 1 | 0.25 |
| Charlton | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 | 1.75 |
| Walsall | 4 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 5 | 1.25 |
| Milton Keynes Dons | 4 | 0 | 1 | 3 | 6 | 11 | -5 | 1 | 0.25 |
| Notts County | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.00 |
| Bournemouth | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | 0.67 |
| Aston Villa | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Stoke City | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.33 |
| Swansea | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 8 | -3 | 3 | 1.00 |
| Barnsley | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | 2.33 |
| Oldham | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Swindon Town | 3 | 0 | 1 | 2 | 6 | 8 | -2 | 1 | 0.33 |
| Colchester | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
| Stevenage | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 3 | 1.00 |
| Carlisle United | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.33 |
| Leyton Orient | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 7 | -3 | 4 | 1.33 |
| Yeovil Town | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | 2.00 |
| Tranmere | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 | 2.00 |
| West Brom | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 |
| Burton Albion | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Oxford United | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 1 | +3 | 3 | 1.50 |
| Scunthorpe United | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Bradford | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Bury | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Coventry | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Shrewsbury | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Crawley Town | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Crewe | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 10 | -9 | 0 | 0.00 |
| Hartlepool United | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| Newcastle | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Watford | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Burnley | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Leicester | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Chelsea | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sunderland | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Rochdale | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Southend | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Chesterfield | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Gillingham | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Peterborough | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Port Vale | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Doncaster | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Portsmouth | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Blackpool | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Wycombe | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Luton | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Exeter City | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Barnet | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Cambridge United | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Cheltenham | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Dagenham & Redbridge | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Eastleigh | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Wrexham | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Basingstoke Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Staines Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 231 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 650 mål, 407 av hemmalaget och 243 av gästen
Klockan bygger på 231 av arenans 231 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 650 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Brentford på arenan.
- 1O. Watkins28mål
- 2Clayton Andrew Donaldson28mål
- 3N. Maupay26mål
- 4Lasse Vibe19mål
- 5S. Saunders16mål
- 6S. Benrahma16mål
- 7M. Trotta16mål
- 8Jota Peleteiro15mål
- 9A. Judge15mål
- 10S. Hogan13mål
Listorna bygger på 231 av arenans 231 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 650 mål.