Glanford Park
England·
League One, League Two, League Cup och 1 tävling till, augusti 2013 till september 2020. 152 spelade matcher.
Scunthorpe United har ytterligare 50 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
Hemmaplan
Hemmaplan
Scunthorpe United på sin hemmaplan2013/14–2018/19
Visa säsong för säsong15 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | League Two | 23 | 10 | 11 | 2 | 32 | 19 | +13 | 41 | 1.78 | 11 |
| 2013/14 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | League One | 23 | 9 | 6 | 8 | 27 | 28 | -1 | 33 | 1.43 | 2 |
| 2014/15 | FA Cup | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 | 0 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | League One | 23 | 12 | 6 | 5 | 28 | 15 | +13 | 42 | 1.83 | 12 |
| 2015/16 | FA Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2016/17 | League One | 24 | 14 | 6 | 4 | 48 | 25 | +23 | 48 | 2.00 | 7 |
| 2016/17 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2017/18 | League One | 23 | 9 | 8 | 6 | 28 | 23 | +5 | 35 | 1.52 | 8 |
| 2017/18 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2018/19 | League One | 23 | 6 | 7 | 10 | 31 | 42 | -11 | 25 | 1.09 | 4 |
| 2018/19 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2018/19 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 151 | 64 | 48 | 39 | 213 | 168 | +45 | 240 | 1.59 | 46 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Scunthorpe United på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Scunthorpe United vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
14och 9 till
Räddade en poäng
13och 8 till
Läst ur målen i 151 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Scunthorpe United här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fleetwood Town | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 2 | +8 | 11 | 1.83 |
| Rochdale | 6 | 0 | 3 | 3 | 7 | 12 | -5 | 3 | 0.50 |
| Southend | 6 | 0 | 1 | 5 | 5 | 16 | -11 | 1 | 0.17 |
| Walsall | 5 | 1 | 2 | 2 | 3 | 4 | -1 | 5 | 1.00 |
| Bradford | 5 | 2 | 2 | 1 | 9 | 7 | +2 | 8 | 1.60 |
| Chesterfield | 5 | 0 | 3 | 2 | 5 | 9 | -4 | 3 | 0.60 |
| Gillingham | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 8 | -2 | 7 | 1.40 |
| Peterborough | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 5 | +3 | 7 | 1.40 |
| Doncaster | 5 | 2 | 2 | 1 | 6 | 6 | 0 | 8 | 1.60 |
| Barnsley | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 5 | 1.25 |
Visa alla56 klubbar
| Burton Albion | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 4 | 0 | 3 | 0.75 |
| AFC Wimbledon | 4 | 2 | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 8 | 2.00 |
| Bristol Rovers | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.00 |
| Oxford United | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 6 | -2 | 2 | 0.50 |
| Bury | 4 | 0 | 1 | 3 | 5 | 8 | -3 | 1 | 0.25 |
| Coventry | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 8 | -5 | 0 | 0.00 |
| Oldham | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 7 | 1.75 |
| Shrewsbury | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 6 | 1.50 |
| Millwall | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.33 |
| Sheffield Utd | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.67 |
| Charlton | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.33 |
| Northampton | 3 | 0 | 3 | 0 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.00 |
| Milton Keynes Dons | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 2 | 0.67 |
| Port Vale | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 |
| Swindon Town | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 13 | -11 | 0 | 0.00 |
| Portsmouth | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 8 | -5 | 3 | 1.00 |
| Blackpool | 3 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | +1 | 5 | 1.67 |
| Plymouth | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.00 |
| Notts County | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| Bristol City | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 |
| Wigan | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Wycombe | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Accrington ST | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Colchester | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Crewe | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Leyton Orient | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| Reading | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Preston | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Blackburn | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bolton | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Rotherham | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Sunderland | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Luton | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Crawley Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Exeter City | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Grimsby | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Hartlepool United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Newport County | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Cheltenham | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Mansfield Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Morecambe | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Yeovil Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Dagenham & Redbridge | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Torquay United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| York | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Worcester City | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 152 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 384 mål, 214 av hemmalaget och 170 av gästen
Klockan bygger på 152 av arenans 152 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 384 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Scunthorpe United på arenan.
- 1P. Madden35mål
- 2J. Morris19mål
- 3Lee Novak12mål
- 4S. Winnall11mål
- 5K. van Veen11mål
- 6H. Adelakun10mål
- 7T. Hopper9mål
- 8I. Toney8mål
- 9K. Wootton8mål
- 10D. Holmes5mål
Listorna bygger på 152 av arenans 152 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 384 mål.