FootSam
FOOTBALL DATA

Generali Arena

Wien, Österrike·Austria Vienna

1.63poäng per match
44 %hemmavinster
112spelade matcher
Kapacitet
18 944
Underlag
Naturgräs

Bundesliga, UEFA Europa Conference League, Cup och 2 andra tävlingar, juli 2013 till oktober 2025. 120 spelade matcher.

15 matcherobesegrade i rad här 2023–2024 för Austria Vienna. 7 vinster, 8 oavgjorda.
5–0mot TSV Hartberg 2019 — den största segern platsen sett.
0 av 5Admira Wacker har aldrig vunnit här, på 5 besök.

Austria Vienna har ytterligare 86 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Austria Vienna på sin hemmaplan2019/20–2024/25

1.63poäng per match
44 %vinstprocent
493627V–O–F på 112 matcher
179134målskillnad +45
36hållna nollor
25matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2019/20–2024/25
Visa säsong för säsong15 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2019/20UEFA Europa League100112-100.000
2019/20Bundesliga167452221+1251.567
2020/21Bundesliga176742824+4251.474
2020/21Cup2200103+763.001
2021/22Bundesliga166732518+7251.563
2021/22UEFA Europa Conference League101011011.000
2022/23UEFA Europa League100102-200.000
2022/23Bundesliga178453221+11281.654
2022/23UEFA Europa Conference League302112-120.671
2023/24Bundesliga177822215+7291.719
2023/24Cup110010+133.001
2023/24UEFA Europa Conference League210145-131.501
2024/25Bundesliga1610332816+12332.065
2024/25Cup100101-100.000
2024/25UEFA Europa Conference League110043+133.000
Totalt112493627179134+451831.6336
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Austria Vienna på den här arenan

15obesegrad i följd20 aug. 2023 – 26 apr. 20247 vinster, 8 oavgjorda
6raka segrar5 okt. 2024 – 16 feb. 2025
6hållna nollor i följd1 okt. 2023 – 3 dec. 2023
3raka förluster2 okt. 2022 – 16 okt. 2022

Största segrar

30 aug. 2020Austria Vienna50Retz+5 mål

Största förluster

5 dec. 2020Austria Vienna04Sturm Graz+4 mål emot
11 maj 2024Austria Vienna04Wolfsberger AC+4 mål emot
27 juni 2020Austria Vienna25SKN ST. Polten+3 mål emot
3 aug. 2019Austria Vienna03Lask Linz+3 mål emot
2 okt. 2022Austria Vienna03Sturm Graz+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Austria Vienna vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

7
20 feb. 2021SCR Altach51låg under med 1
30 okt. 2022SCR Altach21låg under med 1
10 feb. 2024TSV Hartberg31låg under med 1
11 aug. 2024Wolfsberger AC31låg under med 1
25 aug. 2024Lask Linz21låg under med 1

och 2 till

Räddade en poäng

15
25 sep. 2024Sturm Graz22låg under med 2
23 feb. 2020Red Bull Salzburg22låg under med 1
22 nov. 2020SKN ST. Polten11låg under med 1
31 jan. 2021WSG Wattens22låg under med 1
20 apr. 2021Ried22låg under med 1

och 10 till

Tappade ledningen

17
2 apr. 2023Lask Linz22ledde med 2
18 aug. 2019Admira Wacker11ledde med 1
15 dec. 2019Wolfsberger AC11ledde med 1
27 juni 2020SKN ST. Polten25ledde med 1
27 sep. 2020Admira Wacker22ledde med 1

och 12 till

Läst ur målen i 111 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Austria Vienna här

26klubbar har gästat
14av dem har vunnit här
Red Bull Salzburgbästa gäst · 2.33 p/match på 9 besök
Red Bull Salzburgflest segrar · 6 av 9 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Wolfsberger AC1033413130121.20
TSV Hartberg10208824-1660.60
Red Bull Salzburg9630156+9212.33
SCR Altach9126718-1150.56
Sturm Graz94141812+6131.44
Rapid Vienna9243911-2101.11
WSG Wattens8125716-950.63
Lask Linz7241118+3101.43
Austria Klagenfurt7133711-460.86
Admira Wacker504156-140.80
Visa alla26 klubbar
SKN ST. Polten412175+251.25
Ried4013411-710.25
FC BW Linz402238-520.50
Austria Lustenau402239-620.50
SV Mattersburg200213-200.00
Breidablik101011011.00
Legia Warszawa110053+233.00
Lech Poznan101011011.00
Villarreal110010+133.00
Hapoel Beer Sheva101000011.00
Apollon Limassol110021+133.00
Fenerbahçe110020+233.00
Ilves100134-100.00
Borac Banja Luka100101-100.00
Grazer AK100112-100.00
Retz100105-500.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 120 färdigspelade matcher

2.84mål per match
341mål totalt
54 %båda lagen målat
56 %över 2,5 mål
33 %över 3,5 mål
11mållösa matcher · 9 %

Vanligaste resultat

1–11412 %
2–11412 %
2–21210 %
0–0119 %
1–098 %

Målrikaste matcherna

31 juli 2024Austria Vienna43Ilves7 mål

Målklockan

När målen faller här — 336 mål, 194 av hemmalaget och 142 av gästen

42
13 %1–15
44
13 %16–30
48
14 %31–45
58
17 %46–60
51
15 %61–75
93
28 %76–90
Hemmalaget 194 Gästen 142Flest mål i 76–9093 stycken

Klockan bygger på 119 av arenans 120 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 336 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Austria Vienna på arenan.

  1. 1D. Fitz27mål
  2. 2A. Gruber14mål
  3. 3C. Monschein13mål
  4. 4H. Tabaković11mål
  5. 5M. Djuričin10mål
  6. 6A. Grünwald8mål
  7. 7B. Pichler7mål
  8. 8M. Sarkaria7mål
  9. 9M. Fischer7mål
  10. 10M. Malone7mål

Listorna bygger på 119 av arenans 120 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 336 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.