Estadio Santiago Bernabéu
Madrid, Spanien·

- Byggd
- 1947
- Kapacitet
- 85 454
- Underlag
- Naturgräs
La Liga, UEFA Champions League, Copa del Rey och 4 andra tävlingar, september 2011 till maj 2026. 180 spelade matcher.
Real Madrid har ytterligare 96 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Real Madrid på sin hemmaplan2019/20–2025/26
Visa säsong för säsong15 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019/20 | UEFA Champions League | 4 | 1 | 2 | 1 | 11 | 6 | +5 | 5 | 1.25 | 1 |
| 2019/20 | La Liga | 13 | 9 | 4 | 0 | 27 | 9 | +18 | 31 | 2.38 | 7 |
| 2019/20 | Copa del Rey | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 6 | 4 | 0 | 2 | 13 | 8 | +5 | 12 | 2.00 | 1 |
| 2021/22 | La Liga | 19 | 13 | 5 | 1 | 44 | 13 | +31 | 44 | 2.32 | 11 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 6 | 5 | 1 | 0 | 13 | 3 | +10 | 16 | 2.67 | 3 |
| 2022/23 | La Liga | 19 | 13 | 5 | 1 | 44 | 16 | +28 | 44 | 2.32 | 6 |
| 2022/23 | Copa del Rey | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 6 | 4 | 2 | 0 | 14 | 7 | +7 | 14 | 2.33 | 2 |
| 2023/24 | La Liga | 19 | 16 | 3 | 0 | 48 | 9 | +39 | 51 | 2.68 | 12 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 7 | 5 | 0 | 2 | 20 | 11 | +9 | 15 | 2.14 | 0 |
| 2024/25 | La Liga | 19 | 16 | 1 | 2 | 45 | 19 | +26 | 49 | 2.58 | 8 |
| 2024/25 | Copa del Rey | 2 | 1 | 1 | 0 | 9 | 6 | +3 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 4 | 3 | 0 | 1 | 10 | 4 | +6 | 9 | 2.25 | 1 |
| 2025/26 | La Liga | 19 | 16 | 1 | 2 | 45 | 16 | +29 | 49 | 2.58 | 6 |
| Totalt | 146 | 107 | 25 | 14 | 349 | 133 | +216 | 346 | 2.37 | 58 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Real Madrid på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Real Madrid vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
23och 18 till
Räddade en poäng
8och 3 till
Tappade ledningen
13och 8 till
Läst ur målen i 146 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Real Madrid här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Atletico Madrid | 8 | 0 | 3 | 5 | 7 | 14 | -7 | 3 | 0.38 |
| Real Sociedad | 8 | 1 | 2 | 5 | 12 | 22 | -10 | 5 | 0.63 |
| Barcelona | 7 | 3 | 0 | 4 | 13 | 10 | +3 | 9 | 1.29 |
| Celta Vigo | 7 | 1 | 1 | 5 | 10 | 21 | -11 | 4 | 0.57 |
| Manchester City | 6 | 2 | 2 | 2 | 10 | 12 | -2 | 8 | 1.33 |
| Athletic Club | 6 | 0 | 2 | 4 | 3 | 9 | -6 | 2 | 0.33 |
| Sevilla | 6 | 0 | 0 | 6 | 5 | 14 | -9 | 0 | 0.00 |
| Real Betis | 6 | 0 | 3 | 3 | 2 | 9 | -7 | 3 | 0.50 |
| Osasuna | 6 | 0 | 2 | 4 | 1 | 12 | -11 | 2 | 0.33 |
| Valencia | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 16 | -12 | 3 | 0.60 |
Visa alla48 klubbar
| Villarreal | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 11 | -6 | 4 | 0.80 |
| Espanyol | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 15 | -13 | 0 | 0.00 |
| Getafe | 5 | 1 | 0 | 4 | 2 | 7 | -5 | 3 | 0.60 |
| Rayo Vallecano | 5 | 0 | 1 | 4 | 4 | 8 | -4 | 1 | 0.20 |
| Mallorca | 5 | 0 | 0 | 5 | 4 | 15 | -11 | 0 | 0.00 |
| Alaves | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 13 | -10 | 0 | 0.00 |
| Girona | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 8 | -6 | 2 | 0.50 |
| Levante | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 11 | -9 | 0 | 0.00 |
| Granada CF | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Valladolid | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 10 | -9 | 1 | 0.33 |
| Cadiz | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.33 |
| Elche | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 10 | -7 | 1 | 0.33 |
| Chelsea | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Paris Saint Germain | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.50 |
| RB Leipzig | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Las Palmas | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Leganes | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 8 | -6 | 0 | 0.00 |
| Shakhtar Donetsk | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Almeria | 2 | 0 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 0 | 0.00 |
| Liverpool | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Arsenal | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Marseille | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Monaco | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Bayern München | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Borussia Dortmund | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| VfB Stuttgart | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Union Berlin | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| SC Braga | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Celtic | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| AC Milan | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Napoli | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Juventus | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Inter | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Sheriff Tiraspol | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Club Brugge KV | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Red Bull Salzburg | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Galatasaray | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Oviedo | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 180 spelade matcher (11 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 180 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 607 mål, 450 av hemmalaget och 157 av gästen
Klockan bygger på 180 av arenans 180 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 607 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Real Madrid på arenan.
- 1K. Benzema66mål
- 2Vinícius Júnior58mål
- 3Rodrygo39mål
- 4Kylian Mbappé38mål
- 5Cristiano Ronaldo34mål
- 6J. Bellingham23mål
- 7Marco Asensio19mål
- 8F. Valverde18mål
- 9Brahim Díaz11mål
- 10L. Modrić10mål
Listorna bygger på 180 av arenans 180 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 607 mål.