Estadio Nuevo Mirandilla
Cádiz, Spanien·

- Kapacitet
- 22 000
- Underlag
- Naturgräs
La Liga, Segunda División och Copa del Rey, augusti 2021 till januari 2026. 88 spelade matcher.
Hemmaplan
Hemmaplan
Cadiz på sin hemmaplan2021/22–2024/25
Visa säsong för säsong5 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021/22 | La Liga | 19 | 3 | 9 | 7 | 19 | 24 | -5 | 18 | 0.95 | 6 |
| 2022/23 | La Liga | 19 | 7 | 6 | 6 | 19 | 23 | -4 | 27 | 1.42 | 7 |
| 2023/24 | La Liga | 19 | 5 | 9 | 5 | 16 | 19 | -3 | 24 | 1.26 | 8 |
| 2024/25 | Segunda División | 21 | 9 | 7 | 5 | 29 | 21 | +8 | 34 | 1.62 | 10 |
| 2024/25 | Copa del Rey | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 79 | 24 | 31 | 24 | 83 | 88 | -5 | 103 | 1.30 | 31 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Cadiz på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Cadiz vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Räddade en poäng
10och 5 till
Läst ur målen i 79 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Cadiz här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Barcelona | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 | 2.33 |
| Atletico Madrid | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 6 | 0 | 3 | 1.00 |
| Athletic Club | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 7 | 2.33 |
| Valencia | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 4 | 1.33 |
| Villarreal | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.33 |
| Sevilla | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | 2.33 |
| Celta Vigo | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 2 | 0.67 |
| Real Madrid | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 7 | 2.33 |
| Real Betis | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | 2.33 |
| Getafe | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | 0.67 |
Visa alla40 klubbar
| Real Sociedad | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 7 | 2.33 |
| Granada CF | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.33 |
| Almeria | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | 0.67 |
| Osasuna | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 7 | 2.33 |
| Rayo Vallecano | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.33 |
| Elche | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 4 | 1.33 |
| Mallorca | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | 0.67 |
| Levante | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Espanyol | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 4 | 0 | 2 | 1.00 |
| Alaves | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 |
| Girona | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 |
| Eldense | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Las Palmas | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Malaga | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Deportivo La Coruna | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
| Eibar | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Cordoba | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Oviedo | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Tenerife | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Valladolid | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Albacete | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Huesca | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Sporting Gijon | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Zaragoza | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Mirandes | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Racing Santander | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Castellón | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Cartagena | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Racing Ferrol | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Burgos | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 88 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 192 mål, 94 av hemmalaget och 98 av gästen
Klockan bygger på 88 av arenans 88 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 192 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Cadiz på arenan.
- 1Álex Fernández9mål
- 2Rubén Sobrino8mål
- 3Chris Ramos7mål
- 4Javi Ontiveros5mål
- 5D. Machís4mål
- 6T. Bongonda4mål
- 7Roger4mål
- 8Rubén Alcaraz4mål
- 9Álvaro Negredo4mål
- 10Lucas Pérez3mål
Listorna bygger på 88 av arenans 88 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 192 mål.