Estadio Nemesio Camacho El Campín
Bogotá, D.C., Colombia·

- Kapacitet
- 39 512
- Underlag
- Naturgräs
Primera A, Copa Colombia, CONMEBOL Sudamericana och 2 andra tävlingar, februari 2016 till augusti 2026. 542 spelade matcher.
Har även hetat Estadio Nemesio Camacho El Campin (2016–2026)
Millonarios och Santa Fe har ytterligare 4 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Millonarios
Millonarios på den arena klubben delar2016–2026
Visa säsong för säsong24 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Primera A | 24 | 17 | 4 | 3 | 44 | 20 | +24 | 55 | 2.29 | 8 |
| 2017 | Primera A | 28 | 17 | 5 | 6 | 42 | 16 | +26 | 56 | 2.00 | 16 |
| 2018 | Primera A | 20 | 7 | 9 | 4 | 25 | 20 | +5 | 30 | 1.50 | 6 |
| 2019 | Primera A | 25 | 14 | 5 | 6 | 38 | 26 | +12 | 47 | 1.88 | 9 |
| 2019 | Copa Colombia | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 3 | +3 | 8 | 2.00 | 2 |
| 2020/21 | CONMEBOL Sudamericana | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2020 | Primera A | 15 | 7 | 6 | 2 | 25 | 12 | +13 | 27 | 1.80 | 8 |
| 2021 | Primera A | 24 | 15 | 4 | 5 | 39 | 20 | +19 | 49 | 2.04 | 8 |
| 2021 | Copa Colombia | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2022 | CONMEBOL Libertadores | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022 | Primera A | 29 | 16 | 9 | 4 | 35 | 17 | +18 | 57 | 1.97 | 18 |
| 2022 | Copa Colombia | 5 | 4 | 1 | 0 | 13 | 4 | +9 | 13 | 2.60 | 3 |
| 2023 | CONMEBOL Sudamericana | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 7 | 2.33 | 1 |
| 2023 | CONMEBOL Libertadores | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2023 | Primera A | 29 | 20 | 7 | 2 | 47 | 25 | +22 | 67 | 2.31 | 11 |
| 2023 | Copa Colombia | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 10 | 2.50 | 2 |
| 2024 | CONMEBOL Libertadores | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.00 | 0 |
| 2024 | Primera A | 25 | 15 | 5 | 5 | 35 | 16 | +19 | 50 | 2.00 | 13 |
| 2024 | Copa Colombia | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2024 | Superliga | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2025 | Primera A | 26 | 13 | 8 | 5 | 35 | 21 | +14 | 47 | 1.81 | 14 |
| 2025 | Copa Colombia | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2026 | CONMEBOL Sudamericana | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 | 2 |
| 2026 | Primera A | 13 | 7 | 4 | 2 | 21 | 8 | +13 | 25 | 1.92 | 7 |
| Totalt | 289 | 164 | 78 | 47 | 437 | 225 | +212 | 570 | 1.97 | 131 |
Historien
Rekorden — Millonarios
Ytterligheterna för Millonarios på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Millonarios
Hur ofta Millonarios vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
20och 15 till
Räddade en poäng
19och 14 till
Tappade ledningen
42och 37 till
Läst ur målen i 279 matcher. 10 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna — Millonarios
Hur det gått för lagen som mött Millonarios här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Santa Fe | 42 | 12 | 11 | 19 | 41 | 53 | -12 | 47 | 1.12 |
| Atletico Nacional | 18 | 5 | 8 | 5 | 14 | 17 | -3 | 23 | 1.28 |
| Junior | 17 | 2 | 2 | 13 | 11 | 33 | -22 | 8 | 0.47 |
| Bucaramanga | 16 | 3 | 4 | 9 | 7 | 22 | -15 | 13 | 0.81 |
| Independiente Medellin | 14 | 4 | 3 | 7 | 15 | 24 | -9 | 15 | 1.07 |
| Deportivo Pasto | 13 | 1 | 2 | 10 | 7 | 20 | -13 | 5 | 0.38 |
| America de Cali | 13 | 2 | 3 | 8 | 14 | 23 | -9 | 9 | 0.69 |
| Alianza Valledupar | 13 | 0 | 4 | 9 | 7 | 25 | -18 | 4 | 0.31 |
| Internacional de Bogota | 12 | 4 | 3 | 5 | 15 | 16 | -1 | 15 | 1.25 |
| Once Caldas | 12 | 2 | 5 | 5 | 13 | 17 | -4 | 11 | 0.92 |
Visa alla41 klubbar
| Deportes Tolima | 12 | 2 | 4 | 6 | 7 | 15 | -8 | 10 | 0.83 |
| Águilas Doradas | 11 | 1 | 6 | 4 | 6 | 10 | -4 | 9 | 0.82 |
| Deportivo Cali | 10 | 1 | 3 | 6 | 11 | 22 | -11 | 6 | 0.60 |
| Jaguares | 9 | 1 | 2 | 6 | 5 | 13 | -8 | 5 | 0.56 |
| Deportivo Pereira | 9 | 1 | 3 | 5 | 4 | 12 | -8 | 6 | 0.67 |
| Envigado | 8 | 1 | 1 | 6 | 4 | 13 | -9 | 4 | 0.50 |
| Chico | 8 | 0 | 2 | 6 | 7 | 18 | -11 | 2 | 0.25 |
| Patriotas | 7 | 0 | 2 | 5 | 0 | 8 | -8 | 2 | 0.29 |
| Fortaleza FC | 7 | 0 | 1 | 6 | 9 | 17 | -8 | 1 | 0.14 |
| Huila | 6 | 0 | 0 | 6 | 5 | 13 | -8 | 0 | 0.00 |
| Union Magdalena | 5 | 1 | 1 | 3 | 3 | 8 | -5 | 4 | 0.80 |
| Cortuluá | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
| Llaneros | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 |
| Cucuta | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Tigres FC | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Fluminense | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| America Mineiro | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sao Paulo | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Flamengo | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Defensa Y Justicia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Atletico-MG | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Leones FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Universidad Catolica | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Real Cartagena | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Quindio | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Palestino | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| O'Higgins | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Penarol | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Boston River | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Always Ready | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bolívar | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 542 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 1143 mål, 739 av hemmalaget och 404 av gästen
Klockan bygger på 518 av arenans 542 spelade matcher (96 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1143 mål. De 24 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Millonarios på arenan.
- 1D. Silva38mål
- 2L. Castro37mål
- 3A. Del Valle24mål
- 4F. Uribe15mål
- 5C. Arango15mål
- 6A. Cadavid12mål
- 7J. Valencia11mål
- 8B. Castro11mål
- 9J. Pereira10mål
- 10D. Cataño9mål
Listorna bygger på 518 av arenans 542 spelade matcher (96 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1143 mål. De 24 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.