Estadio Metropolitano Roberto Meléndez
Barranquilla, Colombia·

- Kapacitet
- 49 612
- Underlag
- Naturgräs
Primera A, Copa Colombia, FIFA World Cup qualification och 3 andra tävlingar, januari 2016 till augusti 2026. 321 spelade matcher.
Har även hetat Estadio Romelio Martinez (2018–2026), Estadio Romelio Martínez (2019–2024), Estadio Metropolitano Roberto Melendez (2025–2026)
Junior och Colombia och Barranquilla har ytterligare 80 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Junior
Junior på den arena klubben delar2016–2026
Visa säsong för säsong29 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Primera A | 23 | 13 | 8 | 2 | 34 | 20 | +14 | 47 | 2.04 | 7 |
| 2017 | Primera A | 21 | 13 | 5 | 3 | 38 | 15 | +23 | 44 | 2.10 | 12 |
| 2018 | Primera A | 23 | 15 | 5 | 3 | 40 | 16 | +24 | 50 | 2.17 | 12 |
| 2019 | CONMEBOL Libertadores | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 3 | 1.00 | 1 |
| 2019 | Primera A | 28 | 14 | 11 | 3 | 31 | 12 | +19 | 53 | 1.89 | 19 |
| 2019 | Copa Colombia | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | CONMEBOL Sudamericana | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2020/21 | CONMEBOL Libertadores | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.00 | 0 |
| 2020 | Primera A | 12 | 7 | 3 | 2 | 17 | 9 | +8 | 24 | 2.00 | 5 |
| 2020 | Superliga | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021 | CONMEBOL Sudamericana | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021 | CONMEBOL Libertadores | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 3 | +5 | 8 | 2.00 | 1 |
| 2021 | Primera A | 24 | 15 | 7 | 2 | 40 | 18 | +22 | 52 | 2.17 | 12 |
| 2021 | Copa Colombia | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2022 | CONMEBOL Sudamericana | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 | 9 | 2.25 | 2 |
| 2022 | Primera A | 26 | 16 | 4 | 6 | 44 | 26 | +18 | 52 | 2.00 | 8 |
| 2022 | Copa Colombia | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 9 | 2.25 | 2 |
| 2023 | Primera A | 24 | 13 | 8 | 3 | 40 | 20 | +20 | 47 | 1.96 | 10 |
| 2023 | Copa Colombia | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024 | CONMEBOL Libertadores | 4 | 0 | 3 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 0.75 | 1 |
| 2024 | Primera A | 25 | 16 | 5 | 4 | 44 | 23 | +21 | 53 | 2.12 | 10 |
| 2024 | Copa Colombia | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024 | Superliga | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2025 | CONMEBOL Sudamericana | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2025 | Primera A | 27 | 17 | 5 | 5 | 44 | 21 | +23 | 56 | 2.07 | 10 |
| 2025 | Copa Colombia | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2026 | CONMEBOL Libertadores | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2026 | Primera A | 16 | 7 | 5 | 4 | 24 | 19 | +5 | 26 | 1.63 | 5 |
| 2026 | Copa Colombia | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| Totalt | 289 | 165 | 75 | 49 | 460 | 247 | +213 | 570 | 1.97 | 122 |
Historien
Rekorden — Junior
Ytterligheterna för Junior på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Junior
Hur ofta Junior vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
19och 14 till
Räddade en poäng
22och 17 till
Tappade ledningen
43och 38 till
Läst ur målen i 280 matcher. 9 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna — Junior
Hur det gått för lagen som mött Junior här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| America de Cali | 19 | 5 | 6 | 8 | 20 | 26 | -6 | 21 | 1.11 |
| Millonarios | 18 | 3 | 3 | 12 | 11 | 23 | -12 | 12 | 0.67 |
| Atletico Nacional | 18 | 2 | 9 | 7 | 18 | 26 | -8 | 15 | 0.83 |
| Independiente Medellin | 17 | 2 | 3 | 12 | 13 | 30 | -17 | 9 | 0.53 |
| Deportes Tolima | 17 | 5 | 3 | 9 | 19 | 24 | -5 | 18 | 1.06 |
| Santa Fe | 15 | 3 | 7 | 5 | 15 | 19 | -4 | 16 | 1.07 |
| Deportivo Cali | 14 | 2 | 2 | 10 | 10 | 26 | -16 | 8 | 0.57 |
| Once Caldas | 14 | 4 | 3 | 7 | 11 | 22 | -11 | 15 | 1.07 |
| Bucaramanga | 13 | 0 | 4 | 9 | 5 | 19 | -14 | 4 | 0.31 |
| Deportivo Pasto | 12 | 1 | 4 | 7 | 8 | 18 | -10 | 7 | 0.58 |
Visa alla51 klubbar
| Internacional de Bogota | 12 | 0 | 1 | 11 | 4 | 20 | -16 | 1 | 0.08 |
| Águilas Doradas | 12 | 2 | 6 | 4 | 15 | 19 | -4 | 12 | 1.00 |
| Alianza Valledupar | 11 | 1 | 4 | 6 | 8 | 17 | -9 | 7 | 0.64 |
| Jaguares | 10 | 3 | 0 | 7 | 12 | 18 | -6 | 9 | 0.90 |
| Envigado | 9 | 3 | 2 | 4 | 9 | 12 | -3 | 11 | 1.22 |
| Deportivo Pereira | 9 | 2 | 2 | 5 | 11 | 18 | -7 | 8 | 0.89 |
| Union Magdalena | 9 | 1 | 3 | 5 | 7 | 19 | -12 | 6 | 0.67 |
| Huila | 7 | 0 | 2 | 5 | 5 | 17 | -12 | 2 | 0.29 |
| Chico | 7 | 0 | 2 | 5 | 3 | 13 | -10 | 2 | 0.29 |
| Patriotas | 7 | 0 | 1 | 6 | 3 | 14 | -11 | 1 | 0.14 |
| Fortaleza FC | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 7 | -2 | 3 | 0.75 |
| Cortuluá | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 6 | -3 | 0 | 0.00 |
| Cucuta | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.33 |
| Llaneros | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Botafogo | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Palmeiras | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Fluminense | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Flamengo | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| River Plate | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Union Santa Fe | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| San Lorenzo | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Leones FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Tigres FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Barcelona SC | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Independiente del Valle | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| LDU de Quito | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Cerro Porteno | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Libertad Asuncion | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 |
| Quindio | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Barranquilla | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Depor FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Colo Colo | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Union La Calera | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Coquimbo Unido | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Plaza Colonia | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Universitario | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sporting Cristal | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| FBC Melgar | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Caracas FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bolívar | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Oriente Petrolero | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 321 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 728 mål, 473 av hemmalaget och 255 av gästen
Klockan bygger på 301 av arenans 321 spelade matcher (94 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 728 mål. De 20 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Junior på arenan.
- 1C. Bacca40mål
- 2M. Borja33mål
- 3T. Gutiérrez29mål
- 4L. González25mål
- 5S. Rodríguez17mål
- 6C. Valencia16mål
- 7Y. Chará15mål
- 8J. Barrera13mål
- 9D. Moreno13mål
- 10L. Díaz11mål
Listorna bygger på 301 av arenans 321 spelade matcher (94 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 728 mål. De 20 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.