Estádio José Alvalade
Lisboa·

- Kapacitet
- 50 466
- Underlag
- Naturgräs
Primeira Liga, UEFA Champions League, UEFA Europa League och 6 andra tävlingar, augusti 2010 till augusti 2026. 473 spelade matcher.
Har även hetat Estádio da Luz (2015–2026)
Sporting CP och Benfica har ytterligare 182 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Sporting CP
Sporting CP på den arena klubben delar2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong47 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Primeira Liga | 15 | 6 | 5 | 4 | 18 | 16 | +2 | 23 | 1.53 | 6 |
| 2011/12 | Primeira Liga | 15 | 12 | 2 | 1 | 32 | 9 | +23 | 38 | 2.53 | 9 |
| 2012/13 | Primeira Liga | 15 | 7 | 4 | 4 | 16 | 14 | +2 | 25 | 1.67 | 5 |
| 2013/14 | Primeira Liga | 15 | 10 | 4 | 1 | 28 | 7 | +21 | 34 | 2.27 | 9 |
| 2014/15 | UEFA Champions League | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 4 | +3 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2014/15 | Primeira Liga | 17 | 12 | 5 | 0 | 38 | 14 | +24 | 41 | 2.41 | 6 |
| 2015/16 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 4 | 2 | 0 | 2 | 9 | 6 | +3 | 6 | 1.50 | 0 |
| 2015/16 | Primeira Liga | 18 | 14 | 3 | 1 | 42 | 12 | +30 | 45 | 2.50 | 9 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.00 | 1 |
| 2016/17 | Primeira Liga | 18 | 12 | 3 | 3 | 38 | 16 | +22 | 39 | 2.17 | 7 |
| 2016/17 | Taça de Portugal | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.25 | 1 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2017/18 | Primeira Liga | 18 | 14 | 4 | 0 | 33 | 5 | +28 | 46 | 2.56 | 14 |
| 2017/18 | Taça de Portugal | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 0 | +7 | 9 | 3.00 | 3 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 2 | +3 | 6 | 1.50 | 2 |
| 2018/19 | Primeira Liga | 18 | 14 | 3 | 1 | 39 | 14 | +25 | 45 | 2.50 | 8 |
| 2018/19 | Taça de Portugal | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 4 | 4 | 0 | 0 | 10 | 2 | +8 | 12 | 3.00 | 2 |
| 2019/20 | Primeira Liga | 17 | 12 | 1 | 4 | 25 | 13 | +12 | 37 | 2.18 | 9 |
| 2019/20 | Taça da Liga | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2020/21 | Primeira Liga | 17 | 13 | 4 | 0 | 34 | 10 | +24 | 43 | 2.53 | 9 |
| 2020/21 | Taça de Portugal | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | Taça da Liga | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 11 | -3 | 6 | 1.50 | 1 |
| 2021/22 | Primeira Liga | 17 | 14 | 1 | 2 | 34 | 8 | +26 | 43 | 2.53 | 12 |
| 2021/22 | Taça de Portugal | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2021/22 | Taça da Liga | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 | 1 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 3 | 0 | 3 | 0 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.00 | 0 |
| 2022/23 | Primeira Liga | 17 | 13 | 2 | 2 | 42 | 12 | +30 | 41 | 2.41 | 8 |
| 2022/23 | Taça da Liga | 3 | 3 | 0 | 0 | 16 | 0 | +16 | 9 | 3.00 | 3 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 5 | +3 | 8 | 1.60 | 1 |
| 2023/24 | Primeira Liga | 17 | 17 | 0 | 0 | 57 | 11 | +46 | 51 | 3.00 | 9 |
| 2023/24 | Taça de Portugal | 3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 1 | +13 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2023/24 | Taça da Liga | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 10 | -2 | 7 | 1.40 | 1 |
| 2024/25 | Primeira Liga | 17 | 14 | 2 | 1 | 40 | 13 | +27 | 44 | 2.59 | 6 |
| 2024/25 | Taça de Portugal | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 1 | +9 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2024/25 | Taça da Liga | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 5 | 4 | 0 | 1 | 11 | 4 | +7 | 12 | 2.40 | 1 |
| 2025/26 | Primeira Liga | 18 | 13 | 3 | 2 | 52 | 12 | +40 | 42 | 2.33 | 10 |
| 2025/26 | Taça de Portugal | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2026/27 | Primeira Liga | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 3 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 350 | 249 | 56 | 45 | 745 | 272 | +473 | 803 | 2.29 | 165 |
Historien
Rekorden — Sporting CP
Ytterligheterna för Sporting CP på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Sporting CP
Hur ofta Sporting CP vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
27och 22 till
Räddade en poäng
18och 13 till
Läst ur målen i 350 matcher.
Gästerna
Gästerna — Sporting CP
Hur det gått för lagen som mött Sporting CP här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Benfica | 23 | 8 | 8 | 7 | 28 | 24 | +4 | 32 | 1.39 |
| FC Porto | 19 | 4 | 8 | 7 | 14 | 20 | -6 | 20 | 1.05 |
| Rio Ave | 18 | 3 | 3 | 12 | 13 | 36 | -23 | 12 | 0.67 |
| SC Braga | 17 | 2 | 3 | 12 | 15 | 42 | -27 | 9 | 0.53 |
| Vitória SC | 17 | 1 | 2 | 14 | 11 | 43 | -32 | 5 | 0.29 |
| Maritimo | 14 | 2 | 0 | 12 | 11 | 36 | -25 | 6 | 0.43 |
| Pacos Ferreira | 13 | 2 | 2 | 9 | 8 | 26 | -18 | 8 | 0.62 |
| Moreirense | 12 | 0 | 1 | 11 | 7 | 26 | -19 | 1 | 0.08 |
| Nacional | 12 | 0 | 2 | 10 | 6 | 23 | -17 | 2 | 0.17 |
| Boavista | 11 | 0 | 0 | 11 | 4 | 29 | -25 | 0 | 0.00 |
Visa alla84 klubbar
| Estoril | 11 | 1 | 1 | 9 | 8 | 28 | -20 | 4 | 0.36 |
| GIL Vicente | 11 | 0 | 0 | 11 | 8 | 32 | -24 | 0 | 0.00 |
| Vitoria Setubal | 10 | 1 | 1 | 8 | 3 | 22 | -19 | 4 | 0.40 |
| Tondela | 9 | 0 | 4 | 5 | 6 | 20 | -14 | 4 | 0.44 |
| Belenenses | 9 | 1 | 2 | 6 | 7 | 15 | -8 | 5 | 0.56 |
| Arouca | 9 | 0 | 2 | 7 | 6 | 27 | -21 | 2 | 0.22 |
| Famalicao | 9 | 1 | 1 | 7 | 6 | 15 | -9 | 4 | 0.44 |
| Portimonense | 8 | 0 | 0 | 8 | 5 | 21 | -16 | 0 | 0.00 |
| Santa Clara | 8 | 1 | 0 | 7 | 5 | 17 | -12 | 3 | 0.38 |
| Academica | 6 | 0 | 2 | 4 | 3 | 8 | -5 | 2 | 0.33 |
| Chaves | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 14 | -9 | 3 | 0.60 |
| Farense | 5 | 0 | 0 | 5 | 5 | 17 | -12 | 0 | 0.00 |
| Arsenal | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 3 | +6 | 10 | 2.50 |
| Feirense | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Olhanense | 4 | 0 | 2 | 2 | 1 | 3 | -2 | 2 | 0.50 |
| Casa Pia | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 16 | -15 | 0 | 0.00 |
| Borussia Dortmund | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 | 2.00 |
| Desportivo Aves | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 9 | -8 | 0 | 0.00 |
| Vizela | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 8 | -5 | 0 | 0.00 |
| Beira-Mar | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Estrela | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 12 | -9 | 0 | 0.00 |
| AVS | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 12 | -10 | 0 | 0.00 |
| Manchester City | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 3 | 1.50 |
| Marseille | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Juventus | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Atalanta | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Beşiktaş | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Lask Linz | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 3 | 1.50 |
| União de Leiria | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Alverca | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Tottenham | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Chelsea | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Lille | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Paris Saint Germain | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| VfL Wolfsburg | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bayer Leverkusen | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Eintracht Frankfurt | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| FC Schalke 04 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Ajax | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 3 | 3.00 |
| PSV Eindhoven | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Penafiel | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Varzim | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Mafra | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Aberdeen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Rosenborg | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Legia Warszawa | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Midtjylland | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bologna | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Barcelona | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Atletico Madrid | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Villarreal | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Real Madrid | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Maribor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Olympiakos Piraeus | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| CSKA Moscow | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Qarabag | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FCSB | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Astana | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Başakşehir | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| BSC Young Boys | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Plzen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Club Brugge KV | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Lokomotiv | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Skenderbeu Korce | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Sturm Graz | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Kairat Almaty | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| União Madeira | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Vorskla | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Raków Częstochowa | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Naval 1893 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Amarante | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Praiense | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Vilaverdense | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Dumiense | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 | -8 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 473 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 1445 mål, 1076 av hemmalaget och 369 av gästen
Klockan bygger på 473 av arenans 473 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1445 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Sporting CP på arenan.
- 1V. Gyökeres56mål
- 2Pote51mål
- 3B. Dost50mål
- 4Paulinho32mål
- 5I. Slimani28mål
- 6F. Montero26mål
- 7Bruno Fernandes24mål
- 8Trincão23mål
- 9L. Suárez22mål
- 10Adrien Silva16mål
Listorna bygger på 473 av arenans 473 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1445 mål.