Estádio José Alvalade
Lisboa·

- Kapacitet
- 50 466
- Underlag
- Naturgräs
Primeira Liga, UEFA Champions League, UEFA Europa League och 6 andra tävlingar, augusti 2010 till augusti 2026. 473 spelade matcher.
Har även hetat Estádio da Luz (2015–2026)
Sporting CP och Benfica har ytterligare 182 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Benfica
Benfica på den arena klubben delar2015/16–2026/27
Visa säsong för säsong13 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | Primeira Liga | 18 | 16 | 0 | 2 | 53 | 13 | +40 | 48 | 2.67 | 9 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 7 | 1.75 | 2 |
| 2016/17 | Primeira Liga | 18 | 14 | 4 | 0 | 50 | 10 | +40 | 46 | 2.56 | 10 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | Primeira Liga | 18 | 14 | 2 | 2 | 47 | 9 | +38 | 44 | 2.44 | 11 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 5 | 2 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 8 | 1.60 | 2 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2018/19 | Primeira Liga | 18 | 15 | 2 | 1 | 67 | 19 | +48 | 47 | 2.61 | 7 |
| 2018/19 | Taça de Portugal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 7 | 4 | 0 | 3 | 11 | 7 | +4 | 12 | 1.71 | 3 |
| 2025/26 | Primeira Liga | 18 | 12 | 6 | 0 | 43 | 14 | +29 | 42 | 2.33 | 7 |
| 2026/27 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 2 | +12 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2026/27 | Primeira Liga | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 | 0 |
| Totalt | 118 | 85 | 19 | 14 | 305 | 92 | +213 | 274 | 2.32 | 54 |
Historien
Rekorden — Benfica
Ytterligheterna för Benfica på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Benfica
Hur ofta Benfica vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
8och 3 till
Räddade en poäng
8och 3 till
Läst ur målen i 118 matcher.
Gästerna
Gästerna — Benfica
Hur det gått för lagen som mött Benfica här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sporting CP | 11 | 2 | 5 | 4 | 12 | 13 | -1 | 11 | 1.00 |
| FC Porto | 5 | 2 | 2 | 1 | 6 | 5 | +1 | 8 | 1.60 |
| Moreirense | 5 | 1 | 0 | 4 | 6 | 12 | -6 | 3 | 0.60 |
| SC Braga | 5 | 0 | 1 | 4 | 7 | 19 | -12 | 1 | 0.20 |
| Tondela | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 14 | -10 | 3 | 0.60 |
| Vitória SC | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 14 | -12 | 0 | 0.00 |
| Rio Ave | 5 | 0 | 1 | 4 | 5 | 15 | -10 | 1 | 0.20 |
| Estoril | 5 | 0 | 0 | 5 | 4 | 14 | -10 | 0 | 0.00 |
| Maritimo | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 20 | -20 | 0 | 0.00 |
| Vitoria Setubal | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 13 | -9 | 1 | 0.25 |
Visa alla51 klubbar
| Belenenses | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 17 | -15 | 1 | 0.25 |
| Boavista | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 14 | -10 | 1 | 0.25 |
| Nacional | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 19 | -18 | 0 | 0.00 |
| Feirense | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 9 | -9 | 0 | 0.00 |
| Chaves | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 10 | -9 | 0 | 0.00 |
| Pacos Ferreira | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 8 | -8 | 0 | 0.00 |
| Arouca | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | -10 | 0 | 0.00 |
| Portimonense | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Desportivo Aves | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Santa Clara | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Napoli | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| Real Madrid | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Fenerbahçe | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Manchester United | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Nice | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bayern München | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Borussia Dortmund | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bayer Leverkusen | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Eintracht Frankfurt | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Ajax | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Academico Viseu | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Academica | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Famalicao | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Heart Of Midlothian | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Aarhus | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Beşiktaş | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Basel 1893 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| CSKA Moscow | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Qarabag | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Dynamo Kyiv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| AEK Athens FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| PAOK | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Dinamo Zagreb | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Galatasaray | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| GIL Vicente | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| União Madeira | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC ST. Gallen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Casa Pia | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Alverca | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Estrela | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| AVS | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 473 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 1445 mål, 1076 av hemmalaget och 369 av gästen
Klockan bygger på 473 av arenans 473 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1445 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Benfica på arenan.
- 1Jonas Gonçalves Oliveira64mål
- 2Pizzi25mål
- 3V. Pavlidis25mål
- 4Konstantinos Mitroglou20mål
- 5H. Seferović19mål
- 6Rafa18mål
- 7João Félix15mål
- 8E. Salvio12mål
- 9R. Jiménez10mål
- 10F. Cervi9mål
Listorna bygger på 473 av arenans 473 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1445 mål.