Estádio Do Dragão
Porto·

- Byggd
- 2003
- Kapacitet
- 50 399
- Underlag
- Naturgräs
Primeira Liga, UEFA Champions League, Taça de Portugal och 5 andra tävlingar, augusti 2010 till augusti 2026. 365 spelade matcher.
Har även hetat Estádio do Dragão (2015–2026)
FC Porto har ytterligare 4 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
FC Porto på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong48 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Primeira Liga | 14 | 13 | 1 | 0 | 41 | 11 | +30 | 40 | 2.86 | 7 |
| 2011/12 | UEFA Champions League | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | +1 | 5 | 1.67 | 1 |
| 2011/12 | Primeira Liga | 15 | 13 | 2 | 0 | 40 | 7 | +33 | 41 | 2.73 | 10 |
| 2012/13 | UEFA Champions League | 4 | 4 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 12 | 3.00 | 3 |
| 2012/13 | Primeira Liga | 15 | 14 | 1 | 0 | 38 | 5 | +33 | 43 | 2.87 | 10 |
| 2013/14 | UEFA Champions League | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 | 0 |
| 2013/14 | Primeira Liga | 15 | 13 | 1 | 1 | 35 | 6 | +29 | 40 | 2.67 | 9 |
| 2014/15 | UEFA Champions League | 6 | 5 | 1 | 0 | 18 | 3 | +15 | 16 | 2.67 | 3 |
| 2014/15 | Primeira Liga | 17 | 15 | 1 | 1 | 41 | 3 | +38 | 46 | 2.71 | 15 |
| 2015/16 | UEFA Champions League | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Primeira Liga | 17 | 12 | 2 | 3 | 35 | 13 | +22 | 38 | 2.24 | 9 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 4 | +4 | 8 | 1.60 | 2 |
| 2016/17 | Primeira Liga | 17 | 14 | 3 | 0 | 44 | 9 | +35 | 45 | 2.65 | 9 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 4 | 2 | 0 | 2 | 9 | 11 | -2 | 6 | 1.50 | 0 |
| 2017/18 | Primeira Liga | 17 | 16 | 1 | 0 | 52 | 10 | +42 | 49 | 2.88 | 9 |
| 2017/18 | Taça de Portugal | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 5 | 4 | 0 | 1 | 12 | 7 | +5 | 12 | 2.40 | 1 |
| 2018/19 | Primeira Liga | 17 | 15 | 0 | 2 | 41 | 9 | +32 | 45 | 2.65 | 11 |
| 2018/19 | Taça de Portugal | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 7 | 0 | 7 | 1.75 | 0 |
| 2019/20 | Primeira Liga | 17 | 15 | 1 | 1 | 44 | 7 | +37 | 46 | 2.71 | 12 |
| 2019/20 | Taça de Portugal | 4 | 4 | 0 | 0 | 10 | 1 | +9 | 12 | 3.00 | 3 |
| 2019/20 | Taça da Liga | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 1 | +6 | 10 | 2.50 | 3 |
| 2020/21 | Primeira Liga | 17 | 13 | 3 | 1 | 40 | 15 | +25 | 42 | 2.47 | 8 |
| 2020/21 | Taça de Portugal | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2020/21 | Taça da Liga | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 8 | -5 | 3 | 1.00 | 1 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2021/22 | Primeira Liga | 17 | 15 | 2 | 0 | 50 | 11 | +39 | 47 | 2.76 | 8 |
| 2021/22 | Taça de Portugal | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2021/22 | Taça da Liga | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 7 | 1.75 | 2 |
| 2022/23 | Primeira Liga | 17 | 15 | 0 | 2 | 44 | 11 | +33 | 45 | 2.65 | 8 |
| 2022/23 | Taça de Portugal | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | Taça da Liga | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 2 | +6 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 4 | +4 | 9 | 2.25 | 2 |
| 2023/24 | Primeira Liga | 17 | 11 | 4 | 2 | 35 | 13 | +22 | 37 | 2.18 | 7 |
| 2023/24 | Taça de Portugal | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2023/24 | Taça da Liga | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 5 | +3 | 8 | 1.60 | 2 |
| 2024/25 | Primeira Liga | 17 | 13 | 3 | 1 | 39 | 11 | +28 | 42 | 2.47 | 9 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 5 | 4 | 1 | 0 | 11 | 4 | +7 | 13 | 2.60 | 1 |
| 2025/26 | Primeira Liga | 17 | 14 | 3 | 0 | 33 | 6 | +27 | 45 | 2.65 | 12 |
| 2025/26 | Taça de Portugal | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2026/27 | Primeira Liga | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 | 2 |
| Totalt | 359 | 286 | 42 | 31 | 841 | 241 | +600 | 900 | 2.51 | 194 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för FC Porto på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta FC Porto vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
34och 29 till
Räddade en poäng
16och 11 till
Tappade ledningen
20och 15 till
Läst ur målen i 358 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött FC Porto här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sporting CP | 19 | 1 | 6 | 12 | 15 | 33 | -18 | 9 | 0.47 |
| Benfica | 18 | 4 | 5 | 9 | 18 | 31 | -13 | 17 | 0.94 |
| SC Braga | 18 | 2 | 1 | 15 | 16 | 38 | -22 | 7 | 0.39 |
| Vitória SC | 18 | 2 | 1 | 15 | 11 | 44 | -33 | 7 | 0.39 |
| Rio Ave | 16 | 0 | 3 | 13 | 6 | 33 | -27 | 3 | 0.19 |
| Maritimo | 13 | 1 | 0 | 12 | 8 | 35 | -27 | 3 | 0.23 |
| Moreirense | 13 | 0 | 0 | 13 | 7 | 45 | -38 | 0 | 0.00 |
| Pacos Ferreira | 13 | 0 | 1 | 12 | 8 | 40 | -32 | 1 | 0.08 |
| GIL Vicente | 12 | 1 | 1 | 10 | 6 | 27 | -21 | 4 | 0.33 |
| Vitoria Setubal | 11 | 0 | 1 | 10 | 2 | 31 | -29 | 1 | 0.09 |
Visa alla91 klubbar
| Boavista | 11 | 0 | 2 | 9 | 5 | 28 | -23 | 2 | 0.18 |
| Nacional | 11 | 0 | 1 | 10 | 2 | 32 | -30 | 1 | 0.09 |
| Estoril | 11 | 2 | 0 | 9 | 4 | 24 | -20 | 6 | 0.55 |
| Arouca | 11 | 1 | 1 | 9 | 6 | 31 | -25 | 4 | 0.36 |
| Belenenses | 10 | 0 | 0 | 10 | 0 | 29 | -29 | 0 | 0.00 |
| Tondela | 9 | 1 | 0 | 8 | 5 | 21 | -16 | 3 | 0.33 |
| Santa Clara | 9 | 0 | 1 | 8 | 3 | 14 | -11 | 1 | 0.11 |
| Portimonense | 8 | 0 | 0 | 8 | 6 | 25 | -19 | 0 | 0.00 |
| Famalicao | 8 | 0 | 2 | 6 | 11 | 22 | -11 | 2 | 0.25 |
| Academica | 6 | 0 | 1 | 5 | 5 | 13 | -8 | 1 | 0.17 |
| Feirense | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 11 | -9 | 1 | 0.20 |
| Chaves | 5 | 0 | 0 | 5 | 1 | 14 | -13 | 0 | 0.00 |
| Olhanense | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 9 | -8 | 1 | 0.25 |
| Vizela | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 14 | -11 | 0 | 0.00 |
| Casa Pia | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 11 | -9 | 0 | 0.00 |
| Liverpool | 3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 2 | +12 | 9 | 3.00 |
| Desportivo Aves | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Farense | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 9 | -6 | 0 | 0.00 |
| AS Roma | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | -2 | 2 | 0.67 |
| Atletico Madrid | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 | 2.00 |
| Shakhtar Donetsk | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 8 | -3 | 1 | 0.33 |
| Beira-Mar | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 10 | -10 | 0 | 0.00 |
| Estrela | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Bayer Leverkusen | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Rangers | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Juventus | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Olympiakos Piraeus | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 |
| Club Brugge KV | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 1 | +3 | 3 | 1.50 |
| Dynamo Kyiv | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 |
| Zenit | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| União de Leiria | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 9 | -8 | 0 | 0.00 |
| Alverca | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| AVS | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Manchester United | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Arsenal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Leicester | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Chelsea | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Manchester City | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Nottingham Forest | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Lille | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Lyon | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Marseille | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Nice | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Paris Saint Germain | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Monaco | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Bayern München | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Borussia Dortmund | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| 1899 Hoffenheim | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| RB Leipzig | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Schalke 04 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Feyenoord | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Penafiel | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Varzim | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Academico Viseu | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Leixoes | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Mafra | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Malmö FF | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bate Borisov | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| FC Midtjylland | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Copenhagen | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Lazio | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| AC Milan | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Inter | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Barcelona | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Athletic Club | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Malaga | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Beşiktaş | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| FC Basel 1893 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| BSC Young Boys | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Lokomotiv | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| FK Crvena Zvezda | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Austria Vienna | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Maccabi Tel Aviv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Dinamo Zagreb | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| FC Krasnodar | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Galatasaray | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Antwerp | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| União Madeira | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Apoel Nicosia | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Naval 1893 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Montalegre | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 365 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 1100 mål, 853 av hemmalaget och 247 av gästen
Klockan bygger på 364 av arenans 365 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1100 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för FC Porto på arenan.
- 1M. Taremi44mål
- 2M. Marega43mål
- 3J. Martínez39mål
- 4Y. Brahimi35mål
- 5Tiquinho Soares34mål
- 6Evanilson32mål
- 7V. Aboubakar31mål
- 8Hulk26mål
- 9Galeno25mål
- 10Samu24mål
Listorna bygger på 364 av arenans 365 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1100 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.