Estádio do Bessa Século XXI
Porto, Portugal·

- Kapacitet
- 28 263
- Underlag
- Naturgräs
Primeira Liga, Taça da Liga, Taça de Portugal och 1 tävling till, augusti 2014 till maj 2025. 127 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Boavista på sin hemmaplan2014/15–2024/25
Visa säsong för säsong10 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | Primeira Liga | 17 | 8 | 2 | 7 | 20 | 19 | +1 | 26 | 1.53 | 5 |
| 2019/20 | Primeira Liga | 17 | 5 | 4 | 8 | 15 | 18 | -3 | 19 | 1.12 | 4 |
| 2020/21 | Primeira Liga | 17 | 5 | 4 | 8 | 17 | 22 | -5 | 19 | 1.12 | 6 |
| 2021/22 | Primeira Liga | 17 | 4 | 10 | 3 | 20 | 20 | 0 | 22 | 1.29 | 5 |
| 2021/22 | Taça da Liga | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | Primeira Liga | 17 | 8 | 6 | 3 | 23 | 21 | +2 | 30 | 1.76 | 5 |
| 2022/23 | Taça da Liga | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2023/24 | Primeira Liga | 17 | 4 | 8 | 5 | 21 | 30 | -9 | 20 | 1.18 | 2 |
| 2023/24 | Taça da Liga | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2024/25 | Primeira Liga | 17 | 1 | 3 | 13 | 8 | 31 | -23 | 6 | 0.35 | 3 |
| Totalt | 124 | 38 | 39 | 47 | 132 | 162 | -30 | 153 | 1.23 | 34 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Boavista på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Boavista vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
4Räddade en poäng
17och 12 till
Tappade ledningen
15och 10 till
Läst ur målen i 124 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Boavista här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SC Braga | 8 | 3 | 2 | 3 | 12 | 11 | +1 | 11 | 1.38 |
| Vitória SC | 8 | 2 | 3 | 3 | 7 | 10 | -3 | 9 | 1.13 |
| Benfica | 7 | 4 | 1 | 2 | 15 | 9 | +6 | 13 | 1.86 |
| FC Porto | 7 | 6 | 1 | 0 | 16 | 3 | +13 | 19 | 2.71 |
| Sporting CP | 7 | 5 | 1 | 1 | 17 | 4 | +13 | 16 | 2.29 |
| GIL Vicente | 7 | 3 | 2 | 2 | 10 | 8 | +2 | 11 | 1.57 |
| Moreirense | 6 | 2 | 0 | 4 | 4 | 6 | -2 | 6 | 1.00 |
| Portimonense | 6 | 1 | 2 | 3 | 8 | 10 | -2 | 5 | 0.83 |
| Rio Ave | 6 | 2 | 3 | 1 | 10 | 7 | +3 | 9 | 1.50 |
| Famalicao | 6 | 4 | 1 | 1 | 12 | 8 | +4 | 13 | 2.17 |
Visa alla30 klubbar
| Maritimo | 5 | 3 | 2 | 0 | 6 | 2 | +4 | 11 | 2.20 |
| Santa Clara | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.20 |
| Estoril | 5 | 1 | 2 | 2 | 4 | 5 | -1 | 5 | 1.00 |
| Pacos Ferreira | 5 | 1 | 1 | 3 | 3 | 8 | -5 | 4 | 0.80 |
| Arouca | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 5 | +3 | 7 | 1.40 |
| Belenenses | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 0 | 5 | 1.25 |
| Tondela | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.00 |
| Nacional | 3 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 9 | 3.00 |
| Farense | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | 2.33 |
| Vizela | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | 6 | 0 | 3 | 1.00 |
| Casa Pia | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.67 |
| Vitoria Setubal | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Chaves | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Estrela | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Desportivo Aves | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Penafiel | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Academica | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| União de Leiria | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Vilafranquense | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| AVS | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 127 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 304 mål, 138 av hemmalaget och 166 av gästen
Klockan bygger på 127 av arenans 127 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 304 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Boavista på arenan.
- 1Y. Njie17mål
- 2R. Boženík10mål
- 3Gustavo Sauer6mål
- 4Bruno Lourenço6mål
- 5Miguel Reisinho5mål
- 6P. Musa5mål
- 7Salvador Agra4mål
- 8Ricardo Mangas4mål
- 9G. Makouta4mål
- 10Y. Hamache4mål
Listorna bygger på 127 av arenans 127 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 304 mål.