FootSam
FOOTBALL DATA

Estadio de Vallecas

Madrid, Spanien·Rayo Vallecano

1.59poäng per match
43 %hemmavinster
242spelade matcher
Kapacitet
15 500
Underlag
Naturgräs

La Liga, Segunda División, UEFA Europa Conference League och 1 tävling till, januari 2015 till maj 2026. 242 spelade matcher.

10 matcherobesegrade i rad här under 2020 för Rayo Vallecano. 7 vinster, 3 oavgjorda.
5–1mot Lorca 2018 — den största segern platsen sett.
0 av 7Celta Vigo har aldrig vunnit här, på 7 besök.

Har även hetat Campo de Futbol de Vallecas (2025–2027), Estadio Municipal de Butarque (2026)

Rayo Vallecano har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Rayo Vallecano på sin hemmaplan2014/15–2025/26

1.59poäng per match
43 %vinstprocent
1047365V–O–F på 242 matcher
347278målskillnad +69
75hållna nollor
46matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2014/15–2025/26
Visa säsong för säsong17 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2014/15La Liga106131812+6191.904
2015/16La Liga1984729290281.475
2016/17Segunda División2110742916+13371.7611
2017/18Segunda División2113534123+18442.106
2018/19La Liga195682532-7211.114
2018/19Copa del Rey100101-100.000
2019/20Segunda División219932921+8361.717
2019/20Copa del Rey201124-210.500
2020/21Segunda División2312473522+13401.746
2020/21Copa del Rey100112-100.000
2021/22La Liga198562622+4291.536
2021/22Copa del Rey210122031.501
2022/23La Liga199552822+6321.684
2023/24La Liga194871826-8201.054
2024/25La Liga196852426-2261.374
2025/26La Liga1971022415+9311.638
2025/26UEFA Europa Conference League7601163+13182.575
Totalt2421047365347278+693851.5975
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Rayo Vallecano på den här arenan

10obesegrad i följd10 juni 2020 – 29 okt. 20207 vinster, 3 oavgjorda
5raka segrar29 aug. 2021 – 27 okt. 2021
4hållna nollor i följd28 aug. 2016 – 2 okt. 2016
3raka förluster29 nov. 2015 – 30 dec. 2015

Största segrar

27 jan. 2018Rayo Vallecano51Lorca+4 mål
22 okt. 2022Rayo Vallecano51Cadiz+4 mål
3 okt. 2020Rayo Vallecano40Malaga+4 mål
28 aug. 2025Rayo Vallecano40Neman+4 mål

Största förluster

28 aug. 2023Rayo Vallecano07Atletico Madrid+7 mål emot
3 mars 2016Rayo Vallecano15Barcelona+4 mål emot
22 sep. 2018Rayo Vallecano15Alaves+4 mål emot
12 maj 2022Rayo Vallecano15Villarreal+4 mål emot
4 apr. 2025Rayo Vallecano04Espanyol+4 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Rayo Vallecano vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

17
12 mars 2021Zaragoza32låg under med 2
6 nov. 2025Lech Poznan32låg under med 2
28 feb. 2015Levante42låg under med 1
14 mars 2015Granada CF31låg under med 1
17 dec. 2017Alcorcon21låg under med 1

och 12 till

Räddade en poäng

33
21 feb. 2016Sevilla22låg under med 2
16 okt. 2016Numancia33låg under med 2
26 apr. 2026Real Sociedad33låg under med 2
20 nov. 2016Huesca22låg under med 1
14 jan. 2017Sevilla II11låg under med 1

och 28 till

Tappade ledningen

50
23 apr. 2016Real Madrid23ledde med 2
26 aug. 2017Numancia22ledde med 2
20 jan. 2019Real Sociedad22ledde med 2
14 dec. 2024Real Madrid33ledde med 2
15 maj 2025Real Betis22ledde med 2

och 45 till

Läst ur målen i 242 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Rayo Vallecano här

60klubbar har gästat
33av dem har vunnit här
Atletico Madridflest segrar · 5 av 7 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Villarreal93241312+1111.22
Real Betis93511210+2141.56
Getafe9135312-960.67
Girona932411110111.22
Barcelona84221510+5141.75
Valencia815268-281.00
Real Madrid83321210+2121.50
Real Sociedad82601814+4121.50
Mallorca8224910-181.00
Atletico Madrid7511145+9162.29
Visa alla60 klubbar
Athletic Club743093+6152.14
Sevilla7340127+5131.86
Celta Vigo7043410-640.57
Espanyol721489-171.00
Almeria721437-471.00
Levante61141014-440.67
Cadiz6033514-930.50
Osasuna6303128+491.50
Las Palmas521277071.40
Leganes522156-181.60
Alaves510457-230.60
Granada CF5005312-900.00
Oviedo5023412-820.40
Valladolid511348-440.80
Elche511368-240.80
Malaga411226-441.00
Alcorcon401337-410.25
Lugo410314-330.75
Tenerife411246-241.00
Huesca402227-520.50
Sporting Gijon412144051.25
Zaragoza420266061.50
Deportivo La Coruna320165+162.00
Numancia302178-120.67
Albacete302134-120.67
Mirandes321053+272.33
Eibar201112-110.50
Cordoba220042+263.00
Gimnastic210134-131.50
Reus Deportiu201123-110.50
Sevilla II201113-210.50
Fuenlabrada200203-300.00
Ponferradina211042+242.00
Strasbourg100101-100.00
Lech Poznan100123-100.00
Neman100104-400.00
AEK Athens FC100103-300.00
Shkendija100102-200.00
Barcelona B100101-100.00
Lorca100115-400.00
Cultural Leonesa100113-200.00
Ucam Murcia110010+133.00
Extremadura UD101011011.00
Samsunspor110010+133.00
Racing Santander100102-200.00
Castellón100112-100.00
FC Cartagena101000011.00
UD Logroñés100112-100.00
Sabadell100112-100.00
Drita100103-300.00
IV · Platsen

Publiken

Publiken

Hur många som sett fotboll här

12 017i snitt
14 468som mest
5 335som minst
9 nov. 2025Rayo Vallecano00Real Madrid14 468 på plats
15 feb. 2026Rayo Vallecano30Atletico Madrid5 335 på plats

Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 242 spelade matcher (8 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.

V · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 242 färdigspelade matcher

2.58mål per match
625mål totalt
56 %båda lagen målat
48 %över 2,5 mål
24 %över 3,5 mål
15mållösa matcher · 6 %

Vanligaste resultat

1–13816 %
1–02510 %
2–12510 %
2–0229 %
1–2198 %

Målrikaste matcherna

27 jan. 2018Rayo Vallecano51Lorca6 mål
22 sep. 2018Rayo Vallecano15Alaves6 mål

Målklockan

När målen faller här — 625 mål, 347 av hemmalaget och 278 av gästen

79
13 %1–15
107
17 %16–30
105
17 %31–45
77
12 %46–60
114
18 %61–75
143
23 %76–90
Hemmalaget 347 Gästen 278Flest mål i 76–90143 stycken

Klockan bygger på 242 av arenans 242 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 625 mål.

VI · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Rayo Vallecano på arenan.

  1. 1Raúl de Tomás29mål
  2. 2Adri Embarba22mål
  3. 3Álvaro García21mål
  4. 4Ó. Trejo19mål
  5. 5Isi Palazón19mål
  6. 6Javier Guerra Rodríguez15mål
  7. 7Jorge de Frutos14mål
  8. 8Bebé12mål
  9. 9N. Fedor11mål
  10. 10Sergio Camello10mål

Listorna bygger på 242 av arenans 242 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 625 mål.