Estadio de Mestalla
Valencia, Spanien·

- Kapacitet
- 55 000
- Underlag
- Naturgräs
La Liga, UEFA Champions League, Copa del Rey och 4 andra tävlingar, september 2010 till augusti 2026. 247 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Valencia på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong21 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | La Liga | 19 | 10 | 5 | 4 | 34 | 21 | +13 | 35 | 1.84 | 8 |
| 2011/12 | UEFA Champions League | 3 | 2 | 1 | 0 | 11 | 2 | +9 | 7 | 2.33 | 1 |
| 2011/12 | La Liga | 19 | 11 | 4 | 4 | 40 | 20 | +20 | 37 | 1.95 | 7 |
| 2012/13 | UEFA Champions League | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 5 | +3 | 7 | 1.75 | 1 |
| 2012/13 | La Liga | 19 | 13 | 3 | 3 | 42 | 25 | +17 | 42 | 2.21 | 7 |
| 2013/14 | La Liga | 19 | 10 | 3 | 6 | 35 | 24 | +11 | 33 | 1.74 | 5 |
| 2014/15 | La Liga | 10 | 8 | 1 | 1 | 23 | 7 | +16 | 25 | 2.50 | 4 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 4 | 1 | 1 | 2 | 9 | 10 | -1 | 4 | 1.00 | 0 |
| 2019/20 | La Liga | 19 | 11 | 7 | 1 | 29 | 16 | +13 | 40 | 2.11 | 7 |
| 2020/21 | La Liga | 19 | 8 | 7 | 4 | 34 | 23 | +11 | 31 | 1.63 | 3 |
| 2021/22 | La Liga | 19 | 6 | 8 | 5 | 26 | 24 | +2 | 26 | 1.37 | 6 |
| 2021/22 | Copa del Rey | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | La Liga | 19 | 8 | 5 | 6 | 27 | 19 | +8 | 29 | 1.53 | 6 |
| 2022/23 | Copa del Rey | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | La Liga | 19 | 8 | 6 | 5 | 20 | 14 | +6 | 30 | 1.58 | 10 |
| 2023/24 | Copa del Rey | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | La Liga | 19 | 9 | 4 | 6 | 26 | 20 | +6 | 31 | 1.63 | 7 |
| 2024/25 | Copa del Rey | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | La Liga | 19 | 8 | 6 | 5 | 27 | 23 | +4 | 30 | 1.58 | 4 |
| 2025/26 | Copa del Rey | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | La Liga | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 | 1 |
| Totalt | 238 | 117 | 63 | 58 | 397 | 268 | +129 | 414 | 1.74 | 78 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Valencia på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Valencia vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
13och 8 till
Räddade en poäng
33och 28 till
Tappade ledningen
43och 38 till
Läst ur målen i 237 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Valencia här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Athletic Club | 15 | 5 | 5 | 5 | 18 | 17 | +1 | 20 | 1.33 |
| Barcelona | 13 | 8 | 3 | 2 | 25 | 15 | +10 | 27 | 2.08 |
| Atletico Madrid | 12 | 5 | 3 | 4 | 15 | 15 | 0 | 18 | 1.50 |
| Real Madrid | 12 | 7 | 2 | 3 | 28 | 19 | +9 | 23 | 1.92 |
| Sevilla | 11 | 4 | 4 | 3 | 10 | 10 | 0 | 16 | 1.45 |
| Celta Vigo | 11 | 2 | 2 | 7 | 9 | 17 | -8 | 8 | 0.73 |
| Real Betis | 11 | 4 | 1 | 6 | 12 | 23 | -11 | 13 | 1.18 |
| Getafe | 11 | 1 | 2 | 8 | 12 | 28 | -16 | 5 | 0.45 |
| Real Sociedad | 11 | 4 | 4 | 3 | 13 | 12 | +1 | 16 | 1.45 |
| Osasuna | 11 | 2 | 3 | 6 | 8 | 21 | -13 | 9 | 0.82 |
Visa alla43 klubbar
| Villarreal | 10 | 1 | 2 | 7 | 8 | 19 | -11 | 5 | 0.50 |
| Espanyol | 10 | 1 | 3 | 6 | 13 | 19 | -6 | 6 | 0.60 |
| Rayo Vallecano | 9 | 2 | 4 | 3 | 6 | 11 | -5 | 10 | 1.11 |
| Mallorca | 9 | 2 | 4 | 3 | 9 | 12 | -3 | 10 | 1.11 |
| Levante | 8 | 0 | 5 | 3 | 7 | 12 | -5 | 5 | 0.63 |
| Granada CF | 7 | 0 | 0 | 7 | 3 | 12 | -9 | 0 | 0.00 |
| Alaves | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 11 | -4 | 5 | 0.83 |
| Valladolid | 6 | 0 | 1 | 5 | 6 | 13 | -7 | 1 | 0.17 |
| Elche | 6 | 0 | 2 | 4 | 6 | 11 | -5 | 2 | 0.33 |
| Malaga | 5 | 0 | 0 | 5 | 4 | 15 | -11 | 0 | 0.00 |
| Almeria | 5 | 1 | 1 | 3 | 8 | 10 | -2 | 4 | 0.80 |
| Cadiz | 5 | 1 | 2 | 2 | 3 | 5 | -2 | 5 | 1.00 |
| Girona | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 6 | -2 | 3 | 0.75 |
| Zaragoza | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.33 |
| Chelsea | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 |
| Lille | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Las Palmas | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Leganes | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Deportivo La Coruna | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.50 |
| Eibar | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Sporting Gijon | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | -4 | 1 | 0.50 |
| Racing Santander | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Paris Saint Germain | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bayern München | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bayer Leverkusen | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Ajax | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Bate Borisov | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Atalanta | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 |
| Cordoba | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Oviedo | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Huesca | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Genk | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Hércules | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 247 spelade matcher (8 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 247 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 696 mål, 416 av hemmalaget och 280 av gästen
Klockan bygger på 246 av arenans 247 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 696 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Valencia på arenan.
- 1Soldado43mål
- 2Jonas Gonçalves Oliveira29mål
- 3Hugo Duro28mål
- 4Carlos Soler20mål
- 5S. Feghouli19mål
- 6Dani Parejo14mål
- 7M. Gómez13mål
- 8Gonçalo Guedes11mål
- 9Aduriz11mål
- 10Pepelu10mål
Listorna bygger på 246 av arenans 247 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 696 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.