Estádio Cidade de Barcelos
Barcelos, Portugal·

- Kapacitet
- 12 046
- Underlag
- Naturgräs
Primeira Liga, Taça de Portugal, Taça da Liga och 1 tävling till, augusti 2011 till augusti 2026. 201 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
GIL Vicente på sin hemmaplan2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong20 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Primeira Liga | 15 | 6 | 5 | 4 | 19 | 16 | +3 | 23 | 1.53 | 5 |
| 2012/13 | Primeira Liga | 15 | 4 | 3 | 8 | 18 | 24 | -6 | 15 | 1.00 | 4 |
| 2013/14 | Primeira Liga | 15 | 6 | 4 | 5 | 13 | 14 | -1 | 22 | 1.47 | 6 |
| 2014/15 | Primeira Liga | 17 | 2 | 7 | 8 | 11 | 30 | -19 | 13 | 0.76 | 3 |
| 2018/19 | Taça de Portugal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | Primeira Liga | 17 | 7 | 7 | 3 | 26 | 21 | +5 | 28 | 1.65 | 6 |
| 2019/20 | Taça da Liga | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Primeira Liga | 17 | 4 | 4 | 9 | 13 | 20 | -7 | 16 | 0.94 | 6 |
| 2020/21 | Taça de Portugal | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2021/22 | Primeira Liga | 17 | 6 | 6 | 5 | 25 | 19 | +6 | 24 | 1.41 | 6 |
| 2022/23 | Primeira Liga | 17 | 6 | 6 | 5 | 15 | 14 | +1 | 24 | 1.41 | 7 |
| 2022/23 | Taça de Portugal | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Taça da Liga | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2023/24 | Primeira Liga | 17 | 6 | 7 | 4 | 28 | 22 | +6 | 25 | 1.47 | 6 |
| 2023/24 | Taça de Portugal | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | Primeira Liga | 17 | 5 | 5 | 7 | 18 | 19 | -1 | 20 | 1.18 | 4 |
| 2024/25 | Taça de Portugal | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2025/26 | Primeira Liga | 17 | 9 | 3 | 5 | 28 | 17 | +11 | 30 | 1.76 | 6 |
| 2026/27 | Primeira Liga | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 | 2 |
| Totalt | 195 | 68 | 57 | 70 | 233 | 233 | 0 | 261 | 1.34 | 64 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för GIL Vicente på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta GIL Vicente vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
7och 2 till
Räddade en poäng
24och 19 till
Tappade ledningen
23och 18 till
Läst ur målen i 194 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött GIL Vicente här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sporting CP | 13 | 8 | 3 | 2 | 23 | 9 | +14 | 27 | 2.08 |
| FC Porto | 12 | 7 | 2 | 3 | 21 | 12 | +9 | 23 | 1.92 |
| Benfica | 11 | 9 | 2 | 0 | 26 | 6 | +20 | 29 | 2.64 |
| SC Braga | 11 | 5 | 4 | 2 | 16 | 9 | +7 | 19 | 1.73 |
| Vitória SC | 11 | 4 | 2 | 5 | 13 | 14 | -1 | 14 | 1.27 |
| Rio Ave | 11 | 2 | 6 | 3 | 9 | 11 | -2 | 12 | 1.09 |
| Moreirense | 9 | 5 | 1 | 3 | 15 | 11 | +4 | 16 | 1.78 |
| Maritimo | 8 | 2 | 3 | 3 | 7 | 11 | -4 | 9 | 1.13 |
| Nacional | 8 | 2 | 1 | 5 | 7 | 10 | -3 | 7 | 0.88 |
| Estoril | 8 | 3 | 3 | 2 | 10 | 10 | 0 | 12 | 1.50 |
Visa alla37 klubbar
| Pacos Ferreira | 8 | 3 | 2 | 3 | 10 | 10 | 0 | 11 | 1.38 |
| Arouca | 8 | 3 | 5 | 0 | 16 | 8 | +8 | 14 | 1.75 |
| Boavista | 7 | 2 | 2 | 3 | 6 | 10 | -4 | 8 | 1.14 |
| Famalicao | 7 | 4 | 1 | 2 | 10 | 11 | -1 | 13 | 1.86 |
| Portimonense | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 10 | -5 | 7 | 1.17 |
| Santa Clara | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 6 | -2 | 5 | 0.83 |
| Vitoria Setubal | 5 | 1 | 3 | 1 | 2 | 2 | 0 | 6 | 1.20 |
| Belenenses | 5 | 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | -1 | 7 | 1.40 |
| Casa Pia | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 8 | -6 | 1 | 0.20 |
| Tondela | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 7 | -3 | 4 | 1.00 |
| Academica | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.25 |
| Chaves | 3 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | +1 | 5 | 1.67 |
| Farense | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.33 |
| Olhanense | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | 0.67 |
| Vizela | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.67 |
| Estrela | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.33 |
| Beira-Mar | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| AVS | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| AZ Alkmaar | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Feirense | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Desportivo Aves | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Penafiel | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Academico Viseu | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| União de Leiria | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Alverca | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Amarante | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Riga | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 201 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 478 mål, 237 av hemmalaget och 241 av gästen
Klockan bygger på 200 av arenans 201 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 478 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för GIL Vicente på arenan.
- 1Fran Navarro18mål
- 2Samuel Lino15mål
- 3Murilo13mål
- 4Hugo Filipe da Costa Oliveira13mål
- 5K. Fujimoto11mål
- 6Cláudio Rodrigo Siqueira Carolino7mål
- 7Joao Pedro Ferreira Vilela7mål
- 8Félix Correia7mål
- 9Pablo7mål
- 10B. Kraev6mål
Listorna bygger på 200 av arenans 201 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 478 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.