FootSam
FOOTBALL DATA

Estadio Abanca-Riazor

La Coruña, Spanien·Deportivo La Coruna

1.36poäng per match
33 %hemmavinster
45spelade matcher
Kapacitet
34 611
Underlag
Naturgräs

Segunda División och Copa del Rey, augusti 2019 till juni 2025. 49 spelade matcher.

10 matcherobesegrade i rad här 2019–2020 för Deportivo La Coruna. 6 vinster, 4 oavgjorda.
5–1mot Castellón 2024 — den största segern platsen sett.
SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Deportivo La Coruna på sin hemmaplan2019/20–2024/25

1.36poäng per match
33 %vinstprocent
151614V–O–F på 45 matcher
5759målskillnad -2
12hållna nollor
14matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2019/20–2024/25
Visa säsong för säsong4 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2019/20Segunda División2188529290321.525
2020/21Copa del Rey210111031.501
2021/22Copa del Rey100112-100.000
2024/25Segunda División216872627-1261.246
Totalt451516145759-2611.3612
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Deportivo La Coruna på den här arenan

10obesegrad i följd20 dec. 2019 – 5 juli 20206 vinster, 4 oavgjorda
4raka segrar20 dec. 2019 – 1 feb. 2020
2hållna nollor i följd1 mars 2020 – 14 juni 2020
3raka förluster6 jan. 2021 – 17 aug. 2024

Största segrar

Största förluster

22 dec. 2024Deportivo La Coruna04Mirandes+4 mål emot
1 juni 2025Deportivo La Coruna04Elche+4 mål emot
10 nov. 2019Deportivo La Coruna13Elche+2 mål emot
8 dec. 2019Deportivo La Coruna13Zaragoza+2 mål emot
20 okt. 2019Deportivo La Coruna02Malaga+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Deportivo La Coruna vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

5
16 jan. 2020Racing Santander21låg under med 1
27 juni 2020Ponferradina21låg under med 1
5 juli 2020Huesca21låg under med 1
7 aug. 2020Fuenlabrada21låg under med 1
19 dec. 2024Castellón51låg under med 1

Räddade en poäng

7
20 juni 2020Rayo Vallecano33låg under med 2
18 sep. 2019Numancia33låg under med 1
29 sep. 2019Mirandes11låg under med 1
19 okt. 2024Eldense11låg under med 1
24 nov. 2024Sporting Gijon11låg under med 1

och 2 till

Tappade ledningen

6
18 sep. 2019Numancia33ledde med 2
14 feb. 2020Girona22ledde med 2
20 juni 2020Rayo Vallecano33ledde med 1
12 juli 2020Extremadura UD23ledde med 1
16 dec. 2021Osasuna12ledde med 1

och 1 till

Läst ur målen i 45 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Deportivo La Coruna här

33klubbar har gästat
13av dem har vunnit här
Elcheflest segrar · 2 av 2 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Malaga211020+242.00
Oviedo210133031.50
Tenerife201112-110.50
Albacete210125-331.50
Almeria201113-210.50
Cadiz200202-200.00
Huesca201112-110.50
Sporting Gijon202011021.00
Zaragoza211042+242.00
Elche220071+663.00
Visa alla33 klubbar
Mirandes211051+442.00
Racing Santander210133031.50
Las Palmas100112-100.00
Levante110021+133.00
Alaves110010+133.00
Eibar100101-100.00
Girona101022011.00
Alcorcon101000011.00
Cordoba101011011.00
Granada CF110032+133.00
Lugo101000011.00
Numancia101033011.00
Osasuna110021+133.00
Rayo Vallecano101033011.00
Extremadura UD110032+133.00
Fuenlabrada100112-100.00
Ponferradina100112-100.00
Castellón100115-400.00
FC Cartagena101022011.00
Racing Ferrol100101-100.00
Burgos110020+233.00
Eldense101011011.00
El Ejido100101-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 49 färdigspelade matcher

2.73mål per match
134mål totalt
55 %båda lagen målat
53 %över 2,5 mål
35 %över 3,5 mål
7mållösa matcher · 14 %

Vanligaste resultat

0–0714 %
2–1612 %
1–0510 %
1–1510 %
0–148 %

Målrikaste matcherna

30 nov. 2021Victoria CF08Villarreal8 mål

Målklockan

När målen faller här — 134 mål, 59 av hemmalaget och 75 av gästen

15
11 %1–15
21
16 %16–30
15
11 %31–45
23
17 %46–60
16
12 %61–75
44
33 %76–90
Hemmalaget 59 Gästen 75Flest mål i 76–9044 stycken

Klockan bygger på 49 av arenans 49 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 134 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Deportivo La Coruna på arenan.

  1. 1Peke7mål
  2. 2Víctor Mollejo5mål
  3. 3C. Santos5mål
  4. 4David Mella5mål
  5. 5Z. Eddahchouri4mål
  6. 6Barbero4mål
  7. 7Ager Aketxe4mål
  8. 8Sabin Merino3mål
  9. 9Mario Soriano3mål
  10. 10Diego Villares3mål

Listorna bygger på 49 av arenans 49 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 134 mål.