Emirates Club Stadium
Rās al-Khaymah (Ras al-Khaimah), Förenade Arabemiraten·

- Kapacitet
- 4 830
- Underlag
- Naturgräs
Pro League, League Cup och Presidents Cup, september 2011 till september 2024. 144 spelade matcher.
Emirates Club har ytterligare 2 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Emirates Club på sin hemmaplan2011/12–2024/25
Visa säsong för säsong22 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Pro League | 6 | 3 | 0 | 3 | 9 | 13 | -4 | 9 | 1.50 | 0 |
| 2011/12 | League Cup | 5 | 0 | 2 | 3 | 4 | 8 | -4 | 2 | 0.40 | 0 |
| 2013/14 | Pro League | 11 | 5 | 2 | 4 | 22 | 19 | +3 | 17 | 1.55 | 1 |
| 2013/14 | League Cup | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | Pro League | 13 | 2 | 2 | 9 | 12 | 26 | -14 | 8 | 0.62 | 2 |
| 2014/15 | League Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 5 | +1 | 4 | 1.33 | 0 |
| 2015/16 | Pro League | 13 | 3 | 2 | 8 | 19 | 26 | -7 | 11 | 0.85 | 1 |
| 2015/16 | League Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 8 | -1 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2016/17 | Pro League | 13 | 4 | 1 | 8 | 18 | 23 | -5 | 13 | 1.00 | 2 |
| 2016/17 | League Cup | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 5 | +1 | 3 | 1.00 | 1 |
| 2017/18 | Pro League | 11 | 3 | 4 | 4 | 14 | 18 | -4 | 13 | 1.18 | 4 |
| 2017/18 | League Cup | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 8 | -6 | 1 | 0.33 | 1 |
| 2018/19 | Pro League | 13 | 3 | 3 | 7 | 21 | 31 | -10 | 12 | 0.92 | 0 |
| 2018/19 | League Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 5 | +3 | 7 | 2.33 | 0 |
| 2020/21 | Presidents Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 2 | +9 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | Pro League | 13 | 1 | 4 | 8 | 11 | 27 | -16 | 7 | 0.54 | 0 |
| 2021/22 | League Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 7 | 2.33 | 3 |
| 2021/22 | Presidents Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Presidents Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2023/24 | Pro League | 13 | 2 | 2 | 9 | 19 | 31 | -12 | 8 | 0.62 | 1 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | Presidents Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 139 | 38 | 26 | 75 | 197 | 272 | -75 | 140 | 1.01 | 18 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Emirates Club på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Emirates Club vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
4Räddade en poäng
10och 5 till
Tappade ledningen
20och 15 till
Läst ur målen i 108 matcher. 31 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Emirates Club här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Shabab Al Ahli Dubai | 13 | 11 | 0 | 2 | 29 | 12 | +17 | 33 | 2.54 |
| Al Wahda FC | 13 | 9 | 1 | 3 | 32 | 17 | +15 | 28 | 2.15 |
| Al-Jazira | 12 | 6 | 3 | 3 | 24 | 14 | +10 | 21 | 1.75 |
| Al-Wasl FC | 12 | 10 | 0 | 2 | 28 | 13 | +15 | 30 | 2.50 |
| Al Ain | 11 | 8 | 1 | 2 | 26 | 11 | +15 | 25 | 2.27 |
| Sharjah FC | 11 | 4 | 6 | 1 | 17 | 13 | +4 | 18 | 1.64 |
| Al-Dhafra | 9 | 4 | 3 | 2 | 21 | 14 | +7 | 15 | 1.67 |
| Baniyas SC | 9 | 6 | 1 | 2 | 20 | 16 | +4 | 19 | 2.11 |
| Al Nasr | 8 | 4 | 2 | 2 | 18 | 11 | +7 | 14 | 1.75 |
| Ajman | 7 | 3 | 4 | 0 | 15 | 9 | +6 | 13 | 1.86 |
Visa alla25 klubbar
| Al-Ittihad Kalba | 6 | 1 | 2 | 3 | 8 | 9 | -1 | 5 | 0.83 |
| Dibba Al-Fujairah | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 6 | -2 | 4 | 0.80 |
| Al Fujairah SC | 5 | 1 | 2 | 2 | 8 | 11 | -3 | 5 | 1.00 |
| Hatta SC | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 10 | -4 | 6 | 1.50 |
| Khorfakkan | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Al Urooba | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 |
| Al Shaab | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 7 | -4 | 0 | 0.00 |
| Al Nasr | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Al Arabi | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Al Bataeh | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Masfut | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Dubai | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Al Taawon | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Al Ramms | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Al Shabab | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 144 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 359 mål, 145 av hemmalaget och 214 av gästen
Klockan bygger på 108 av arenans 144 spelade matcher (75 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 359 mål. De 36 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Emirates Club på arenan.
- 1S. Sáez12mål
- 2C. Diabaté8mål
- 3Germán Gustavo Herrera6mål
- 4M. Batna6mål
- 5Luiz Henrique6mål
- 6Modibo Kane Diarra6mål
- 7Alassane Diallo5mål
- 8Mohamed Malalla Hassan5mål
- 9Paco Alcácer4mål
- 10Jair4mål
Listorna bygger på 108 av arenans 144 spelade matcher (75 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 359 mål. De 36 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.