Ekimae Real Estate Stadium
Tosu, Japan·

- Kapacitet
- 24 130
- Underlag
- Naturgräs
J1 League, J-League Cup och Emperor Cup, mars 2019 till augusti 2026. 117 spelade matcher.
Sagan Tosu har ytterligare 160 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
Hemmaplan
Hemmaplan
Sagan Tosu på sin hemmaplan2020–2026
Visa säsong för säsong16 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | J1 League | 17 | 3 | 7 | 7 | 17 | 20 | -3 | 16 | 0.94 | 4 |
| 2020/21 | J-League Cup | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021 | J1 League | 19 | 11 | 5 | 3 | 30 | 15 | +15 | 38 | 2.00 | 10 |
| 2021 | J-League Cup | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 8 | -5 | 1 | 0.33 | 0 |
| 2021 | Emperor Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2022 | J1 League | 17 | 5 | 9 | 3 | 23 | 13 | +10 | 24 | 1.41 | 7 |
| 2022 | J-League Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 5 | +1 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2022 | Emperor Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2023 | J1 League | 17 | 5 | 4 | 8 | 18 | 26 | -8 | 19 | 1.12 | 3 |
| 2023 | J-League Cup | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | -4 | 1 | 0.33 | 1 |
| 2023 | Emperor Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2024 | J1 League | 19 | 6 | 3 | 10 | 27 | 29 | -2 | 21 | 1.11 | 5 |
| 2024 | J-League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2024 | Emperor Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2025 | Emperor Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2026 | Emperor Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 110 | 38 | 32 | 40 | 143 | 132 | +11 | 146 | 1.33 | 36 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Sagan Tosu på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Sagan Tosu vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
7och 2 till
Räddade en poäng
13och 8 till
Tappade ledningen
17och 12 till
Läst ur målen i 110 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Sagan Tosu här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Consadole Sapporo | 9 | 3 | 3 | 3 | 13 | 14 | -1 | 12 | 1.33 |
| Kashiwa Reysol | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 7 | +3 | 10 | 1.67 |
| Kashima | 6 | 1 | 3 | 2 | 10 | 11 | -1 | 6 | 1.00 |
| FC Tokyo | 6 | 1 | 1 | 4 | 2 | 11 | -9 | 4 | 0.67 |
| Yokohama F. Marinos | 6 | 5 | 1 | 0 | 16 | 5 | +11 | 16 | 2.67 |
| Avispa Fukuoka | 6 | 2 | 3 | 1 | 3 | 2 | +1 | 9 | 1.50 |
| Sanfrecce Hiroshima | 5 | 2 | 3 | 0 | 8 | 3 | +5 | 9 | 1.80 |
| Shonan Bellmare | 5 | 2 | 3 | 0 | 11 | 6 | +5 | 9 | 1.80 |
| Urawa | 5 | 2 | 1 | 2 | 4 | 5 | -1 | 7 | 1.40 |
| Nagoya Grampus | 5 | 1 | 2 | 2 | 3 | 4 | -1 | 5 | 1.00 |
Visa alla30 klubbar
| Vissel Kobe | 5 | 4 | 1 | 0 | 6 | 0 | +6 | 13 | 2.60 |
| Cerezo Osaka | 5 | 1 | 3 | 1 | 8 | 7 | +1 | 6 | 1.20 |
| Gamba Osaka | 5 | 3 | 1 | 1 | 7 | 4 | +3 | 10 | 2.00 |
| Kawasaki Frontale | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 9 | -4 | 5 | 1.00 |
| Kyoto Sanga | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 9 | -6 | 3 | 0.75 |
| Yokohama FC | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 6 | 1.50 |
| Jubilo Iwata | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 3 | 1.00 |
| Shimizu S-pulse | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 2 | 0.67 |
| Vegalta Sendai | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 3 | 1.50 |
| Oita Trinita | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Tokyo Verdy | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 |
| Albirex Niigata | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| Roasso Kumamoto | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 |
| Tokushima Vortis | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Machida Zelvia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ehime FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Kataller Toyama | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Kochi United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Verspah Oita | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Tegevajaro Miyazaki | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 117 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 287 mål, 149 av hemmalaget och 138 av gästen
Klockan bygger på 116 av arenans 117 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 287 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Sagan Tosu på arenan.
- 1Marcelo Ryan12mål
- 2K. Yamashita8mål
- 3D. Hayashi7mål
- 4F. Honda6mål
- 5Y. Kakita6mål
- 6T. Koyamatsu6mål
- 7Hwang Seok-Ho5mål
- 8Y. Higuchi5mål
- 9N. Sakai5mål
- 10Y. Naganuma5mål
Listorna bygger på 116 av arenans 117 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 287 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.