DW Stadium
Wigan, England·

- Kapacitet
- 25 138
- Underlag
- Naturgräs
Premier League, Championship, League One och 2 andra tävlingar, augusti 2005 till april 2024. 427 spelade matcher.
Har även hetat The DW Stadium (2010–2018)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Wigan på sin hemmaplan2005/06–2023/24
Visa säsong för säsong32 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005/06 | Premier League | 19 | 7 | 3 | 9 | 24 | 26 | -2 | 24 | 1.26 | 4 |
| 2006/07 | Premier League | 19 | 5 | 4 | 10 | 18 | 30 | -12 | 19 | 1.00 | 6 |
| 2007/08 | Premier League | 19 | 8 | 5 | 6 | 21 | 17 | +4 | 29 | 1.53 | 9 |
| 2008/09 | Premier League | 19 | 8 | 5 | 6 | 17 | 18 | -1 | 29 | 1.53 | 8 |
| 2009/10 | Premier League | 19 | 6 | 7 | 6 | 19 | 24 | -5 | 25 | 1.32 | 6 |
| 2010/11 | Premier League | 19 | 5 | 8 | 6 | 22 | 34 | -12 | 23 | 1.21 | 3 |
| 2011/12 | Premier League | 19 | 5 | 7 | 7 | 22 | 27 | -5 | 22 | 1.16 | 6 |
| 2012/13 | Premier League | 19 | 4 | 6 | 9 | 26 | 39 | -13 | 18 | 0.95 | 1 |
| 2012/13 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2012/13 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2013/14 | Championship | 24 | 12 | 8 | 4 | 35 | 23 | +12 | 44 | 1.83 | 10 |
| 2013/14 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 4 | +1 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2014/15 | Championship | 23 | 3 | 8 | 12 | 18 | 29 | -11 | 17 | 0.74 | 5 |
| 2015/16 | League One | 23 | 14 | 6 | 3 | 39 | 17 | +22 | 48 | 2.09 | 13 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | Championship | 23 | 5 | 8 | 10 | 19 | 26 | -7 | 23 | 1.00 | 6 |
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2017/18 | League One | 23 | 13 | 8 | 2 | 37 | 11 | +26 | 47 | 2.04 | 16 |
| 2017/18 | FA Cup | 6 | 5 | 0 | 1 | 11 | 5 | +6 | 15 | 2.50 | 3 |
| 2017/18 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2018/19 | Championship | 23 | 11 | 8 | 4 | 29 | 20 | +9 | 41 | 1.78 | 11 |
| 2019/20 | Championship | 23 | 10 | 7 | 6 | 33 | 23 | +10 | 37 | 1.61 | 10 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League One | 23 | 5 | 6 | 12 | 26 | 42 | -16 | 21 | 0.91 | 6 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | League One | 23 | 13 | 5 | 5 | 36 | 22 | +14 | 44 | 1.91 | 8 |
| 2021/22 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2021/22 | League Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 | 1 |
| 2022/23 | Championship | 23 | 5 | 7 | 11 | 17 | 35 | -18 | 22 | 0.96 | 6 |
| 2022/23 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | League One | 23 | 13 | 4 | 6 | 30 | 18 | +12 | 43 | 1.87 | 12 |
| 2023/24 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 427 | 161 | 125 | 141 | 516 | 506 | +10 | 608 | 1.42 | 153 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Wigan på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Wigan vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
25och 20 till
Räddade en poäng
42och 37 till
Tappade ledningen
73och 68 till
Läst ur målen i 427 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Wigan här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Blackburn | 15 | 2 | 4 | 9 | 21 | 31 | -10 | 10 | 0.67 |
| Bolton | 13 | 2 | 6 | 5 | 14 | 17 | -3 | 12 | 0.92 |
| Fulham | 11 | 2 | 8 | 1 | 11 | 9 | +2 | 14 | 1.27 |
| Sunderland | 11 | 5 | 2 | 4 | 19 | 13 | +6 | 17 | 1.55 |
| Reading | 10 | 3 | 3 | 4 | 11 | 11 | 0 | 12 | 1.20 |
| Birmingham | 10 | 2 | 4 | 4 | 10 | 14 | -4 | 10 | 1.00 |
| Aston Villa | 10 | 5 | 3 | 2 | 16 | 11 | +5 | 18 | 1.80 |
| Manchester United | 9 | 8 | 0 | 1 | 24 | 4 | +20 | 24 | 2.67 |
| Manchester City | 9 | 3 | 2 | 4 | 11 | 13 | -2 | 11 | 1.22 |
| Middlesbrough | 9 | 3 | 5 | 1 | 12 | 8 | +4 | 14 | 1.56 |
Visa alla89 klubbar
| Stoke City | 9 | 2 | 5 | 2 | 7 | 10 | -3 | 11 | 1.22 |
| Charlton | 9 | 3 | 1 | 5 | 11 | 14 | -3 | 10 | 1.11 |
| Portsmouth | 9 | 4 | 2 | 3 | 8 | 6 | +2 | 14 | 1.56 |
| Blackpool | 9 | 5 | 0 | 4 | 16 | 6 | +10 | 15 | 1.67 |
| Newcastle | 8 | 2 | 0 | 6 | 5 | 11 | -6 | 6 | 0.75 |
| Liverpool | 8 | 4 | 3 | 1 | 12 | 3 | +9 | 15 | 1.88 |
| Arsenal | 8 | 5 | 2 | 1 | 17 | 8 | +9 | 17 | 2.13 |
| Everton | 8 | 3 | 4 | 1 | 10 | 7 | +3 | 13 | 1.63 |
| Tottenham | 8 | 3 | 4 | 1 | 13 | 9 | +4 | 13 | 1.63 |
| West Ham | 8 | 3 | 0 | 5 | 9 | 10 | -1 | 9 | 1.13 |
| Chelsea | 8 | 6 | 1 | 1 | 17 | 6 | +11 | 19 | 2.38 |
| West Brom | 8 | 2 | 3 | 3 | 7 | 8 | -1 | 9 | 1.13 |
| QPR | 8 | 1 | 3 | 4 | 4 | 8 | -4 | 6 | 0.75 |
| Derby | 7 | 5 | 1 | 1 | 9 | 4 | +5 | 16 | 2.29 |
| Ipswich | 6 | 2 | 3 | 1 | 7 | 7 | 0 | 9 | 1.50 |
| Millwall | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 6 | -2 | 5 | 0.83 |
| Hull City | 6 | 2 | 1 | 3 | 12 | 14 | -2 | 7 | 1.17 |
| Nottingham Forest | 6 | 0 | 3 | 3 | 3 | 7 | -4 | 3 | 0.50 |
| Norwich | 6 | 1 | 4 | 1 | 5 | 5 | 0 | 7 | 1.17 |
| Rotherham | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 6 | -2 | 5 | 0.83 |
| Sheffield Wednesday | 6 | 3 | 0 | 3 | 7 | 7 | 0 | 9 | 1.50 |
| Huddersfield | 5 | 2 | 1 | 2 | 4 | 4 | 0 | 7 | 1.40 |
| Wolves | 5 | 2 | 0 | 3 | 5 | 7 | -2 | 6 | 1.20 |
| Leeds | 5 | 3 | 1 | 1 | 6 | 3 | +3 | 10 | 2.00 |
| Swansea | 5 | 4 | 1 | 0 | 9 | 3 | +6 | 13 | 2.60 |
| Barnsley | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 6 | +2 | 7 | 1.40 |
| Burton Albion | 5 | 1 | 3 | 1 | 3 | 4 | -1 | 6 | 1.20 |
| Fleetwood Town | 5 | 0 | 1 | 4 | 1 | 9 | -8 | 1 | 0.20 |
| Shrewsbury | 5 | 0 | 2 | 3 | 2 | 6 | -4 | 2 | 0.40 |
| Doncaster | 5 | 0 | 2 | 3 | 3 | 8 | -5 | 2 | 0.40 |
| Bournemouth | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 8 | -4 | 4 | 1.00 |
| Watford | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | 1.75 |
| Cardiff | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 4 | +2 | 7 | 1.75 |
| Brentford | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 2 | +2 | 5 | 1.25 |
| Bristol City | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 7 | 1.75 |
| Preston | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 5 | 1.25 |
| Sheffield Utd | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 4 | +5 | 10 | 2.50 |
| Oxford United | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.00 |
| Gillingham | 4 | 1 | 0 | 3 | 7 | 10 | -3 | 3 | 0.75 |
| Milton Keynes Dons | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 12 | -6 | 4 | 1.00 |
| Peterborough | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 3 | 0 | 5 | 1.25 |
| Burnley | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 2 | +3 | 4 | 1.33 |
| Brighton | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | 2.00 |
| AFC Wimbledon | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Bristol Rovers | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 5 | -5 | 1 | 0.33 |
| Northampton | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.00 |
| Rochdale | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 2 | +3 | 3 | 1.00 |
| Bradford | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Bury | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 8 | -5 | 3 | 1.00 |
| Plymouth | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 2 | 0.67 |
| Luton | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | 2.33 |
| Crewe | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Lincoln | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | 2.33 |
| Southampton | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 |
| Scunthorpe United | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 6 | -3 | 1 | 0.50 |
| Southend | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Walsall | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Coventry | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Oldham | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.50 |
| Port Vale | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.50 |
| Swindon Town | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 |
| Wycombe | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Accrington ST | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 7 | -4 | 0 | 0.00 |
| Cambridge United | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Cheltenham | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Leicester | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Crystal Palace | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Chesterfield | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Colchester | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Crawley Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Exeter City | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Stevenage | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Carlisle United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Leyton Orient | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Morecambe | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Yeovil Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Solihull Moors | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Fylde | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Chorley | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 427 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 1022 mål, 516 av hemmalaget och 506 av gästen
Klockan bygger på 427 av arenans 427 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1022 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Wigan på arenan.
- 1W. Grigg35mål
- 2N. Powell23mål
- 3W. Keane21mål
- 4M. Jacobs17mål
- 5Jordi Gómez García-Penche15mål
- 6Henri Camara15mål
- 7H. Rodallega14mål
- 8C. Lang11mål
- 9Callum Henry McManaman10mål
- 10J. Garner10mål
Listorna bygger på 427 av arenans 427 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1022 mål.