Denka Big Swan Stadium
Niigata, Japan·

- Kapacitet
- 41 684
- Underlag
- Naturgräs
J1 League, J-League Cup, Emperor Cup och 1 tävling till, mars 2014 till augusti 2026. 164 spelade matcher.
Albirex Niigata har ytterligare 2 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
Hemmaplan
Hemmaplan
Albirex Niigata på sin hemmaplan2014–2026
Visa säsong för säsong26 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | J1 League | 16 | 6 | 5 | 5 | 14 | 13 | +1 | 23 | 1.44 | 7 |
| 2014 | J-League Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2014 | Emperor Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015 | J1 League | 17 | 3 | 6 | 8 | 17 | 26 | -9 | 15 | 0.88 | 3 |
| 2015 | J-League Cup | 5 | 4 | 1 | 0 | 10 | 1 | +9 | 13 | 2.60 | 4 |
| 2015/16 | Emperor Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2016 | J1 League | 17 | 4 | 4 | 9 | 14 | 18 | -4 | 16 | 0.94 | 6 |
| 2016 | J-League Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 6 | -4 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2016/17 | Emperor Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 3 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2017 | J1 League | 17 | 4 | 1 | 12 | 11 | 31 | -20 | 13 | 0.76 | 5 |
| 2017 | J-League Cup | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | Emperor Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2018 | J-League Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 6 | +1 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2018 | Emperor Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 | 1 |
| 2021 | Emperor Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2022 | Emperor Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023 | J1 League | 17 | 6 | 6 | 5 | 21 | 22 | -1 | 24 | 1.41 | 5 |
| 2023 | J-League Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2023 | Emperor Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2024 | J1 League | 19 | 4 | 6 | 9 | 25 | 33 | -8 | 18 | 0.95 | 3 |
| 2024 | J-League Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 2 | +9 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2024 | Emperor Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 4 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2025 | J1 League | 19 | 2 | 9 | 8 | 20 | 31 | -11 | 15 | 0.79 | 3 |
| 2025 | J-League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025 | Emperor Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2026 | Emperor Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 163 | 49 | 43 | 71 | 191 | 232 | -41 | 190 | 1.17 | 46 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Albirex Niigata på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Albirex Niigata vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
8och 3 till
Räddade en poäng
21och 16 till
Tappade ledningen
31och 26 till
Läst ur målen i 154 matcher. 9 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Albirex Niigata här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kawasaki Frontale | 10 | 3 | 4 | 3 | 15 | 14 | +1 | 13 | 1.30 |
| Sanfrecce Hiroshima | 9 | 4 | 4 | 1 | 7 | 3 | +4 | 16 | 1.78 |
| Urawa | 9 | 6 | 2 | 1 | 19 | 12 | +7 | 20 | 2.22 |
| FC Tokyo | 9 | 7 | 1 | 1 | 17 | 7 | +10 | 22 | 2.44 |
| Yokohama F. Marinos | 9 | 3 | 3 | 3 | 11 | 10 | +1 | 12 | 1.33 |
| Vissel Kobe | 8 | 4 | 3 | 1 | 12 | 8 | +4 | 15 | 1.88 |
| Kashima | 8 | 7 | 0 | 1 | 19 | 7 | +12 | 21 | 2.63 |
| Gamba Osaka | 8 | 4 | 3 | 1 | 15 | 10 | +5 | 15 | 1.88 |
| Sagan Tosu | 8 | 1 | 1 | 6 | 5 | 10 | -5 | 4 | 0.50 |
| Kashiwa Reysol | 7 | 2 | 3 | 2 | 9 | 9 | 0 | 9 | 1.29 |
Visa alla41 klubbar
| Nagoya Grampus | 7 | 2 | 4 | 1 | 9 | 7 | +2 | 10 | 1.43 |
| Shonan Bellmare | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 9 | -2 | 7 | 1.17 |
| Cerezo Osaka | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 7 | -1 | 7 | 1.17 |
| Ventforet Kofu | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 4 | +2 | 8 | 1.33 |
| Vegalta Sendai | 5 | 3 | 0 | 2 | 8 | 6 | +2 | 9 | 1.80 |
| Avispa Fukuoka | 5 | 3 | 0 | 2 | 7 | 8 | -1 | 9 | 1.80 |
| Shimizu S-pulse | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 7 | 1.75 |
| Consadole Sapporo | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | 0.67 |
| Jubilo Iwata | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 7 | 2.33 |
| Kyoto Sanga | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | 2.00 |
| Machida Zelvia | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| Tokyo Verdy | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 | 2.33 |
| Omiya Ardija | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
| V-varen Nagasaki | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Tokushima Vortis | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 |
| Yokohama FC | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Kanazawa | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Matsumoto Yamaga | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Renofa Yamaguchi | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Fagiano Okayama | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Montedio Yamagata | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Roasso Kumamoto | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Kitakyushu | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 4 | 0 | 1 | 1.00 |
| Kagoshima United | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Blaublitz Akita | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Biwako Shiga | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Kochi United | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Kwansei Gakuin | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bundy Onse Kakogawa | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Fukuyama City | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Toyo University | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 164 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 396 mål, 178 av hemmalaget och 218 av gästen
Klockan bygger på 155 av arenans 164 spelade matcher (95 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 396 mål. De 9 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Albirex Niigata på arenan.
- 1Rafa Silva10mål
- 2M. Nagakura9mål
- 3R. Yamazaki8mål
- 4K. Taniguchi8mål
- 5Léo Silva7mål
- 6R. Ito6mål
- 7H. Ibusuki6mål
- 8M. Hasegawa6mål
- 9Y. Komi6mål
- 10M. Fitzgerald5mål
Listorna bygger på 155 av arenans 164 spelade matcher (95 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 396 mål. De 9 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.