The Den
London, England·

- Kapacitet
- 20 146
- Underlag
- Naturgräs
Championship, League One, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2011 till augusti 2026. 394 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Millwall på sin hemmaplan2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong42 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Championship | 23 | 7 | 7 | 9 | 27 | 30 | -3 | 28 | 1.22 | 8 |
| 2011/12 | FA Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 3 | +3 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2011/12 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2012/13 | Championship | 23 | 8 | 4 | 11 | 24 | 30 | -6 | 28 | 1.22 | 7 |
| 2012/13 | FA Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2012/13 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2013/14 | Championship | 23 | 6 | 9 | 8 | 26 | 33 | -7 | 27 | 1.17 | 6 |
| 2013/14 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2014/15 | Championship | 23 | 5 | 7 | 11 | 25 | 40 | -15 | 22 | 0.96 | 7 |
| 2014/15 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2014/15 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2015/16 | League One | 24 | 13 | 4 | 7 | 35 | 23 | +12 | 43 | 1.79 | 11 |
| 2015/16 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | League One | 24 | 13 | 7 | 4 | 34 | 17 | +17 | 46 | 1.92 | 12 |
| 2016/17 | FA Cup | 5 | 5 | 0 | 0 | 11 | 2 | +9 | 15 | 3.00 | 4 |
| 2016/17 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | Championship | 23 | 12 | 7 | 4 | 33 | 21 | +12 | 43 | 1.87 | 10 |
| 2017/18 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2017/18 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | Championship | 23 | 7 | 9 | 7 | 26 | 27 | -1 | 30 | 1.30 | 8 |
| 2018/19 | FA Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 5 | +2 | 7 | 2.33 | 0 |
| 2018/19 | League Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2019/20 | Championship | 23 | 10 | 8 | 5 | 33 | 25 | +8 | 38 | 1.65 | 7 |
| 2019/20 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2020/21 | Championship | 23 | 7 | 10 | 6 | 24 | 24 | 0 | 31 | 1.35 | 8 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2021/22 | Championship | 23 | 13 | 6 | 4 | 32 | 16 | +16 | 45 | 1.96 | 9 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | League Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2022/23 | Championship | 23 | 11 | 6 | 6 | 34 | 22 | +12 | 39 | 1.70 | 9 |
| 2022/23 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Championship | 23 | 9 | 5 | 9 | 22 | 29 | -7 | 32 | 1.39 | 8 |
| 2023/24 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | Championship | 23 | 12 | 4 | 7 | 27 | 19 | +8 | 40 | 1.74 | 8 |
| 2024/25 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Championship | 24 | 13 | 3 | 8 | 33 | 27 | +6 | 42 | 1.75 | 11 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2026/27 | Championship | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 394 | 170 | 103 | 121 | 512 | 442 | +70 | 613 | 1.56 | 143 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Millwall på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Millwall vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
23och 18 till
Räddade en poäng
37och 32 till
Tappade ledningen
52och 47 till
Läst ur målen i 394 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Millwall här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Middlesbrough | 13 | 6 | 2 | 5 | 22 | 14 | +8 | 20 | 1.54 |
| Birmingham | 12 | 5 | 2 | 5 | 19 | 17 | +2 | 17 | 1.42 |
| Bristol City | 12 | 5 | 2 | 5 | 14 | 14 | 0 | 17 | 1.42 |
| Hull City | 12 | 4 | 5 | 3 | 14 | 12 | +2 | 17 | 1.42 |
| Blackburn | 12 | 6 | 4 | 2 | 19 | 13 | +6 | 22 | 1.83 |
| Derby | 11 | 3 | 5 | 3 | 16 | 13 | +3 | 14 | 1.27 |
| Watford | 10 | 3 | 2 | 5 | 9 | 11 | -2 | 11 | 1.10 |
| Cardiff | 10 | 1 | 5 | 4 | 10 | 14 | -4 | 8 | 0.80 |
| Reading | 10 | 4 | 2 | 4 | 12 | 8 | +4 | 14 | 1.40 |
| Preston | 10 | 1 | 4 | 5 | 8 | 13 | -5 | 7 | 0.70 |
Visa alla81 klubbar
| Sheffield Utd | 10 | 4 | 1 | 5 | 13 | 13 | 0 | 13 | 1.30 |
| Nottingham Forest | 10 | 3 | 4 | 3 | 9 | 11 | -2 | 13 | 1.30 |
| QPR | 10 | 2 | 3 | 5 | 8 | 13 | -5 | 9 | 0.90 |
| Sheffield Wednesday | 10 | 3 | 2 | 5 | 10 | 14 | -4 | 11 | 1.10 |
| Coventry | 10 | 5 | 2 | 3 | 19 | 11 | +8 | 17 | 1.70 |
| Leeds | 9 | 2 | 1 | 6 | 6 | 10 | -4 | 7 | 0.78 |
| Norwich | 9 | 4 | 1 | 4 | 13 | 16 | -3 | 13 | 1.44 |
| Barnsley | 9 | 4 | 2 | 3 | 13 | 15 | -2 | 14 | 1.56 |
| Huddersfield | 8 | 4 | 1 | 3 | 10 | 12 | -2 | 13 | 1.63 |
| Leicester | 8 | 3 | 0 | 5 | 9 | 9 | 0 | 9 | 1.13 |
| Ipswich | 8 | 3 | 2 | 3 | 12 | 12 | 0 | 11 | 1.38 |
| Stoke City | 8 | 0 | 2 | 6 | 1 | 10 | -9 | 2 | 0.25 |
| Swansea | 8 | 4 | 1 | 3 | 12 | 7 | +5 | 13 | 1.63 |
| West Brom | 7 | 1 | 2 | 4 | 5 | 11 | -6 | 5 | 0.71 |
| Bolton | 7 | 3 | 3 | 1 | 9 | 5 | +4 | 12 | 1.71 |
| Blackpool | 7 | 1 | 1 | 5 | 8 | 14 | -6 | 4 | 0.57 |
| Burnley | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 4 | +4 | 11 | 1.83 |
| Wigan | 6 | 0 | 3 | 3 | 5 | 9 | -4 | 3 | 0.50 |
| Charlton | 6 | 0 | 2 | 4 | 3 | 11 | -8 | 2 | 0.33 |
| Bournemouth | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 6 | +1 | 7 | 1.40 |
| Fulham | 5 | 3 | 2 | 0 | 9 | 3 | +6 | 11 | 2.20 |
| Southampton | 5 | 3 | 1 | 1 | 9 | 6 | +3 | 10 | 2.00 |
| Brighton | 5 | 2 | 3 | 0 | 6 | 4 | +2 | 9 | 1.80 |
| Brentford | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 6 | -1 | 5 | 1.00 |
| Rotherham | 5 | 1 | 1 | 3 | 1 | 7 | -6 | 4 | 0.80 |
| Peterborough | 5 | 1 | 1 | 3 | 7 | 10 | -3 | 4 | 0.80 |
| Luton | 5 | 2 | 1 | 2 | 4 | 5 | -1 | 7 | 1.40 |
| Sunderland | 4 | 0 | 4 | 0 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.00 |
| Bradford | 4 | 0 | 4 | 0 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.00 |
| Portsmouth | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 6 | -1 | 3 | 0.75 |
| Wolves | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 5 | +2 | 5 | 1.67 |
| Crystal Palace | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 | 2.33 |
| Aston Villa | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Oxford United | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | 2.00 |
| Rochdale | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 7 | -1 | 4 | 1.33 |
| Scunthorpe United | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 |
| Southend | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.00 |
| Gillingham | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 4 | 1.33 |
| Doncaster | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
| Plymouth | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Wycombe | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Burton Albion | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 |
| AFC Wimbledon | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Fleetwood Town | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Walsall | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Bury | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Chesterfield | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 4 | 2.00 |
| Oldham | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Port Vale | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Shrewsbury | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| Swindon Town | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Dagenham & Redbridge | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 | -8 | 0 | 0.00 |
| Everton | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| West Ham | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bristol Rovers | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Northampton | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Milton Keynes Dons | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Colchester | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Crawley Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Crewe | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Newport County | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Stevenage | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Barnet | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Cambridge United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Cheltenham | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Leyton Orient | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Morecambe | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Yeovil Town | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Braintree Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Wrexham | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Fylde | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 394 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 954 mål, 512 av hemmalaget och 442 av gästen
Klockan bygger på 394 av arenans 394 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 954 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Millwall på arenan.
- 1L. Gregory47mål
- 2T. Bradshaw26mål
- 3Steve Morison25mål
- 4J. Wallace24mål
- 5A. O'Brien24mål
- 6J. Cooper19mål
- 7S. Williams16mål
- 8D. Henderson12mål
- 9M. Ivanović12mål
- 10B. Afobe11mål
Listorna bygger på 394 av arenans 394 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 954 mål.