Crown Oil Arena
Rochdale, Greater Manchester, England·

- Kapacitet
- 10 249
- Underlag
- Naturgräs
League One, League Two, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2016 till november 2024. 172 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Rochdale på sin hemmaplan2016/17–2024/25
Visa säsong för säsong17 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | League One | 23 | 13 | 7 | 3 | 48 | 25 | +23 | 46 | 2.00 | 10 |
| 2016/17 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2017/18 | League One | 23 | 6 | 12 | 5 | 24 | 24 | 0 | 30 | 1.30 | 9 |
| 2017/18 | FA Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2018/19 | League One | 23 | 8 | 4 | 11 | 25 | 37 | -12 | 28 | 1.22 | 8 |
| 2018/19 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2019/20 | League One | 16 | 5 | 4 | 7 | 19 | 22 | -3 | 19 | 1.19 | 4 |
| 2019/20 | FA Cup | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | 1.67 | 2 |
| 2019/20 | League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 3 | +4 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2020/21 | League One | 23 | 4 | 9 | 10 | 27 | 42 | -15 | 21 | 0.91 | 4 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | League Two | 23 | 7 | 11 | 5 | 28 | 23 | +5 | 32 | 1.39 | 9 |
| 2021/22 | FA Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2022/23 | League Two | 23 | 5 | 5 | 13 | 29 | 38 | -9 | 20 | 0.87 | 2 |
| 2022/23 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 172 | 56 | 56 | 60 | 228 | 234 | -6 | 224 | 1.30 | 52 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Rochdale på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Rochdale vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
5Räddade en poäng
25och 20 till
Tappade ledningen
31och 26 till
Läst ur målen i 172 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Rochdale här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bristol Rovers | 6 | 2 | 3 | 1 | 7 | 6 | +1 | 9 | 1.50 |
| Gillingham | 6 | 2 | 1 | 3 | 9 | 13 | -4 | 7 | 1.17 |
| AFC Wimbledon | 5 | 3 | 2 | 0 | 9 | 6 | +3 | 11 | 2.20 |
| Fleetwood Town | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 7 | +1 | 7 | 1.40 |
| Northampton | 5 | 0 | 4 | 1 | 5 | 6 | -1 | 4 | 0.80 |
| Walsall | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 11 | -6 | 4 | 0.80 |
| Bradford | 5 | 2 | 3 | 0 | 9 | 2 | +7 | 9 | 1.80 |
| Shrewsbury | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 8 | -3 | 3 | 0.60 |
| Doncaster | 5 | 3 | 1 | 1 | 9 | 7 | +2 | 10 | 2.00 |
| Portsmouth | 5 | 3 | 2 | 0 | 10 | 4 | +6 | 11 | 2.20 |
Visa alla67 klubbar
| Charlton | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.00 |
| Oxford United | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 3 | +5 | 8 | 2.00 |
| Scunthorpe United | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 7 | -3 | 2 | 0.50 |
| Milton Keynes Dons | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | 1.75 |
| Peterborough | 4 | 2 | 1 | 1 | 10 | 8 | +2 | 7 | 1.75 |
| Swindon Town | 4 | 0 | 2 | 2 | 5 | 10 | -5 | 2 | 0.50 |
| Blackpool | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.00 |
| Plymouth | 4 | 2 | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 8 | 2.00 |
| Bolton | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 8 | -6 | 0 | 0.00 |
| Sunderland | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 4 | +2 | 7 | 2.33 |
| Burton Albion | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 6 | 2.00 |
| Southend | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | -4 | 1 | 0.33 |
| Coventry | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 6 | 2.00 |
| Oldham | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | 1.33 |
| Accrington ST | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Carlisle United | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.00 |
| Ipswich | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Millwall | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| Wigan | 2 | 1 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 4 | 2.00 |
| Rotherham | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| Bury | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Chesterfield | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| Port Vale | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Wycombe | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 3 | 1.50 |
| Colchester | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Crawley Town | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Crewe | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 4 | +1 | 4 | 2.00 |
| Hartlepool United | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Newport County | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Stevenage | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Leyton Orient | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Mansfield Town | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 6 | 3.00 |
| Lincoln | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Tranmere | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Barrow | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Bromley | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 7 | -3 | 3 | 1.50 |
| Sutton United | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 7 | -4 | 0 | 0.00 |
| Harrogate Town | 2 | 1 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 4 | 2.00 |
| Salford City | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Newcastle | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Huddersfield | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Tottenham | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sheffield Utd | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Hull City | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Blackburn | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Sheffield Wednesday | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Barnsley | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Luton | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Exeter City | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Grimsby | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Notts County | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Forest Green | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Gateshead | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Maidstone Utd | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Wrexham | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Stockport County | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Boston United | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 172 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 462 mål, 228 av hemmalaget och 234 av gästen
Klockan bygger på 172 av arenans 172 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 462 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Rochdale på arenan.
- 1I. Henderson46mål
- 2M. Lund15mål
- 3S. Davies15mål
- 4D. Rodney9mål
- 5C. Camps9mål
- 6N. Mendez-Laing7mål
- 7Aaron Wilbraham7mål
- 8Matthew Done6mål
- 9J. Keohane6mål
- 10O. Rathbone6mål
Listorna bygger på 172 av arenans 172 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 462 mål.