Craven Cottage
London, England·

- Kapacitet
- 29 589
- Underlag
- Naturgräs
Premier League, Championship, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2001 till augusti 2026. 502 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Fulham på sin hemmaplan2001/02–2026
Visa säsong för säsong48 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001/02 | Premier League | 19 | 7 | 7 | 5 | 21 | 16 | +5 | 28 | 1.47 | 9 |
| 2004/05 | Premier League | 19 | 8 | 4 | 7 | 29 | 26 | +3 | 28 | 1.47 | 7 |
| 2005/06 | Premier League | 19 | 13 | 2 | 4 | 31 | 21 | +10 | 41 | 2.16 | 8 |
| 2006/07 | Premier League | 19 | 7 | 7 | 5 | 18 | 18 | 0 | 28 | 1.47 | 5 |
| 2007/08 | Premier League | 19 | 5 | 5 | 9 | 22 | 31 | -9 | 20 | 1.05 | 3 |
| 2008/09 | Premier League | 19 | 11 | 3 | 5 | 28 | 16 | +12 | 36 | 1.89 | 7 |
| 2009/10 | Premier League | 19 | 11 | 3 | 5 | 27 | 15 | +12 | 36 | 1.89 | 8 |
| 2010/11 | Premier League | 19 | 8 | 7 | 4 | 30 | 23 | +7 | 31 | 1.63 | 9 |
| 2011/12 | Premier League | 19 | 10 | 5 | 4 | 36 | 26 | +10 | 35 | 1.84 | 5 |
| 2012/13 | Premier League | 19 | 7 | 3 | 9 | 28 | 30 | -2 | 24 | 1.26 | 4 |
| 2012/13 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2013/14 | Premier League | 19 | 5 | 3 | 11 | 24 | 38 | -14 | 18 | 0.95 | 4 |
| 2013/14 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2013/14 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2014/15 | Championship | 23 | 9 | 5 | 9 | 36 | 38 | -2 | 32 | 1.39 | 5 |
| 2014/15 | FA Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 | 1 |
| 2014/15 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 6 | -2 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2015/16 | Championship | 23 | 8 | 5 | 10 | 36 | 36 | 0 | 29 | 1.26 | 3 |
| 2015/16 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2016/17 | Championship | 24 | 10 | 9 | 5 | 46 | 33 | +13 | 39 | 1.63 | 4 |
| 2016/17 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2016/17 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2017/18 | Championship | 24 | 14 | 8 | 2 | 42 | 17 | +25 | 50 | 2.08 | 10 |
| 2017/18 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | Premier League | 19 | 6 | 3 | 10 | 22 | 36 | -14 | 21 | 1.11 | 3 |
| 2018/19 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | Championship | 24 | 15 | 2 | 7 | 41 | 28 | +13 | 47 | 1.96 | 10 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Premier League | 19 | 2 | 4 | 13 | 9 | 28 | -19 | 10 | 0.53 | 5 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | Championship | 23 | 14 | 4 | 5 | 56 | 20 | +36 | 46 | 2.00 | 9 |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2022/23 | Premier League | 19 | 8 | 5 | 6 | 31 | 29 | +2 | 29 | 1.53 | 3 |
| 2022/23 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2023/24 | Premier League | 19 | 9 | 2 | 8 | 31 | 24 | +7 | 29 | 1.53 | 6 |
| 2023/24 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2023/24 | League Cup | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.67 | 0 |
| 2024/25 | Premier League | 19 | 7 | 5 | 7 | 27 | 30 | -3 | 26 | 1.37 | 2 |
| 2024/25 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2025/26 | Premier League | 19 | 11 | 2 | 6 | 30 | 20 | +10 | 35 | 1.84 | 6 |
| 2025/26 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2025/26 | League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2026/27 | Premier League | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 502 | 222 | 109 | 171 | 752 | 643 | +109 | 775 | 1.54 | 146 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Fulham på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Fulham vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
33och 28 till
Räddade en poäng
47och 42 till
Läst ur målen i 501 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Fulham här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tottenham | 19 | 9 | 4 | 6 | 26 | 21 | +5 | 31 | 1.63 |
| Aston Villa | 19 | 4 | 6 | 9 | 20 | 27 | -7 | 18 | 0.95 |
| Newcastle | 18 | 7 | 0 | 11 | 24 | 25 | -1 | 21 | 1.17 |
| Liverpool | 18 | 9 | 4 | 5 | 34 | 25 | +9 | 31 | 1.72 |
| Everton | 18 | 6 | 4 | 8 | 20 | 21 | -1 | 22 | 1.22 |
| Chelsea | 18 | 11 | 4 | 3 | 32 | 16 | +16 | 37 | 2.06 |
| Manchester United | 17 | 12 | 3 | 2 | 33 | 17 | +16 | 39 | 2.29 |
| Arsenal | 17 | 11 | 2 | 4 | 36 | 13 | +23 | 35 | 2.06 |
| Manchester City | 16 | 11 | 4 | 1 | 41 | 20 | +21 | 37 | 2.31 |
| West Ham | 15 | 8 | 3 | 4 | 18 | 17 | +1 | 27 | 1.80 |
Visa alla59 klubbar
| Wolves | 14 | 5 | 4 | 5 | 17 | 19 | -2 | 19 | 1.36 |
| Blackburn | 14 | 3 | 4 | 7 | 15 | 23 | -8 | 13 | 0.93 |
| Middlesbrough | 13 | 3 | 2 | 8 | 15 | 21 | -6 | 11 | 0.85 |
| Sunderland | 13 | 4 | 3 | 6 | 17 | 15 | +2 | 15 | 1.15 |
| Bolton | 12 | 0 | 3 | 9 | 6 | 24 | -18 | 3 | 0.25 |
| Southampton | 11 | 4 | 3 | 4 | 11 | 9 | +2 | 15 | 1.36 |
| Birmingham | 11 | 3 | 3 | 5 | 14 | 18 | -4 | 12 | 1.09 |
| Wigan | 11 | 1 | 3 | 7 | 9 | 18 | -9 | 6 | 0.55 |
| Leeds | 11 | 2 | 4 | 5 | 9 | 12 | -3 | 10 | 0.91 |
| Reading | 10 | 4 | 1 | 5 | 14 | 20 | -6 | 13 | 1.30 |
| West Brom | 10 | 0 | 3 | 7 | 4 | 23 | -19 | 3 | 0.30 |
| Nottingham Forest | 10 | 3 | 0 | 7 | 11 | 20 | -9 | 9 | 0.90 |
| Derby | 10 | 1 | 6 | 3 | 9 | 13 | -4 | 9 | 0.90 |
| Cardiff | 9 | 2 | 3 | 4 | 9 | 13 | -4 | 9 | 1.00 |
| Brighton | 9 | 3 | 1 | 5 | 11 | 16 | -5 | 10 | 1.11 |
| Crystal Palace | 9 | 5 | 3 | 1 | 17 | 10 | +7 | 18 | 2.00 |
| Brentford | 9 | 3 | 3 | 3 | 17 | 13 | +4 | 12 | 1.33 |
| Norwich | 9 | 0 | 2 | 7 | 5 | 23 | -18 | 2 | 0.22 |
| Stoke City | 9 | 2 | 0 | 7 | 3 | 11 | -8 | 6 | 0.67 |
| Hull City | 8 | 3 | 1 | 4 | 9 | 12 | -3 | 10 | 1.25 |
| Bournemouth | 7 | 3 | 3 | 1 | 15 | 9 | +6 | 12 | 1.71 |
| Burnley | 7 | 4 | 0 | 3 | 13 | 12 | +1 | 12 | 1.71 |
| Bristol City | 7 | 5 | 0 | 2 | 14 | 11 | +3 | 15 | 2.14 |
| Sheffield Utd | 7 | 2 | 0 | 5 | 3 | 11 | -8 | 6 | 0.86 |
| QPR | 7 | 1 | 1 | 5 | 8 | 22 | -14 | 4 | 0.57 |
| Charlton | 7 | 0 | 3 | 4 | 4 | 12 | -8 | 3 | 0.43 |
| Huddersfield | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 14 | -8 | 4 | 0.67 |
| Ipswich | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 12 | -3 | 8 | 1.33 |
| Sheffield Wednesday | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 12 | -6 | 7 | 1.17 |
| Portsmouth | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 9 | -1 | 7 | 1.17 |
| Leicester | 5 | 1 | 2 | 2 | 7 | 8 | -1 | 5 | 1.00 |
| Preston | 5 | 0 | 2 | 3 | 4 | 11 | -7 | 2 | 0.40 |
| Swansea | 5 | 3 | 0 | 2 | 8 | 6 | +2 | 9 | 1.80 |
| Watford | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 5 | +2 | 5 | 1.25 |
| Millwall | 4 | 1 | 0 | 3 | 1 | 8 | -7 | 3 | 0.75 |
| Rotherham | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 8 | -5 | 1 | 0.25 |
| Barnsley | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 8 | -3 | 3 | 0.75 |
| Blackpool | 4 | 0 | 3 | 1 | 4 | 7 | -3 | 3 | 0.75 |
| Luton | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 11 | -9 | 0 | 0.00 |
| Burton Albion | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 | -6 | 1 | 0.50 |
| AFC Wimbledon | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Bristol Rovers | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Coventry | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Milton Keynes Dons | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Oldham | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Peterborough | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Doncaster | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Exeter City | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Cambridge United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 502 spelade matcher (4 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 502 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 1391 mål, 750 av hemmalaget och 641 av gästen
Klockan bygger på 501 av arenans 502 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1391 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Fulham på arenan.
- 1A. Mitrović60mål
- 2Clint Dempsey32mål
- 3T. Cairney25mål
- 4Ross McCormack25mål
- 5B. De Cordova-Reid20mål
- 6H. Wilson19mål
- 7R. Jiménez18mål
- 8R. Sessegnon17mål
- 9Brian McBride17mål
- 10B. Zamora16mål
Listorna bygger på 487 av arenans 502 spelade matcher (97 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1354 mål. De 15 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.