The County Ground
Swindon, Wiltshire, England·

- Kapacitet
- 15 728
- Underlag
- Naturgräs
League Two, League One, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2011 till september 2026. 344 spelade matcher.
Har även hetat County Ground (2011–2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Swindon Town
Swindon Town på den arena klubben delar2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong30 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | League Two | 23 | 19 | 3 | 1 | 49 | 8 | +41 | 60 | 2.61 | 19 |
| 2011/12 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2011/12 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | League One | 24 | 10 | 10 | 4 | 45 | 16 | +29 | 40 | 1.67 | 10 |
| 2012/13 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | League Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 4 | +4 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2013/14 | League One | 23 | 14 | 3 | 6 | 40 | 27 | +13 | 45 | 1.96 | 8 |
| 2013/14 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2014/15 | League One | 24 | 12 | 6 | 6 | 43 | 33 | +10 | 42 | 1.75 | 8 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | League One | 23 | 10 | 4 | 9 | 39 | 36 | +3 | 34 | 1.48 | 3 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | League One | 23 | 7 | 6 | 10 | 23 | 24 | -1 | 27 | 1.17 | 9 |
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | League Two | 22 | 9 | 4 | 9 | 27 | 34 | -7 | 31 | 1.41 | 7 |
| 2018/19 | League Two | 22 | 7 | 9 | 6 | 28 | 27 | +1 | 30 | 1.36 | 6 |
| 2018/19 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2019/20 | League Two | 19 | 13 | 2 | 4 | 34 | 17 | +17 | 41 | 2.16 | 7 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League One | 23 | 8 | 1 | 14 | 25 | 38 | -13 | 25 | 1.09 | 2 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | League Two | 24 | 10 | 7 | 7 | 37 | 26 | +11 | 37 | 1.54 | 7 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | League Two | 23 | 9 | 6 | 8 | 31 | 24 | +7 | 33 | 1.43 | 9 |
| 2023/24 | League Two | 23 | 11 | 5 | 7 | 45 | 34 | +11 | 38 | 1.65 | 4 |
| 2023/24 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | 7 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | League Two | 23 | 11 | 6 | 6 | 38 | 27 | +11 | 39 | 1.70 | 6 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2026/27 | League Two | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 340 | 158 | 72 | 110 | 540 | 413 | +127 | 546 | 1.61 | 108 |
Historien
Rekorden — Swindon Town
Ytterligheterna för Swindon Town på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Swindon Town
Hur ofta Swindon Town vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
27och 22 till
Räddade en poäng
28och 23 till
Tappade ledningen
47och 42 till
Läst ur målen i 340 matcher.
Gästerna
Gästerna — Swindon Town
Hur det gått för lagen som mött Swindon Town här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Crewe | 12 | 3 | 1 | 8 | 16 | 31 | -15 | 10 | 0.83 |
| Port Vale | 11 | 1 | 2 | 8 | 10 | 26 | -16 | 5 | 0.45 |
| Walsall | 10 | 3 | 2 | 5 | 15 | 20 | -5 | 11 | 1.10 |
| Colchester | 10 | 4 | 5 | 1 | 13 | 8 | +5 | 17 | 1.70 |
| Crawley Town | 10 | 3 | 2 | 5 | 9 | 18 | -9 | 11 | 1.10 |
| Bradford | 9 | 1 | 2 | 6 | 6 | 13 | -7 | 5 | 0.56 |
| Gillingham | 9 | 4 | 2 | 3 | 16 | 14 | +2 | 14 | 1.56 |
| Oldham | 9 | 2 | 4 | 3 | 6 | 10 | -4 | 10 | 1.11 |
| Milton Keynes Dons | 8 | 5 | 2 | 1 | 15 | 7 | +8 | 17 | 2.13 |
| Northampton | 7 | 3 | 1 | 3 | 10 | 11 | -1 | 10 | 1.43 |
Visa alla85 klubbar
| Shrewsbury | 7 | 1 | 1 | 5 | 5 | 13 | -8 | 4 | 0.57 |
| Newport County | 7 | 3 | 0 | 4 | 5 | 7 | -2 | 9 | 1.29 |
| Stevenage | 7 | 1 | 1 | 5 | 5 | 11 | -6 | 4 | 0.57 |
| Carlisle United | 7 | 3 | 1 | 3 | 11 | 12 | -1 | 10 | 1.43 |
| Notts County | 7 | 0 | 2 | 5 | 4 | 13 | -9 | 2 | 0.29 |
| Tranmere | 7 | 0 | 2 | 5 | 5 | 15 | -10 | 2 | 0.29 |
| Sheffield Utd | 6 | 2 | 2 | 2 | 14 | 14 | 0 | 8 | 1.33 |
| Rochdale | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 15 | -8 | 4 | 0.67 |
| Scunthorpe United | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 12 | -7 | 4 | 0.67 |
| Coventry | 6 | 1 | 3 | 2 | 8 | 9 | -1 | 6 | 1.00 |
| Doncaster | 6 | 4 | 1 | 1 | 8 | 5 | +3 | 13 | 2.17 |
| Grimsby | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 13 | -7 | 5 | 0.83 |
| Cheltenham | 6 | 3 | 1 | 2 | 6 | 3 | +3 | 10 | 1.67 |
| Mansfield Town | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 7 | -2 | 4 | 0.67 |
| AFC Wimbledon | 5 | 1 | 2 | 2 | 3 | 5 | -2 | 5 | 1.00 |
| Bristol Rovers | 5 | 1 | 3 | 1 | 4 | 4 | 0 | 6 | 1.20 |
| Fleetwood Town | 5 | 1 | 3 | 1 | 4 | 4 | 0 | 6 | 1.20 |
| Chesterfield | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 7 | -1 | 7 | 1.40 |
| Peterborough | 5 | 3 | 0 | 2 | 7 | 4 | +3 | 9 | 1.80 |
| Accrington ST | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 8 | -1 | 7 | 1.40 |
| Exeter City | 5 | 3 | 1 | 1 | 8 | 5 | +3 | 10 | 2.00 |
| Leyton Orient | 5 | 3 | 2 | 0 | 9 | 5 | +4 | 11 | 2.20 |
| Morecambe | 5 | 0 | 2 | 3 | 5 | 14 | -9 | 2 | 0.40 |
| Forest Green | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 7 | -3 | 3 | 0.60 |
| Bury | 4 | 4 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 12 | 3.00 |
| Cambridge United | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 9 | -5 | 3 | 0.75 |
| Macclesfield | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 7 | -3 | 3 | 0.75 |
| Barrow | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.00 |
| Harrogate Town | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 8 | -5 | 2 | 0.50 |
| Salford City | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 | 8 | 2.00 |
| Brentford | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Preston | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.33 |
| Burton Albion | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 3 | 1.00 |
| Charlton | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.33 |
| Oxford United | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 3 | +3 | 9 | 3.00 |
| Southend | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.33 |
| Plymouth | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 4 | 1.33 |
| Hartlepool United | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 6 | -3 | 1 | 0.33 |
| Barnet | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | 2.00 |
| Yeovil Town | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.33 |
| Lincoln | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | 2.33 |
| Sutton United | 3 | 0 | 0 | 3 | 6 | 10 | -4 | 0 | 0.00 |
| Brighton | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.50 |
| Bristol City | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Millwall | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Wigan | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 |
| Bolton | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 3 | 1.50 |
| Rotherham | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 |
| Barnsley | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 |
| Portsmouth | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8 | -7 | 0 | 0.00 |
| Blackpool | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 |
| Aldershot Town | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 6 | +1 | 3 | 1.50 |
| Torquay United | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Stockport County | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 |
| Bournemouth | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Huddersfield | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Wolves | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Southampton | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Burnley | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Chelsea | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Manchester City | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Ipswich | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Hull City | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Aston Villa | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Sunderland | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Wycombe | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Luton | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 3 | 3.00 |
| Dagenham & Redbridge | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Eastleigh | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| York | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bromley | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Woking | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Wrexham | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Darlington 1883 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Hereford United | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 344 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 953 mål, 540 av hemmalaget och 413 av gästen
Klockan bygger på 340 av arenans 344 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 953 mål. De 4 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Swindon Town på arenan.
- 1A. Drinan22mål
- 2A. Williams19mål
- 3Nicky Ajose18mål
- 4M. Smith16mål
- 5J. Obika15mål
- 6C. Austin13mål
- 7M. Ritchie12mål
- 8E. Doyle12mål
- 9H. McKirdy12mål
- 10J. Williams11mål
Listorna bygger på 340 av arenans 344 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 953 mål. De 4 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.