Coliseum Alfonso Pérez
Spanien·
La Liga, Segunda División, UEFA Europa League och 1 tävling till, september 2010 till augusti 2026. 259 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Getafe på sin hemmaplan2010/11–2022/23
Visa säsong för säsong15 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | La Liga | 19 | 9 | 3 | 7 | 33 | 26 | +7 | 30 | 1.58 | 7 |
| 2011/12 | La Liga | 19 | 8 | 6 | 5 | 24 | 19 | +5 | 30 | 1.58 | 7 |
| 2012/13 | La Liga | 19 | 9 | 4 | 6 | 25 | 23 | +2 | 31 | 1.63 | 5 |
| 2013/14 | La Liga | 19 | 6 | 6 | 7 | 20 | 24 | -4 | 24 | 1.26 | 6 |
| 2014/15 | La Liga | 19 | 6 | 5 | 8 | 16 | 22 | -6 | 23 | 1.21 | 4 |
| 2015/16 | La Liga | 19 | 6 | 7 | 6 | 23 | 20 | +3 | 25 | 1.32 | 6 |
| 2016/17 | Segunda División | 23 | 15 | 7 | 1 | 40 | 14 | +26 | 52 | 2.26 | 12 |
| 2017/18 | La Liga | 19 | 9 | 4 | 6 | 26 | 13 | +13 | 31 | 1.63 | 9 |
| 2018/19 | La Liga | 19 | 11 | 3 | 5 | 28 | 13 | +15 | 36 | 1.89 | 10 |
| 2018/19 | Copa del Rey | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 1 | +5 | 9 | 2.25 | 3 |
| 2019/20 | La Liga | 19 | 8 | 6 | 5 | 25 | 20 | +5 | 30 | 1.58 | 8 |
| 2020/21 | La Liga | 19 | 6 | 6 | 7 | 15 | 13 | +2 | 24 | 1.26 | 8 |
| 2021/22 | La Liga | 19 | 7 | 7 | 5 | 21 | 15 | +6 | 28 | 1.47 | 10 |
| 2022/23 | La Liga | 19 | 7 | 6 | 6 | 21 | 20 | +1 | 27 | 1.42 | 7 |
| Totalt | 258 | 113 | 70 | 75 | 330 | 244 | +86 | 409 | 1.59 | 104 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Getafe på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Getafe vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
15och 10 till
Räddade en poäng
22och 17 till
Tappade ledningen
31och 26 till
Läst ur målen i 257 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Getafe här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valencia | 13 | 5 | 2 | 6 | 13 | 16 | -3 | 17 | 1.31 |
| Barcelona | 12 | 7 | 3 | 2 | 20 | 8 | +12 | 24 | 2.00 |
| Atletico Madrid | 12 | 8 | 3 | 1 | 17 | 5 | +12 | 27 | 2.25 |
| Athletic Club | 12 | 3 | 7 | 2 | 12 | 11 | +1 | 16 | 1.33 |
| Sevilla | 12 | 4 | 2 | 6 | 10 | 16 | -6 | 14 | 1.17 |
| Levante | 12 | 4 | 1 | 7 | 7 | 20 | -13 | 13 | 1.08 |
| Real Madrid | 12 | 8 | 2 | 2 | 22 | 7 | +15 | 26 | 2.17 |
| Real Sociedad | 12 | 3 | 3 | 6 | 14 | 14 | 0 | 12 | 1.00 |
| Villarreal | 11 | 4 | 4 | 3 | 12 | 13 | -1 | 16 | 1.45 |
| Espanyol | 11 | 3 | 3 | 5 | 11 | 14 | -3 | 12 | 1.09 |
Visa alla47 klubbar
| Celta Vigo | 10 | 2 | 2 | 6 | 8 | 15 | -7 | 8 | 0.80 |
| Real Betis | 10 | 3 | 1 | 6 | 7 | 13 | -6 | 10 | 1.00 |
| Rayo Vallecano | 9 | 4 | 3 | 2 | 9 | 7 | +2 | 15 | 1.67 |
| Granada CF | 8 | 3 | 2 | 3 | 13 | 15 | -2 | 11 | 1.38 |
| Valladolid | 8 | 2 | 2 | 4 | 6 | 10 | -4 | 8 | 1.00 |
| Osasuna | 8 | 0 | 3 | 5 | 5 | 11 | -6 | 3 | 0.38 |
| Malaga | 7 | 2 | 0 | 5 | 5 | 6 | -1 | 6 | 0.86 |
| Mallorca | 7 | 1 | 1 | 5 | 6 | 13 | -7 | 4 | 0.57 |
| Eibar | 6 | 1 | 4 | 1 | 4 | 5 | -1 | 7 | 1.17 |
| Elche | 6 | 1 | 4 | 1 | 4 | 5 | -1 | 7 | 1.17 |
| Alaves | 5 | 0 | 3 | 2 | 4 | 11 | -7 | 3 | 0.60 |
| Deportivo La Coruna | 5 | 0 | 1 | 4 | 3 | 12 | -9 | 1 | 0.20 |
| Almeria | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 10 | -6 | 4 | 0.80 |
| Girona | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.00 |
| Cadiz | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 4 | 1.00 |
| Huesca | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.25 |
| Zaragoza | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.00 |
| Leganes | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Cordoba | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 8 | -6 | 1 | 0.33 |
| Sporting Gijon | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.33 |
| Las Palmas | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Tenerife | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.50 |
| Racing Santander | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Ajax | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Basel 1893 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| FC Krasnodar | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Alcorcon | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Gimnastic | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Lugo | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Numancia | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Oviedo | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Reus Deportiu | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sevilla II | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Mirandes | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Ucam Murcia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Trabzonspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Hércules | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 259 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 569 mål, 329 av hemmalaget och 240 av gästen
Klockan bygger på 258 av arenans 259 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 569 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Getafe på arenan.
- 1Jorge Molina38mål
- 2Ángel Rodríguez27mål
- 3Jaime Mata19mål
- 4E. Ünal19mål
- 5N. Fedor13mål
- 6Adrián Colunga Pérez12mål
- 7Diego Castro10mål
- 8Álvaro Vázquez10mål
- 9Pedro León9mål
- 10Borja Mayoral8mål
Listorna bygger på 258 av arenans 259 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 569 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.