Ciutat de València
Spanien·
La Liga, Segunda División och Copa del Rey, februari 2015 till maj 2019. 90 spelade matcher.
Levante har ytterligare 85 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.
Hemmaplan
Hemmaplan
Levante på sin hemmaplan2014/15–2018/19
Visa säsong för säsong6 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | La Liga | 10 | 4 | 3 | 3 | 14 | 12 | +2 | 15 | 1.50 | 2 |
| 2015/16 | La Liga | 19 | 7 | 5 | 7 | 23 | 26 | -3 | 26 | 1.37 | 4 |
| 2016/17 | Segunda División | 21 | 17 | 3 | 1 | 34 | 14 | +20 | 54 | 2.57 | 10 |
| 2017/18 | La Liga | 19 | 7 | 6 | 6 | 25 | 28 | -3 | 27 | 1.42 | 4 |
| 2018/19 | La Liga | 19 | 6 | 7 | 6 | 34 | 34 | 0 | 25 | 1.32 | 5 |
| 2018/19 | Copa del Rey | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 90 | 43 | 24 | 23 | 134 | 115 | +19 | 153 | 1.70 | 26 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Levante på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Levante vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
10och 5 till
Räddade en poäng
11och 6 till
Tappade ledningen
9och 4 till
Läst ur målen i 90 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Levante här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Barcelona | 4 | 2 | 0 | 2 | 12 | 7 | +5 | 6 | 1.50 |
| Atletico Madrid | 4 | 1 | 2 | 1 | 10 | 6 | +4 | 5 | 1.25 |
| Athletic Club | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 7 | 1.75 |
| Sevilla | 4 | 2 | 1 | 1 | 10 | 6 | +4 | 7 | 1.75 |
| Celta Vigo | 4 | 4 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 12 | 3.00 |
| Espanyol | 4 | 0 | 3 | 1 | 6 | 7 | -1 | 3 | 0.75 |
| Eibar | 4 | 0 | 2 | 2 | 6 | 8 | -2 | 2 | 0.50 |
| Getafe | 4 | 0 | 3 | 1 | 2 | 5 | -3 | 3 | 0.75 |
| Valencia | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | 0.67 |
| Villarreal | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.00 |
Visa alla40 klubbar
| Malaga | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 3 | 1.00 |
| Real Madrid | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 7 | 2.33 |
| Real Betis | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 6 | 2.00 |
| Girona | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 |
| Real Sociedad | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 4 | +3 | 6 | 2.00 |
| Rayo Vallecano | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Las Palmas | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Leganes | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Alaves | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Deportivo La Coruna | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 |
| Cordoba | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Granada CF | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Lugo | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Valladolid | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Huesca | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| Elche | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Alcorcon | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Gimnastic | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Numancia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Oviedo | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Tenerife | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Almeria | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Cadiz | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Reus Deportiu | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sevilla II | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sporting Gijon | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Zaragoza | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Mallorca | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Mirandes | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ucam Murcia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 90 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 249 mål, 134 av hemmalaget och 115 av gästen
Klockan bygger på 90 av arenans 90 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 249 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Levante på arenan.
- 1Roger22mål
- 2José Luis Morales18mål
- 3Campaña8mål
- 4David Barral7mål
- 5E. Boateng6mål
- 6E. Bardhi6mål
- 7Jason6mål
- 8Deyverson5mål
- 9Víctor Casadesús5mål
- 10Coke5mål
Listorna bygger på 90 av arenans 90 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 249 mål.