Celtic Park
Glasgow, Skottland·

- Kapacitet
- 60 832
- Underlag
- Naturgräs
Premiership, UEFA Champions League, UEFA Europa League och 3 andra tävlingar, augusti 2011 till augusti 2026. 384 spelade matcher.
Celtic har ytterligare 2 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Celtic på sin hemmaplan2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong52 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Premiership | 19 | 17 | 1 | 1 | 41 | 6 | +35 | 52 | 2.74 | 13 |
| 2012/13 | UEFA Champions League | 6 | 4 | 1 | 1 | 8 | 6 | +2 | 13 | 2.17 | 2 |
| 2012/13 | Premiership | 19 | 15 | 2 | 2 | 52 | 14 | +38 | 47 | 2.47 | 10 |
| 2013/14 | UEFA Champions League | 6 | 4 | 0 | 2 | 8 | 5 | +3 | 12 | 2.00 | 3 |
| 2013/14 | Premiership | 19 | 16 | 3 | 0 | 50 | 10 | +40 | 51 | 2.68 | 11 |
| 2014/15 | UEFA Champions League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 7 | 0 | 7 | 1.75 | 1 |
| 2014/15 | Premiership | 19 | 15 | 2 | 2 | 50 | 8 | +42 | 47 | 2.47 | 11 |
| 2015/16 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 1 | 0.33 | 0 |
| 2015/16 | Premiership | 19 | 14 | 4 | 1 | 55 | 12 | +43 | 46 | 2.42 | 10 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 6 | 3 | 1 | 2 | 13 | 10 | +3 | 10 | 1.67 | 1 |
| 2016/17 | Premiership | 19 | 17 | 2 | 0 | 47 | 8 | +39 | 53 | 2.79 | 11 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 8 | +2 | 7 | 1.17 | 3 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2017/18 | Premiership | 19 | 11 | 7 | 1 | 38 | 9 | +29 | 40 | 2.11 | 11 |
| 2017 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 7 | 2.33 | 1 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 5 | 3 | 0 | 2 | 7 | 5 | +2 | 9 | 1.80 | 2 |
| 2018/19 | Premiership | 19 | 17 | 2 | 0 | 46 | 7 | +39 | 53 | 2.79 | 13 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 5 | +5 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 5 | 4 | 0 | 1 | 10 | 5 | +5 | 12 | 2.40 | 2 |
| 2019/20 | Premiership | 15 | 14 | 0 | 1 | 50 | 7 | +43 | 42 | 2.80 | 9 |
| 2019 | League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 9 | -4 | 3 | 1.00 | 0 |
| 2020/21 | Premiership | 19 | 13 | 4 | 2 | 41 | 11 | +30 | 43 | 2.26 | 11 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 5 | 4 | 0 | 1 | 10 | 6 | +4 | 12 | 2.40 | 3 |
| 2021/22 | Premiership | 19 | 16 | 3 | 0 | 55 | 6 | +49 | 51 | 2.68 | 14 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2021 | League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.33 | 0 |
| 2022/23 | Premiership | 19 | 17 | 2 | 0 | 58 | 14 | +44 | 53 | 2.79 | 8 |
| 2022/23 | FA Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 10 | 1 | +9 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 | 0 |
| 2023/24 | Premiership | 19 | 15 | 3 | 1 | 50 | 15 | +35 | 48 | 2.53 | 7 |
| 2023/24 | FA Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 9 | 2 | +7 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 5 | 3 | 1 | 1 | 11 | 5 | +6 | 10 | 2.00 | 1 |
| 2024/25 | Premiership | 19 | 16 | 2 | 1 | 62 | 9 | +53 | 50 | 2.63 | 13 |
| 2024/25 | FA Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2024 | League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 3 | +5 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 5 | 2 | 0 | 3 | 7 | 12 | -5 | 6 | 1.20 | 0 |
| 2025/26 | Premiership | 19 | 15 | 1 | 3 | 43 | 15 | +28 | 46 | 2.42 | 9 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2025 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2026/27 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2026/27 | Premiership | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 384 | 291 | 49 | 44 | 950 | 277 | +673 | 922 | 2.40 | 197 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Celtic på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Celtic vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
29och 24 till
Räddade en poäng
11och 6 till
Tappade ledningen
26och 21 till
Läst ur målen i 384 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Celtic här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aberdeen | 26 | 1 | 2 | 23 | 19 | 69 | -50 | 5 | 0.19 |
| Heart Of Midlothian | 26 | 2 | 1 | 23 | 15 | 69 | -54 | 7 | 0.27 |
| Motherwell | 25 | 1 | 3 | 21 | 12 | 68 | -56 | 6 | 0.24 |
| Kilmarnock | 24 | 1 | 4 | 19 | 15 | 66 | -51 | 7 | 0.29 |
| ST Johnstone | 24 | 2 | 5 | 17 | 11 | 59 | -48 | 11 | 0.46 |
| Hibernian | 21 | 1 | 5 | 15 | 14 | 48 | -34 | 8 | 0.38 |
| ST Mirren | 21 | 1 | 2 | 18 | 10 | 60 | -50 | 5 | 0.24 |
| Rangers | 21 | 4 | 4 | 13 | 20 | 44 | -24 | 16 | 0.76 |
| Ross County | 20 | 1 | 3 | 16 | 8 | 51 | -43 | 6 | 0.30 |
| Dundee | 19 | 0 | 2 | 17 | 6 | 57 | -51 | 2 | 0.11 |
Visa alla88 klubbar
| Dundee Utd | 16 | 0 | 2 | 14 | 10 | 53 | -43 | 2 | 0.13 |
| Livingston | 13 | 0 | 3 | 10 | 7 | 32 | -25 | 3 | 0.23 |
| Inverness CT | 12 | 1 | 1 | 10 | 6 | 36 | -30 | 4 | 0.33 |
| Hamilton Academical | 11 | 1 | 0 | 10 | 5 | 31 | -26 | 3 | 0.27 |
| Partick | 8 | 0 | 1 | 7 | 1 | 14 | -13 | 1 | 0.13 |
| Falkirk | 7 | 0 | 0 | 7 | 5 | 23 | -18 | 0 | 0.00 |
| RB Leipzig | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.00 |
| Rosenborg | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.33 |
| Barcelona | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | 2.00 |
| Raith Rovers | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 12 | -12 | 0 | 0.00 |
| Dunfermline | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Bayern München | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 |
| Ajax | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Lazio | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| AC Milan | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 6 | 3.00 |
| FC Astana | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Red Bull Salzburg | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 |
| Ferencvarosi TC | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| CFR 1907 Cluj | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.50 |
| Manchester City | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Lille | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Paris Saint Germain | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 3 | 3.00 |
| Rennes | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Borussia Mönchengladbach | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Bayer Leverkusen | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| VfB Stuttgart | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| AZ Alkmaar | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Utrecht | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Feyenoord | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Benfica | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| SC Braga | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| KR Reykjavik | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Stjarnan | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bodo/Glimt | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Molde | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| IF Elfsborg | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Malmö FF | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| AIK Stockholm | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Midtjylland | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Copenhagen | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Juventus | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| AS Roma | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Inter | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Atletico Madrid | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Valencia | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Real Madrid | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Real Betis | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Shakhtar Donetsk | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Maribor | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Anderlecht | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Qarabag | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Spartak Moscow | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Hapoel Beer Sheva | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| BSC Young Boys | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Club Brugge KV | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| AEK Athens FC | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Alashkert | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Linfield | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Zenit | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Fenerbahçe | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Suduva | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Dinamo Zagreb | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sparta Praha | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Astra | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sturm Graz | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| HJK Helsinki | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Slovan Bratislava | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Kalju Nomme | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Kairat Almaty | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Lincoln Red Imps FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| FK Sarajevo | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Helsingborg | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Lask Linz | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| FK Jablonec | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Morton | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Cliftonville FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Shakhter Karagandy | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Buckie Thistle | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 384 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 1227 mål, 950 av hemmalaget och 277 av gästen
Klockan bygger på 384 av arenans 384 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1227 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Celtic på arenan.
- 1Leigh Griffiths57mål
- 2J. Forrest49mål
- 3O. Édouard49mål
- 4K. Furuhashi48mål
- 5D. Maeda46mål
- 6C. McGregor36mål
- 7Kris Commons35mål
- 8Gary Hooper29mål
- 9D. Turnbull25mål
- 10R. Christie22mål
Listorna bygger på 384 av arenans 384 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1227 mål.