FootSam
FOOTBALL DATA

Brunton Park

Carlisle, Cumbria, England·Carlisle United

poäng per match
1.41
hemmavinster
38 %
spelade matcher
347
Kapacitet
18 202
Underlag
Naturgräs

League Two, League One, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2011 till oktober 2025. 347 spelade matcher.

17 matcherobesegrade i rad här 2011–2012 för Carlisle United. 10 vinster, 7 oavgjorda.
6–0mot Oldham 2018 — den största segern platsen sett.
0 av 6Accrington ST har aldrig vunnit här, på 6 besök.

Carlisle United har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Carlisle United på sin hemmaplan2011/12–2025/26

1.41poäng per match
38 %vinstprocent
13295120V–O–F på 347 matcher
483495målskillnad -12
86hållna nollor
89matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2011/12–2025/26
Visa säsong för säsong33 säsonger
Hemmaplan, säsong för säsong
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2011/12League One2312744130+11431.875
2012/13League One237793243-11281.224
2012/13FA Cup210155031.500
2012/13League Cup320134-162.001
2013/14League One238692732-5301.307
2013/14FA Cup220053+263.000
2013/14League Cup201158-310.500
2014/15League Two239593537-2321.396
2014/15League Cup100102-200.000
2015/16League Two2296735350331.504
2015/16FA Cup100103-300.000
2015/16League Cup110031+233.000
2016/17League Two24108637370381.584
2016/17FA Cup100102-200.000
2016/17League Cup110021+133.000
2017/18League Two2371063123+8311.356
2017/18FA Cup321063+372.331
2017/18League Cup100112-100.000
2018/19League Two2312384231+11391.705
2018/19League Cup100115-400.000
2019/20League Two195771726-9221.166
2019/20FA Cup210144031.501
2020/21League Two2312563825+13411.789
2020/21FA Cup100112-100.000
2021/22League Two238781923-4311.359
2021/22FA Cup210132+131.501
2022/23League Two2412843722+15441.8312
2022/23FA Cup110021+133.000
2023/24League One2336142142-21150.651
2024/25League Two2358102535-10231.004
2024/25FA Cup100102-200.000
2024/25League Cup100102-200.000
2025/26FA Cup110052+333.000
Totalt34713295120483495-124911.4186
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Carlisle United på den här arenan

17obesegrad i följd24 sep. 2011 – 9 apr. 201210 vinster, 7 oavgjorda
6raka segrar24 sep. 2016 – 26 nov. 2016
5hållna nollor i följd18 feb. 2023 – 15 apr. 2023
6raka förluster13 jan. 2024 – 12 mars 2024

Största segrar

26 dec. 2018Carlisle United60Oldham+6 mål
31 jan. 2023Carlisle United51Barrow+4 mål

Största förluster

3 aug. 2013Carlisle United15Leyton Orient+4 mål emot
14 aug. 2018Carlisle United15Blackburn+4 mål emot
1 feb. 2025Carlisle United15Swindon Town+4 mål emot
13 okt. 2012Carlisle United04Notts County+4 mål emot
17 aug. 2013Carlisle United04Coventry+4 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Carlisle United vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

20
31 okt. 2015Yeovil Town32låg under med 2
5 apr. 2025Newport County32låg under med 2
25 okt. 2011Sheffield Wednesday32låg under med 1
4 feb. 2012Chesterfield21låg under med 1
10 mars 2012Bury41låg under med 1

och 15 till

Räddade en poäng

45
29 okt. 2011Oldham33låg under med 3
23 mars 2013Yeovil Town33låg under med 2
15 aug. 2015Cambridge United44låg under med 2
14 maj 2017Exeter City33låg under med 2
22 feb. 2020Morecambe22låg under med 2

och 40 till

Tappade ledningen

47
2 maj 2015Hartlepool United33ledde med 3
26 dec. 2020Bolton33ledde med 3
6 sep. 2014AFC Wimbledon44ledde med 2
17 okt. 2017Wycombe33ledde med 2
17 mars 2018Crawley Town22ledde med 2

och 42 till

Läst ur målen i 347 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Carlisle United här

83klubbar har gästat
64av dem har vunnit här
Notts Countybästa gäst · 2.29 p/match på 7 besök
Gästerna som lyckats bäst
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Stevenage12246816-8100.83
Colchester113351214-2121.09
Exeter City115241715+2171.55
Crawley Town101361119-860.60
Newport County103161419-5101.00
Tranmere105141312+1161.60
Leyton Orient95312013+7182.00
Mansfield Town931514140101.11
Walsall815276+181.00
Oldham82241017-781.00
Visa alla83 klubbar
Gästerna som lyckats sämst
Port Vale831411110101.25
Swindon Town8332159+6121.50
Crewe823387+191.13
Cambridge United8440178+9162.00
Cheltenham841368-2131.63
Morecambe83411210+2131.63
Northampton7232129+391.29
Bradford7115310-740.57
Grimsby7322880111.57
Hartlepool United7124814-650.71
Notts County7511165+11162.29
Wycombe62311210+291.50
Accrington ST6015310-710.17
Yeovil Town6114915-640.67
Forest Green Rovers631264+2101.67
Milton Keynes Dons522199081.60
Shrewsbury522166081.60
Doncaster521267-171.40
Portsmouth5221108+281.60
Salford City5122910-151.00
Brentford402247-320.50
AFC Wimbledon412188051.25
Rochdale411267-141.00
Scunthorpe United403135-230.75
Bury410379-230.75
Chesterfield410347-330.75
Gillingham411235-241.00
Plymouth420253+261.50
Luton422042+282.00
Barrow401317-610.25
Harrogate Town422052+382.00
Bournemouth320185+362.00
Preston312021+151.67
Sheffield Utd310255031.00
Bristol Rovers310234-131.00
Oxford United320163+362.00
Coventry320151+462.00
Barnet302145-120.67
Lincoln320142+262.00
Wigan211031+242.00
Blackburn211084+442.00
Bolton211074+342.00
Derby220040+463.00
Sheffield Wednesday201123-110.50
Burton Albion210155031.50
Charlton211021+142.00
Fleetwood Town211043+142.00
Southend201113-210.50
Peterborough201123-110.50
Blackpool220051+463.00
Macclesfield200224-200.00
Dagenham & Redbridge200213-200.00
York211041+342.00
Sutton United211031+242.00
Huddersfield100112-100.00
Wolves101022011.00
Cardiff110043+133.00
Everton110030+333.00
Leicester110052+333.00
Tottenham110030+333.00
Reading110031+233.00
Bristol City110042+233.00
Ipswich100112-100.00
Rotherham110021+133.00
Stoke City110020+233.00
Sunderland110021+133.00
Barnsley110032+133.00
Boreham Wood100112-100.00
Bromley100112-100.00
Ebbsfleet United100124-200.00
Stockport County101022011.00
Horsham100102-200.00
Boston United100125-300.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 347 färdigspelade matcher

2.82mål per match
978mål totalt
57 %båda lagen målat
53 %över 2,5 mål
33 %över 3,5 mål
26mållösa matcher · 7 %

Vanligaste resultat

1–13911 %
2–13510 %
1–03310 %
0–0267 %
0–1267 %

Målrikaste matcherna

Målklockan

När målen faller här — 978 mål, 483 av hemmalaget och 495 av gästen

131
13 %1–15
134
14 %16–30
181
19 %31–45
156
16 %46–60
146
15 %61–75
230
24 %76–90
Hemmalaget 483 Gästen 495Flest mål i 76–90230 stycken

Klockan bygger på 347 av arenans 347 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 978 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Carlisle United på arenan.

  1. 1H. Hope24mål
  2. 2C. Wyke23mål
  3. 3Lee Adamson Miller22mål
  4. 4J. Mellish17mål
  5. 5Jabo Ibehre16mål
  6. 6D. Grainger15mål
  7. 7J. Devitt13mål
  8. 8K. Dennis12mål
  9. 9J. Gibson11mål
  10. 10D. Amoo11mål

Listorna bygger på 347 av arenans 347 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 978 mål.