FootSam
FOOTBALL DATA

Broadfield Stadium

Crawley, West Sussex, England·Crawley Town

1.45poäng per match
41 %hemmavinster
75spelade matcher
Kapacitet
6 134
Underlag
Naturgräs

League Two, League One, League Cup och 1 tävling till, augusti 2022 till april 2025. 75 spelade matcher.

10 matcherobesegrade i rad här under 2023 för Crawley Town. 5 vinster, 5 oavgjorda.
4–1mot Newport County 2023 — den största segern platsen sett.

Crawley Town har ytterligare 128 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Crawley Town på sin hemmaplan2022/23–2024/25

1.45poäng per match
41 %vinstprocent
311628V–O–F på 75 matcher
113105målskillnad +8
18hållna nollor
17matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2022/23–2024/25
Visa säsong för säsong7 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2022/23League Two239773130+1341.487
2022/23FA Cup100114-300.000
2022/23League Cup220030+363.002
2023/24League Two2412394030+10391.635
2024/25League One2376103135-4271.174
2024/25FA Cup100134-100.000
2024/25League Cup110042+233.000
Totalt75311628113105+81091.4518
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Crawley Town på den här arenan

10obesegrad i följd11 mars 2023 – 15 aug. 20235 vinster, 5 oavgjorda
4raka segrar27 apr. 2024 – 13 aug. 2024
3hållna nollor i följd12 nov. 2022 – 3 dec. 2022
3raka förluster28 sep. 2024 – 12 okt. 2024

Största segrar

22 okt. 2024Crawley Town30Lincoln+3 mål
26 apr. 2025Crawley Town30Northampton+3 mål

Största förluster

25 feb. 2023Crawley Town25Carlisle United+3 mål emot
5 nov. 2022Crawley Town14Accrington ST+3 mål emot
31 aug. 2024Crawley Town03Barnsley+3 mål emot
12 okt. 2024Crawley Town35Shrewsbury+2 mål emot
21 okt. 2023Crawley Town24Crewe+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Crawley Town vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

4
15 apr. 2023Tranmere21låg under med 1
16 sep. 2023Tranmere32låg under med 1
11 nov. 2023Accrington ST31låg under med 1
12 mars 2024Notts County21låg under med 1

Räddade en poäng

10
11 feb. 2023Crewe22låg under med 1
21 mars 2023Doncaster11låg under med 1
28 mars 2023Grimsby11låg under med 1
13 feb. 2024Walsall11låg under med 1
18 mars 2024Stockport County11låg under med 1

och 5 till

Tappade ledningen

10
30 nov. 2024Lincoln34ledde med 2
16 aug. 2022Northampton23ledde med 1
11 feb. 2023Crewe22ledde med 1
21 okt. 2023Crewe24ledde med 1
3 feb. 2024Morecambe12ledde med 1

och 5 till

Läst ur målen i 75 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Crawley Town här

47klubbar har gästat
24av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Swindon Town300339-600.00
Mansfield Town320174+362.00
Stockport County302145-120.67
AFC Wimbledon220041+363.00
Bristol Rovers200202-200.00
Northampton210135-231.50
Walsall202011021.00
Bradford201101-110.50
Gillingham211010+142.00
Milton Keynes Dons200215-400.00
Visa alla47 klubbar
Doncaster211031+242.00
Accrington ST210154+131.50
Colchester211032+142.00
Crewe211064+242.00
Grimsby201113-210.50
Newport County200226-400.00
Stevenage210134-131.50
Leyton Orient220041+363.00
Lincoln210146-231.50
Tranmere200235-200.00
Barrow201112-110.50
Sutton United210124-231.50
Wrexham220031+263.00
Harrogate Town200225-300.00
Salford City210133031.50
Fulham100102-200.00
Huddersfield101022011.00
Reading101011011.00
Birmingham110010+133.00
Wigan101011011.00
Bolton110020+233.00
Rotherham100101-100.00
Barnsley110030+333.00
Burton Albion101011011.00
Charlton110010+133.00
Rochdale100102-200.00
Peterborough110043+133.00
Shrewsbury110053+233.00
Blackpool100112-100.00
Wycombe101011011.00
Exeter City100113-200.00
Hartlepool United110020+233.00
Cambridge United110020+233.00
Carlisle United110052+333.00
Morecambe110021+133.00
Notts County100112-100.00
Forest Green100102-200.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 75 färdigspelade matcher

2.91mål per match
218mål totalt
59 %båda lagen målat
52 %över 2,5 mål
31 %över 3,5 mål
4mållösa matcher · 5 %

Vanligaste resultat

1–11013 %
0–168 %
0–268 %
2–168 %
1–057 %

Målrikaste matcherna

12 okt. 2024Crawley Town35Shrewsbury8 mål
30 nov. 2024Crawley Town34Lincoln7 mål
21 okt. 2023Crawley Town24Crewe6 mål

Målklockan

När målen faller här — 218 mål, 113 av hemmalaget och 105 av gästen

35
16 %1–15
37
17 %16–30
36
17 %31–45
33
15 %46–60
30
14 %61–75
47
22 %76–90
Hemmalaget 113 Gästen 105Flest mål i 76–9047 stycken

Klockan bygger på 75 av arenans 75 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 218 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Crawley Town på arenan.

  1. 1D. Orsi10mål
  2. 2K. Lolos8mål
  3. 3R. Hepburn-Murphy7mål
  4. 4Armando Quitirna6mål
  5. 5D. Telford5mål
  6. 6A. Nadesan5mål
  7. 7A. Oteh5mål
  8. 8N. Tsaroulla5mål
  9. 9R. Darcy4mål
  10. 10J. Roles4mål

Listorna bygger på 75 av arenans 75 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 218 mål.