Brøndby Stadion
Brøndby, Danmark·

- Kapacitet
- 29 000
- Underlag
- Naturgräs
Superliga, DBU Pokalen, UEFA Europa League och 3 andra tävlingar, juli 2011 till februari 2026. 297 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Brondby på sin hemmaplan2011/12–2025/26
Visa säsong för säsong37 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Superliga | 17 | 7 | 5 | 5 | 23 | 20 | +3 | 26 | 1.53 | 5 |
| 2012/13 | Superliga | 16 | 4 | 6 | 6 | 20 | 24 | -4 | 18 | 1.13 | 3 |
| 2012/13 | DBU Pokalen | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2013/14 | Superliga | 16 | 7 | 6 | 3 | 27 | 19 | +8 | 27 | 1.69 | 4 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | Superliga | 17 | 10 | 4 | 3 | 26 | 9 | +17 | 34 | 2.00 | 9 |
| 2014/15 | DBU Pokalen | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 4 | 1 | 3 | 0 | 10 | 1 | +9 | 6 | 1.50 | 3 |
| 2015/16 | Superliga | 17 | 8 | 4 | 5 | 14 | 13 | +1 | 28 | 1.65 | 8 |
| 2015/16 | DBU Pokalen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 4 | 2 | 1 | 1 | 10 | 3 | +7 | 7 | 1.75 | 1 |
| 2016/17 | Superliga | 18 | 9 | 4 | 5 | 35 | 22 | +13 | 31 | 1.72 | 5 |
| 2016/17 | DBU Pokalen | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2017/18 | Superliga | 18 | 14 | 3 | 1 | 50 | 17 | +33 | 45 | 2.50 | 5 |
| 2017/18 | DBU Pokalen | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2018/19 | Superliga | 19 | 7 | 5 | 7 | 32 | 27 | +5 | 26 | 1.37 | 4 |
| 2018/19 | DBU Pokalen | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 6 | +4 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2019/20 | Superliga | 18 | 10 | 4 | 4 | 33 | 20 | +13 | 34 | 1.89 | 5 |
| 2019/20 | DBU Pokalen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Superliga | 16 | 10 | 4 | 2 | 32 | 19 | +13 | 34 | 2.13 | 3 |
| 2020/21 | DBU Pokalen | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | 0.67 | 1 |
| 2021/22 | Superliga | 16 | 8 | 4 | 4 | 20 | 16 | +4 | 28 | 1.75 | 3 |
| 2021/22 | DBU Pokalen | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2022/23 | Superliga | 16 | 7 | 3 | 6 | 27 | 29 | -2 | 24 | 1.50 | 3 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2023/24 | Superliga | 16 | 9 | 3 | 4 | 30 | 18 | +12 | 30 | 1.88 | 5 |
| 2023/24 | DBU Pokalen | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | Superliga | 16 | 7 | 6 | 3 | 24 | 18 | +6 | 27 | 1.69 | 5 |
| 2024/25 | DBU Pokalen | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 5 | +3 | 7 | 2.33 | 1 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2025/26 | Superliga | 11 | 5 | 3 | 3 | 19 | 14 | +5 | 18 | 1.64 | 4 |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 6 | 2.00 | 2 |
| Totalt | 292 | 147 | 73 | 72 | 513 | 330 | +183 | 514 | 1.76 | 89 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Brondby på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Brondby vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
21och 16 till
Räddade en poäng
32och 27 till
Tappade ledningen
52och 47 till
Läst ur målen i 291 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Brondby här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FC Copenhagen | 29 | 11 | 8 | 10 | 37 | 31 | +6 | 41 | 1.41 |
| FC Midtjylland | 27 | 9 | 5 | 13 | 34 | 43 | -9 | 32 | 1.19 |
| FC Nordsjaelland | 23 | 5 | 2 | 16 | 23 | 52 | -29 | 17 | 0.74 |
| Randers FC | 21 | 4 | 7 | 10 | 26 | 33 | -7 | 19 | 0.90 |
| Aarhus | 21 | 3 | 8 | 10 | 24 | 33 | -9 | 17 | 0.81 |
| Sonderjyske | 19 | 5 | 3 | 11 | 16 | 28 | -12 | 18 | 0.95 |
| Aalborg | 19 | 4 | 8 | 7 | 23 | 25 | -2 | 20 | 1.05 |
| Odense | 19 | 5 | 3 | 11 | 21 | 33 | -12 | 18 | 0.95 |
| Silkeborg | 17 | 0 | 5 | 12 | 17 | 41 | -24 | 5 | 0.29 |
| Esbjerg | 12 | 4 | 5 | 3 | 11 | 12 | -1 | 17 | 1.42 |
Visa alla53 klubbar
| AC Horsens | 11 | 4 | 2 | 5 | 17 | 23 | -6 | 14 | 1.27 |
| Lyngby | 10 | 1 | 2 | 7 | 13 | 23 | -10 | 5 | 0.50 |
| Viborg | 9 | 5 | 2 | 2 | 12 | 7 | +5 | 17 | 1.89 |
| Vejle | 6 | 0 | 2 | 4 | 7 | 11 | -4 | 2 | 0.33 |
| Hobro | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 5 | 0 | 7 | 1.17 |
| Vestsjælland | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 12 | -9 | 2 | 0.50 |
| HB Koge | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.50 |
| LSF | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Lyon | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Strasbourg | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Hertha BSC | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| SC Braga | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
| Hibernian | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Rangers | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Valur Reykjavik | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Vikingur Reykjavik | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Legia Warszawa | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Lechia Gdansk | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Pogon Szczecin | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Vendsyssel FF | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| FC Basel 1893 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Club Brugge KV | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Red Bull Salzburg | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| HNK Hajduk Split | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Panathinaikos | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| PAOK | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sparta Praha | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| VPS | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Genk | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
| Beroe | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Inter Turku | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| FC Fredericia | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| FC Helsingor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Hvidovre | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Spartak Subotica | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Omonia Nicosia | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| HB Torshavn | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Juvenes / Dogana | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 9 | -9 | 0 | 0.00 |
| HIK | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Marienlyst | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Allerød | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 8 | -7 | 0 | 0.00 |
| Skovbakken | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Llapi | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 297 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 847 mål, 502 av hemmalaget och 345 av gästen
Klockan bygger på 296 av arenans 297 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 847 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Brondby på arenan.
- 1K. Wilczek52mål
- 2T. Pukki37mål
- 3M. Kvistgaarden26mål
- 4M. Uhre22mål
- 5N. Vallys21mål
- 6H. Mukhtar20mål
- 7S. Makienok18mål
- 8S. Hedlund14mål
- 9O. Omoijuanfo12mål
- 10Y. Suzuki11mål
Listorna bygger på 296 av arenans 297 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 847 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.