Banks's Stadium
England·
League One, League Two, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2011 till maj 2022. 202 spelade matcher.
Har även hetat The Banks's Stadium (2011–2018)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Walsall på sin hemmaplan2011/12–2021/22
Visa säsong för säsong23 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | League One | 23 | 7 | 9 | 7 | 27 | 27 | 0 | 30 | 1.30 | 5 |
| 2011/12 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2011/12 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | League One | 23 | 10 | 8 | 5 | 38 | 29 | +9 | 38 | 1.65 | 6 |
| 2012/13 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2013/14 | League One | 23 | 7 | 7 | 9 | 21 | 28 | -7 | 28 | 1.22 | 4 |
| 2013/14 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2014/15 | League One | 23 | 8 | 8 | 7 | 28 | 24 | +4 | 32 | 1.39 | 9 |
| 2014/15 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | League One | 24 | 11 | 6 | 7 | 32 | 29 | +3 | 39 | 1.63 | 6 |
| 2015/16 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2015/16 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2019/20 | League Two | 19 | 6 | 5 | 8 | 21 | 26 | -5 | 23 | 1.21 | 4 |
| 2019/20 | FA Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League Two | 23 | 7 | 6 | 10 | 20 | 27 | -7 | 27 | 1.17 | 5 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2021/22 | League Two | 23 | 10 | 5 | 8 | 30 | 29 | +1 | 35 | 1.52 | 7 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| Totalt | 200 | 71 | 60 | 69 | 239 | 247 | -8 | 273 | 1.36 | 53 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Walsall på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Walsall vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
17och 12 till
Räddade en poäng
18och 13 till
Tappade ledningen
32och 27 till
Läst ur målen i 200 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Walsall här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Scunthorpe United | 7 | 3 | 3 | 1 | 13 | 7 | +6 | 12 | 1.71 |
| Oldham | 7 | 1 | 2 | 4 | 5 | 10 | -5 | 5 | 0.71 |
| Colchester | 7 | 1 | 2 | 4 | 4 | 10 | -6 | 5 | 0.71 |
| Crawley Town | 7 | 2 | 2 | 3 | 9 | 14 | -5 | 8 | 1.14 |
| Leyton Orient | 7 | 3 | 1 | 3 | 8 | 6 | +2 | 10 | 1.43 |
| Bradford | 6 | 4 | 1 | 1 | 8 | 4 | +4 | 13 | 2.17 |
| Port Vale | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 10 | -2 | 7 | 1.17 |
| Swindon Town | 6 | 4 | 2 | 0 | 13 | 4 | +9 | 14 | 2.33 |
| Stevenage | 6 | 0 | 3 | 3 | 3 | 6 | -3 | 3 | 0.50 |
| Carlisle United | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 6 | +1 | 10 | 1.67 |
Visa alla67 klubbar
| Sheffield Utd | 5 | 0 | 3 | 2 | 6 | 8 | -2 | 3 | 0.60 |
| Shrewsbury | 5 | 0 | 1 | 4 | 4 | 11 | -7 | 1 | 0.20 |
| Crewe | 5 | 2 | 3 | 0 | 7 | 5 | +2 | 9 | 1.80 |
| Exeter City | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 7 | 1.40 |
| Tranmere | 5 | 1 | 0 | 4 | 2 | 7 | -5 | 3 | 0.60 |
| Brentford | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 5 | 1.25 |
| Preston | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 7 | -2 | 3 | 0.75 |
| Rochdale | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 3 | +2 | 5 | 1.25 |
| Chesterfield | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.00 |
| Coventry | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 6 | -2 | 6 | 1.50 |
| Milton Keynes Dons | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 2 | +4 | 7 | 1.75 |
| Doncaster | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.00 |
| Notts County | 4 | 1 | 3 | 0 | 3 | 2 | +1 | 6 | 1.50 |
| Barnsley | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 5 | +2 | 6 | 2.00 |
| Fleetwood Town | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Bury | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 7 | 2.33 |
| Gillingham | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 2 | 0.67 |
| Peterborough | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | -4 | 1 | 0.33 |
| Hartlepool United | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | 0.67 |
| Newport County | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.67 |
| Mansfield Town | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| Yeovil Town | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 4 | +1 | 5 | 1.67 |
| Forest Green | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | 1.33 |
| Salford City | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 6 | 2.00 |
| Bournemouth | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.50 |
| Bristol City | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Sheffield Wednesday | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Bristol Rovers | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 |
| Northampton | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Southend | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 |
| Grimsby | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Cambridge United | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Cheltenham | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 |
| Morecambe | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 |
| Barrow | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Harrogate Town | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Huddersfield | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Wolves | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Chelsea | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Brighton | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Crystal Palace | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Millwall | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Wigan | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bolton | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Middlesbrough | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Rotherham | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Burton Albion | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Charlton | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Oxford United | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Portsmouth | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Blackpool | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Wycombe | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Lincoln | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Macclesfield | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Dagenham & Redbridge | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sutton United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Darlington 1883 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 202 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 494 mål, 242 av hemmalaget och 252 av gästen
Klockan bygger på 202 av arenans 202 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 494 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Walsall på arenan.
- 1T. Bradshaw22mål
- 2W. Grigg13mål
- 3Craig Westcarr13mål
- 4J. Paterson11mål
- 5R. Sawyers10mål
- 6E. Adebayo9mål
- 7C. Wilkinson8mål
- 8J. Gordon8mål
- 9C. Lavery7mål
- 10S. Mantom7mål
Listorna bygger på 202 av arenans 202 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 494 mål.