Ashton Gate
England·
Championship, League One, FA Cup och 1 tävling till, augusti 2013 till april 2023. 259 spelade matcher.
Har även hetat Ashton Gate Stadium (2013–2019)
Bristol City har ytterligare 48 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Bristol City på sin hemmaplan2013/14–2022/23
Visa säsong för säsong26 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | League One | 23 | 7 | 10 | 6 | 34 | 28 | +6 | 31 | 1.35 | 5 |
| 2013/14 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2013/14 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2014/15 | League One | 23 | 16 | 5 | 2 | 48 | 17 | +31 | 53 | 2.30 | 13 |
| 2014/15 | FA Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Championship | 23 | 7 | 7 | 9 | 34 | 34 | 0 | 28 | 1.22 | 6 |
| 2015/16 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | Championship | 23 | 11 | 4 | 8 | 33 | 26 | +7 | 37 | 1.61 | 6 |
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2016/17 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | Championship | 23 | 11 | 6 | 6 | 41 | 28 | +13 | 39 | 1.70 | 7 |
| 2017/18 | League Cup | 5 | 4 | 0 | 1 | 15 | 5 | +10 | 12 | 2.40 | 2 |
| 2018/19 | Championship | 23 | 8 | 8 | 7 | 28 | 26 | +2 | 32 | 1.39 | 4 |
| 2018/19 | FA Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2018/19 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | Championship | 23 | 8 | 7 | 8 | 30 | 33 | -3 | 31 | 1.35 | 6 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2020/21 | Championship | 23 | 7 | 3 | 13 | 18 | 30 | -12 | 24 | 1.04 | 6 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2020/21 | League Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2021/22 | Championship | 23 | 8 | 8 | 7 | 33 | 29 | +4 | 32 | 1.39 | 4 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Championship | 23 | 9 | 7 | 7 | 30 | 24 | +6 | 34 | 1.48 | 8 |
| 2022/23 | FA Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2022/23 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 259 | 106 | 69 | 84 | 372 | 304 | +68 | 387 | 1.49 | 75 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Bristol City på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Bristol City vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
17och 12 till
Räddade en poäng
25och 20 till
Tappade ledningen
48och 43 till
Läst ur målen i 259 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Bristol City här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Preston | 10 | 5 | 3 | 2 | 11 | 9 | +2 | 18 | 1.80 |
| Reading | 8 | 3 | 2 | 3 | 10 | 9 | +1 | 11 | 1.38 |
| Birmingham | 8 | 5 | 1 | 2 | 12 | 10 | +2 | 16 | 2.00 |
| QPR | 8 | 3 | 1 | 4 | 9 | 11 | -2 | 10 | 1.25 |
| Huddersfield | 7 | 1 | 0 | 6 | 6 | 20 | -14 | 3 | 0.43 |
| Cardiff | 7 | 4 | 0 | 3 | 11 | 9 | +2 | 12 | 1.71 |
| Brentford | 7 | 6 | 1 | 0 | 16 | 5 | +11 | 19 | 2.71 |
| Hull City | 7 | 1 | 2 | 4 | 9 | 16 | -7 | 5 | 0.71 |
| Nottingham Forest | 7 | 1 | 3 | 3 | 5 | 8 | -3 | 6 | 0.86 |
| Blackburn | 7 | 2 | 2 | 3 | 7 | 8 | -1 | 8 | 1.14 |
Visa alla75 klubbar
| Derby | 7 | 2 | 1 | 4 | 9 | 12 | -3 | 7 | 1.00 |
| Middlesbrough | 7 | 2 | 2 | 3 | 9 | 9 | 0 | 8 | 1.14 |
| Fulham | 6 | 3 | 3 | 0 | 10 | 4 | +6 | 12 | 2.00 |
| Millwall | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 6 | +3 | 11 | 1.83 |
| West Brom | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 8 | +2 | 10 | 1.67 |
| Sheffield Utd | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 5 | +4 | 13 | 2.17 |
| Rotherham | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 6 | 0 | 7 | 1.17 |
| Sheffield Wednesday | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 14 | -7 | 7 | 1.17 |
| Stoke City | 6 | 3 | 1 | 2 | 6 | 5 | +1 | 10 | 1.67 |
| Swansea | 6 | 1 | 4 | 1 | 4 | 5 | -1 | 7 | 1.17 |
| Barnsley | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 11 | -4 | 4 | 0.67 |
| Wolves | 5 | 3 | 0 | 2 | 6 | 6 | 0 | 9 | 1.80 |
| Leeds | 5 | 3 | 1 | 1 | 9 | 4 | +5 | 10 | 2.00 |
| Norwich | 5 | 2 | 2 | 1 | 7 | 5 | +2 | 8 | 1.60 |
| Coventry | 5 | 2 | 2 | 1 | 5 | 4 | +1 | 8 | 1.60 |
| Ipswich | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.25 |
| Wigan | 4 | 0 | 3 | 1 | 6 | 7 | -1 | 3 | 0.75 |
| Aston Villa | 4 | 1 | 2 | 1 | 6 | 5 | +1 | 5 | 1.25 |
| Bolton | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 12 | -10 | 0 | 0.00 |
| Luton | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 8 | -4 | 4 | 1.00 |
| Watford | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.00 |
| Milton Keynes Dons | 3 | 0 | 2 | 1 | 5 | 6 | -1 | 2 | 0.67 |
| Peterborough | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 | 1.33 |
| Bournemouth | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 |
| Burnley | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 |
| Manchester City | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 |
| Brighton | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 6 | 3.00 |
| Crystal Palace | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Sunderland | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 5 | +1 | 4 | 2.00 |
| Burton Albion | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.00 |
| Charlton | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Fleetwood Town | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Walsall | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 9 | -7 | 0 | 0.00 |
| Bradford | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 4 | 0 | 2 | 1.00 |
| Gillingham | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Oldham | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Port Vale | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8 | -7 | 0 | 0.00 |
| Shrewsbury | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Swindon Town | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.50 |
| Doncaster | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Blackpool | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Plymouth | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 3 | 1.50 |
| Colchester | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Crawley Town | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Crewe | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.50 |
| Leyton Orient | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Notts County | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Manchester United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Newcastle | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| West Ham | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Northampton | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Oxford United | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Rochdale | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Scunthorpe United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Chesterfield | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Portsmouth | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Wycombe | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Exeter City | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Stevenage | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Carlisle United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Yeovil Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Lincoln | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Tranmere | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Dagenham & Redbridge | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| AFC Telford United | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 259 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 676 mål, 372 av hemmalaget och 304 av gästen
Klockan bygger på 259 av arenans 259 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 676 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Bristol City på arenan.
- 1F. Diédhiou28mål
- 2A. Weimann22mål
- 3J. Emmanuel-Thomas22mål
- 4A. Flint18mål
- 5J. Bryan16mål
- 6Aaron Wilbraham15mål
- 7B. De Cordova-Reid14mål
- 8J. Paterson14mål
- 9N. Wells12mål
- 10S. Baldock12mål
Listorna bygger på 259 av arenans 259 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 676 mål.