American Express Stadium
Falmer, East Sussex, England·

- Kapacitet
- 31 872
- Underlag
- Naturgräs
Premier League, Championship, FA Cup och 3 andra tävlingar, augusti 2011 till augusti 2026. 351 spelade matcher.
Har även hetat The American Express Community Stadium (2011–2023), Amex Stadium (2016–2027), American Express Community Stadium (2017–2019)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Brighton på sin hemmaplan2011/12–2026
Visa säsong för säsong39 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Championship | 23 | 11 | 8 | 4 | 36 | 21 | +15 | 41 | 1.78 | 10 |
| 2011/12 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2011/12 | League Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2012/13 | Championship | 24 | 11 | 9 | 4 | 39 | 19 | +20 | 42 | 1.75 | 10 |
| 2012/13 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2013/14 | Championship | 24 | 10 | 7 | 7 | 32 | 23 | +9 | 37 | 1.54 | 9 |
| 2013/14 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2013/14 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | Championship | 23 | 6 | 8 | 9 | 26 | 29 | -3 | 26 | 1.13 | 5 |
| 2014/15 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2015/16 | Championship | 24 | 15 | 6 | 3 | 41 | 19 | +22 | 51 | 2.13 | 10 |
| 2016/17 | Championship | 23 | 17 | 3 | 3 | 46 | 14 | +32 | 54 | 2.35 | 12 |
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2016/17 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2017/18 | Premier League | 19 | 7 | 8 | 4 | 24 | 25 | -1 | 29 | 1.53 | 5 |
| 2017/18 | FA Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | Premier League | 19 | 6 | 5 | 8 | 19 | 28 | -9 | 23 | 1.21 | 5 |
| 2018/19 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2018/19 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | Premier League | 19 | 5 | 7 | 7 | 20 | 27 | -7 | 22 | 1.16 | 4 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Premier League | 19 | 4 | 9 | 6 | 22 | 22 | 0 | 21 | 1.11 | 7 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2020/21 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2021/22 | Premier League | 19 | 5 | 7 | 7 | 19 | 23 | -4 | 22 | 1.16 | 6 |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | Premier League | 19 | 10 | 4 | 5 | 37 | 21 | +16 | 34 | 1.79 | 9 |
| 2022/23 | FA Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 9 | 2.25 | 3 |
| 2023/24 | Premier League | 19 | 8 | 6 | 5 | 30 | 27 | +3 | 30 | 1.58 | 3 |
| 2024/25 | Premier League | 19 | 8 | 8 | 3 | 30 | 26 | +4 | 32 | 1.68 | 3 |
| 2024/25 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2024/25 | League Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2025/26 | Premier League | 19 | 9 | 6 | 4 | 30 | 20 | +10 | 33 | 1.74 | 5 |
| 2026/27 | Premier League | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2026 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 351 | 157 | 104 | 90 | 522 | 380 | +142 | 575 | 1.64 | 123 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Brighton på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Brighton vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
22och 17 till
Räddade en poäng
45och 40 till
Tappade ledningen
51och 46 till
Läst ur målen i 349 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Brighton här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wolves | 13 | 2 | 5 | 6 | 12 | 24 | -12 | 11 | 0.85 |
| Crystal Palace | 13 | 6 | 2 | 5 | 16 | 17 | -1 | 20 | 1.54 |
| Newcastle | 12 | 1 | 5 | 6 | 7 | 16 | -9 | 8 | 0.67 |
| Liverpool | 12 | 6 | 2 | 4 | 23 | 18 | +5 | 20 | 1.67 |
| Arsenal | 11 | 6 | 3 | 2 | 19 | 12 | +7 | 21 | 1.91 |
| Burnley | 11 | 3 | 5 | 3 | 11 | 10 | +1 | 14 | 1.27 |
| Nottingham Forest | 11 | 2 | 4 | 5 | 9 | 13 | -4 | 10 | 0.91 |
| Manchester United | 10 | 5 | 0 | 5 | 17 | 13 | +4 | 15 | 1.50 |
| Leicester | 10 | 3 | 3 | 4 | 14 | 16 | -2 | 12 | 1.20 |
| West Ham | 10 | 2 | 3 | 5 | 11 | 18 | -7 | 9 | 0.90 |
Visa alla67 klubbar
| Chelsea | 10 | 4 | 2 | 4 | 15 | 17 | -2 | 14 | 1.40 |
| Leeds | 10 | 0 | 3 | 7 | 5 | 20 | -15 | 3 | 0.30 |
| Aston Villa | 10 | 5 | 3 | 2 | 16 | 12 | +4 | 18 | 1.80 |
| Bournemouth | 9 | 2 | 3 | 4 | 13 | 12 | +1 | 9 | 1.00 |
| Fulham | 9 | 2 | 4 | 3 | 9 | 14 | -5 | 10 | 1.11 |
| Southampton | 9 | 4 | 3 | 2 | 11 | 11 | 0 | 15 | 1.67 |
| Everton | 9 | 3 | 4 | 2 | 13 | 8 | +5 | 13 | 1.44 |
| Tottenham | 9 | 3 | 2 | 4 | 12 | 15 | -3 | 11 | 1.22 |
| Manchester City | 9 | 5 | 1 | 3 | 24 | 10 | +14 | 16 | 1.78 |
| Watford | 8 | 2 | 4 | 2 | 9 | 8 | +1 | 10 | 1.25 |
| Brentford | 8 | 2 | 2 | 4 | 8 | 12 | -4 | 8 | 1.00 |
| Derby | 8 | 2 | 1 | 5 | 7 | 14 | -7 | 7 | 0.88 |
| Huddersfield | 7 | 0 | 3 | 4 | 3 | 9 | -6 | 3 | 0.43 |
| Reading | 7 | 2 | 2 | 3 | 6 | 9 | -3 | 8 | 1.14 |
| Ipswich | 7 | 2 | 3 | 2 | 7 | 8 | -1 | 9 | 1.29 |
| Sheffield Wednesday | 7 | 2 | 3 | 2 | 5 | 7 | -2 | 9 | 1.29 |
| Cardiff | 6 | 1 | 4 | 1 | 6 | 5 | +1 | 7 | 1.17 |
| Birmingham | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 11 | -4 | 4 | 0.67 |
| Blackburn | 5 | 0 | 2 | 3 | 2 | 7 | -5 | 2 | 0.40 |
| Middlesbrough | 5 | 4 | 1 | 0 | 9 | 2 | +7 | 13 | 2.60 |
| Blackpool | 5 | 0 | 3 | 2 | 5 | 11 | -6 | 3 | 0.60 |
| Bristol City | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 3 | 0.75 |
| Millwall | 4 | 1 | 3 | 0 | 6 | 5 | +1 | 6 | 1.50 |
| Hull City | 4 | 0 | 2 | 2 | 1 | 3 | -2 | 2 | 0.50 |
| Bolton | 4 | 0 | 1 | 3 | 5 | 9 | -4 | 1 | 0.25 |
| Norwich | 4 | 1 | 1 | 2 | 1 | 7 | -6 | 4 | 1.00 |
| Barnsley | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 10 | -7 | 3 | 0.75 |
| Charlton | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 8 | -4 | 2 | 0.50 |
| West Brom | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | 0.67 |
| Wigan | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
| Sheffield Utd | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | +1 | 5 | 1.67 |
| QPR | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 9 | -9 | 0 | 0.00 |
| Rotherham | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.33 |
| Preston | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Swansea | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Sunderland | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Coventry | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Milton Keynes Dons | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Peterborough | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Doncaster | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Portsmouth | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Stoke City | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Marseille | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ajax | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Tromso | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| AS Roma | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| AEK Athens FC | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Burton Albion | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Gillingham | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Luton | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Colchester | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Crawley Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Grimsby | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Newport County | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Barnet | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Cheltenham | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Yeovil Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 351 spelade matcher (5 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 351 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 896 mål, 519 av hemmalaget och 377 av gästen
Klockan bygger på 349 av arenans 351 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 896 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Brighton på arenan.
- 1G. Murray35mål
- 2D. Welbeck27mål
- 3P. Groß23mål
- 4T. Hemed21mål
- 5A. Barnes19mål
- 6A. Knockaert19mål
- 7João Pedro16mål
- 8L. Dunk15mål
- 9L. Ulloa15mål
- 10L. Trossard13mål
Listorna bygger på 349 av arenans 351 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 896 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.