AFAS Stadion
Alkmaar, Nederländerna·
- poäng per match
- 2.03
- hemmavinster
- 60 %
- spelade matcher
- 335
- Kapacitet
- 19 500
- Underlag
- Naturgräs

Eredivisie, UEFA Europa Conference League, UEFA Europa League och 2 andra tävlingar, augusti 2010 till augusti 2026. 345 spelade matcher.
Har även hetat AFAS Stadion(Alkmaar) (2026)
AZ Alkmaar har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
AZ Alkmaar på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong36 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Eredivisie | 17 | 10 | 5 | 2 | 37 | 20 | +17 | 35 | 2.06 | 3 |
| 2011/12 | Eredivisie | 17 | 13 | 4 | 0 | 38 | 10 | +28 | 43 | 2.53 | 10 |
| 2012/13 | Eredivisie | 17 | 5 | 4 | 8 | 29 | 23 | +6 | 19 | 1.12 | 5 |
| 2013/14 | Eredivisie | 19 | 11 | 6 | 2 | 39 | 18 | +21 | 39 | 2.05 | 8 |
| 2014/15 | Eredivisie | 17 | 9 | 3 | 5 | 30 | 27 | +3 | 30 | 1.76 | 5 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 5 | 3 | 0 | 2 | 7 | 4 | +3 | 9 | 1.80 | 2 |
| 2015/16 | Eredivisie | 17 | 10 | 2 | 5 | 38 | 24 | +14 | 32 | 1.88 | 3 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 9 | -2 | 8 | 1.33 | 2 |
| 2016/17 | Eredivisie | 19 | 7 | 9 | 3 | 38 | 26 | +12 | 30 | 1.58 | 5 |
| 2016/17 | KNVB Beker | 4 | 3 | 1 | 0 | 4 | 0 | +4 | 10 | 2.50 | 4 |
| 2017/18 | Eredivisie | 17 | 11 | 2 | 4 | 40 | 23 | +17 | 35 | 2.06 | 6 |
| 2017/18 | KNVB Beker | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 1 | +7 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2018/19 | Eredivisie | 17 | 11 | 3 | 3 | 35 | 15 | +20 | 36 | 2.12 | 9 |
| 2018/19 | KNVB Beker | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 0 | +9 | 9 | 3.00 | 3 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 2 | +3 | 5 | 1.67 | 1 |
| 2020/21 | Eredivisie | 17 | 12 | 2 | 3 | 39 | 18 | +21 | 38 | 2.24 | 6 |
| 2020/21 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2021/22 | Eredivisie | 19 | 13 | 3 | 3 | 44 | 21 | +23 | 42 | 2.21 | 4 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 10 | 2.50 | 3 |
| 2022/23 | Eredivisie | 17 | 9 | 5 | 3 | 36 | 20 | +16 | 32 | 1.88 | 4 |
| 2022/23 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 9 | 8 | 0 | 1 | 25 | 6 | +19 | 24 | 2.67 | 4 |
| 2023/24 | Eredivisie | 17 | 11 | 3 | 3 | 41 | 18 | +23 | 36 | 2.12 | 7 |
| 2023/24 | KNVB Beker | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 5 | 3 | 1 | 1 | 6 | 5 | +1 | 10 | 2.00 | 3 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 6 | 5 | 1 | 0 | 13 | 5 | +8 | 16 | 2.67 | 2 |
| 2024/25 | Eredivisie | 19 | 10 | 4 | 5 | 37 | 20 | +17 | 34 | 1.79 | 6 |
| 2024/25 | KNVB Beker | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2025/26 | Eredivisie | 17 | 8 | 7 | 2 | 39 | 26 | +13 | 31 | 1.82 | 4 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 2 | +8 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 9 | 7 | 2 | 0 | 23 | 4 | +19 | 23 | 2.56 | 6 |
| 2026/27 | Eredivisie | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 6 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 335 | 202 | 73 | 60 | 713 | 365 | +348 | 679 | 2.03 | 119 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för AZ Alkmaar på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta AZ Alkmaar vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
31och 26 till
Räddade en poäng
33och 28 till
Tappade ledningen
52och 47 till
Läst ur målen i 333 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött AZ Alkmaar här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ajax | 19 | 7 | 4 | 8 | 27 | 30 | -3 | 25 | 1.32 |
| Heerenveen | 19 | 3 | 5 | 11 | 23 | 47 | -24 | 14 | 0.74 |
| Groningen | 17 | 2 | 4 | 11 | 12 | 31 | -19 | 10 | 0.59 |
| Utrecht | 17 | 5 | 4 | 8 | 24 | 42 | -18 | 19 | 1.12 |
| Twente | 17 | 3 | 4 | 10 | 21 | 33 | -12 | 13 | 0.76 |
| PSV Eindhoven | 15 | 11 | 0 | 4 | 40 | 20 | +20 | 33 | 2.20 |
| Vitesse | 15 | 0 | 4 | 11 | 12 | 37 | -25 | 4 | 0.27 |
| Heracles | 15 | 0 | 1 | 14 | 10 | 47 | -37 | 1 | 0.07 |
| Feyenoord | 15 | 7 | 3 | 5 | 31 | 21 | +10 | 24 | 1.60 |
| PEC Zwolle | 14 | 0 | 5 | 9 | 13 | 40 | -27 | 5 | 0.36 |
Visa alla78 klubbar
| ADO Den Haag | 11 | 2 | 1 | 8 | 8 | 24 | -16 | 7 | 0.64 |
| NEC Nijmegen | 11 | 4 | 4 | 3 | 16 | 16 | 0 | 16 | 1.45 |
| Willem II | 10 | 2 | 2 | 6 | 10 | 20 | -10 | 8 | 0.80 |
| Excelsior | 10 | 1 | 4 | 5 | 9 | 21 | -12 | 7 | 0.70 |
| NAC Breda | 9 | 1 | 4 | 4 | 9 | 18 | -9 | 7 | 0.78 |
| GO Ahead Eagles | 9 | 0 | 3 | 6 | 9 | 28 | -19 | 3 | 0.33 |
| RKC Waalwijk | 8 | 1 | 2 | 5 | 10 | 20 | -10 | 5 | 0.63 |
| Sparta Rotterdam | 8 | 2 | 1 | 5 | 7 | 14 | -7 | 7 | 0.88 |
| VVV | 7 | 1 | 2 | 4 | 6 | 16 | -10 | 5 | 0.71 |
| Fortuna Sittard | 7 | 0 | 0 | 7 | 4 | 17 | -13 | 0 | 0.00 |
| Roda JC | 7 | 2 | 3 | 2 | 8 | 11 | -3 | 9 | 1.29 |
| Cambuur | 6 | 0 | 2 | 4 | 4 | 10 | -6 | 2 | 0.33 |
| De Graafschap | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 14 | -12 | 0 | 0.00 |
| Emmen | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 12 | -11 | 0 | 0.00 |
| Volendam | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Almere City FC | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Telstar | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Galatasaray | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| FC Vaduz | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Quick Boys | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 6 | -2 | 1 | 0.50 |
| Tottenham | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| West Ham | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Aston Villa | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Olympique Lyonnais | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| FC Augsburg | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Celtic | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Brann | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bodo/Glimt | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Jagiellonia | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Legia Warszawa | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| IF Elfsborg | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Randers FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Dordrecht | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Lazio | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Napoli | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| AS Roma | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Athletic Club | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Real Sociedad | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Shakhtar Donetsk | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Anderlecht | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| HNK Rijeka | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Başakşehir | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Plzen | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| FK Partizan | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Dundalk | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Zrinjski | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| FC Santa Coloma | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Zenit | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Apollon Limassol | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Maccabi Tel Aviv | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Fenerbahçe | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Sparta Praha | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Astra | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Levski Sofia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Slovan Bratislava | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Kairat Almaty | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Vojvodina | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| GIL Vicente | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| PAS Giannina | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| FK Jablonec | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ilves | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| ASWH | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Dundee Utd | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| CFR 1907 Cluj | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Tuzla City | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Dnipro-1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| FC Noah | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Shelbourne | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 345 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 1099 mål, 727 av hemmalaget och 372 av gästen
Klockan bygger på 343 av arenans 345 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1099 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för AZ Alkmaar på arenan.
- 1V. Pavlidis47mål
- 2T. Parrott34mål
- 3J. Karlsson28mål
- 4S. Mijnans25mål
- 5J. Altidore23mål
- 6D. de Wit22mål
- 7T. Koopmeiners21mål
- 8W. Weghorst20mål
- 9A. Jahanbakhsh19mål
- 10V. Janssen18mål
Listorna bygger på 343 av arenans 345 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1099 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.