Aalborg Portland Park
Aalborg, Danmark·

- Kapacitet
- 13 797
- Underlag
- Naturgräs
Superliga och DBU Pokalen, juli 2017 till september 2025. 130 spelade matcher.
Aalborg har ytterligare 88 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Aalborg på sin hemmaplan2017/18–2025/26
Visa säsong för säsong14 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017/18 | Superliga | 18 | 6 | 8 | 4 | 22 | 20 | +2 | 26 | 1.44 | 6 |
| 2017/18 | DBU Pokalen | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2018/19 | Superliga | 17 | 4 | 5 | 8 | 18 | 23 | -5 | 17 | 1.00 | 2 |
| 2018/19 | DBU Pokalen | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | Superliga | 18 | 9 | 2 | 7 | 27 | 22 | +5 | 29 | 1.61 | 7 |
| 2019/20 | DBU Pokalen | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | Superliga | 16 | 8 | 4 | 4 | 25 | 21 | +4 | 28 | 1.75 | 4 |
| 2021/22 | Superliga | 16 | 6 | 2 | 8 | 24 | 23 | +1 | 20 | 1.25 | 6 |
| 2022/23 | Superliga | 16 | 3 | 5 | 8 | 14 | 19 | -5 | 14 | 0.88 | 5 |
| 2022/23 | DBU Pokalen | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2023/24 | DBU Pokalen | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2024/25 | Superliga | 16 | 3 | 4 | 9 | 18 | 34 | -16 | 13 | 0.81 | 3 |
| 2024/25 | DBU Pokalen | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | DBU Pokalen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 127 | 46 | 30 | 51 | 171 | 174 | -3 | 168 | 1.32 | 37 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Aalborg på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Aalborg vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
6och 1 till
Räddade en poäng
10och 5 till
Tappade ledningen
21och 16 till
Läst ur målen i 127 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Aalborg här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FC Midtjylland | 12 | 9 | 2 | 1 | 22 | 7 | +15 | 29 | 2.42 |
| FC Copenhagen | 11 | 5 | 3 | 3 | 13 | 10 | +3 | 18 | 1.64 |
| Aarhus | 10 | 4 | 2 | 4 | 13 | 12 | +1 | 14 | 1.40 |
| Brondby | 10 | 4 | 1 | 5 | 18 | 15 | +3 | 13 | 1.30 |
| Silkeborg | 10 | 6 | 0 | 4 | 18 | 17 | +1 | 18 | 1.80 |
| FC Nordsjaelland | 9 | 3 | 4 | 2 | 12 | 7 | +5 | 13 | 1.44 |
| Randers FC | 9 | 5 | 2 | 2 | 12 | 9 | +3 | 17 | 1.89 |
| AC Horsens | 9 | 1 | 3 | 5 | 6 | 16 | -10 | 6 | 0.67 |
| Sonderjyske | 8 | 2 | 1 | 5 | 10 | 18 | -8 | 7 | 0.88 |
| Odense | 8 | 4 | 1 | 3 | 11 | 9 | +2 | 13 | 1.63 |
Visa alla19 klubbar
| Lyngby | 8 | 0 | 2 | 6 | 7 | 19 | -12 | 2 | 0.25 |
| Vejle | 6 | 2 | 3 | 1 | 9 | 7 | +2 | 9 | 1.50 |
| Viborg | 5 | 3 | 1 | 1 | 12 | 5 | +7 | 10 | 2.00 |
| Hobro | 4 | 0 | 4 | 0 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.00 |
| Vendsyssel FF | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Esbjerg | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 3 | 1.50 |
| FC Helsingor | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Fredericia | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| VRI | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 130 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 353 mål, 167 av hemmalaget och 186 av gästen
Klockan bygger på 130 av arenans 130 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 353 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Aalborg på arenan.
- 1L. Andersen15mål
- 2T. van Weert15mål
- 3I. Fossum12mål
- 4L. Prip10mål
- 5K. Kusk9mål
- 6F. Børsting7mål
- 7M. Jørgensen7mål
- 8Allan Sousa6mål
- 9J. Pohl6mål
- 10T. Prica5mål
Listorna bygger på 130 av arenans 130 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 353 mål.