FootSam
FOOTBALL DATA

Žarko Lazetić

Aktiv

Serbia · 44 år · Maccabi Tel Aviv

241 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2020 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

241matcher
117–56–68V–O–F
1.69poäng/match
49 %vinstprocent
407poäng
411–306mål
+105målskillnad
68hållna nollor
1175668
Bäst iMaccabi Tel Aviv1.93 p/m74 matcher
Svagast iMetalac GM1.25 p/m59 matcher
Bästa säsong20222.05 p/m41 matcher
Flest matcherTSC108 matcher

232 av 241 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20192026
Metalac GM2020–2021
TSC2021–2024

Poäng per match, period för period

Maccabi Tel Aviv 2024–nu1.9374
TSC 2021–20241.76108
Metalac GM 2020–20211.2755
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
FK PartizanSerbia2019inga matcher i vår databas
Teleoptik2019inga matcher i vår databas
Metalac GMSerbia2020–2021551816217181701.27
TSCSerbia2021–20241085525281821361901.76
Maccabi Tel AvivIsrael2024–nu74431417153811431.93

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.93 p/mMaccabi Tel Avivpå 74 matcher
Bästa målskillnad+0.97 per matchMaccabi Tel Aviv153–81 på 74 matcher
Flest matcher108TSC55–25–28
Flest vinster55TSCpå 108 matcher
Flest poäng190TSCpå 108 matcher
Längsta sejour108 matcherTSC2021–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123TSCMaccabi Tel Avivsnitt 1.69match 1241
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.44 mot karriärsnittetMatch 194231 · 2024-12-122025-09-20Maccabi Tel Aviv25 vinster av 38 · 9442
Svagaste sträckan1.11 p/m0.58 mot karriärsnittetMatch 1956 · 2020-12-072021-11-02Metalac GM11 vinster av 38 · 4958

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-2-1 1.82 mot 1.73.

4-2-3-163 32.6 %1.73 p/m
3-4-1-224 12.4 %1.50 p/m
4-3-324 12.4 %1.63 p/m
3-4-317 8.8 %1.24 p/m
5-4-112 6.2 %1.67 p/m
3-4-2-111 5.7 %1.82 p/m
5-3-29 4.7 %
3-5-27 3.6 %
4-4-27 3.6 %
3-1-4-26 3.1 %
4-1-4-14 2.1 %
4-5-14 2.1 %
4-1-2-33 1.6 %
3-2-4-11 0.5 %
3-5-1-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

TSC
4-2-3-1
100
Maccabi Tel Aviv
4-2-3-14-3-3
49
Metalac GM
3-4-1-24-2-3-1
44

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 193 matcher mellan 2020 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Metalac GM2020-08-012021-11-27

FöreN. Vanić0.92 37
UnderHan1.25 59+0.33
EfterM. Žižic0.86 21−0.39

TSC2021-12-012024-05-23

FöreM. Jovanović0.56 9
UnderHan1.76 108+1.20

Maccabi Tel Aviv2024-07-152025-07-13

FöreRobert David Keane2.32 56
UnderHan1.95 56−0.37

Maccabi Tel Aviv2025-08-212025-11-06

UnderHan1.71 14
EfterRonny Deila0.75 8−0.96

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2019
22
23
24

Ett steg per år från 2022 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupIsrael2024/2025Vinnare
  • Toto Cup Ligat AlIsrael2024/2025Vinnare
  • Super LigaSerbia2022/2023Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.68 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.10snitt 1.692.08
HögstMaccabi Tel Aviv1.93 p/m på 74
LägstMetalac GM1.25 p/m på 59
Spann0.68 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.26 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Žarko Lazetić
  • Rutinerad241 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare80 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Žarko Lazetić med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare