FootSam
FOOTBALL DATA

Z. ZidaneUppdrag avslutade

France · 54 år

251 matcher, 2 klubbar mellan 2016 och 2021.

01

Hur har han presterat?

66 %
Matcher som slutat med seger166 av 251 matcher
34 %
Matcher med hållen nolla86 av 251 matcher
Målbilden
2.24gjorda per match
0.99insläppta per match
Båda snitten på 251 matcher
251matcher
166–51–34V–O–F
2.19poäng/match
66 %vinstprocent
549poäng
563–248mål
+315målskillnad
86hållna nollor
1665134

Vinster 166Oavgjorda 51Förluster 34

Bäst iReal Madrid2.19 p/m251 matcher
Bästa säsong20152.48 p/m 27 matcher
Flest matcherReal Madrid251 matcher

233 av 251 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Real Madrid II2015–2016
Real Madrid2016–2018
Real Madrid2019–2021

Poäng per match, period för period

Real Madrid 2016–20182.36132
Real Madrid 2019–20212.02109
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Real Madrid II2015–2016inga matcher i vår databas
Real MadridSpain2016–20181329623133451373112.36
Real MadridSpain2019–2021109652519194972202.02

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Rekord inom samma klubb · visa alla mått
Högsta poängsnitt2.19 p/mReal Madridpå 251 matcher
Bästa målskillnad+1.25 per matchReal Madrid563–248 på 251 matcher
Flest matcher251Real Madrid166–51–34
Flest vinster166Real Madridpå 251 matcher
Flest poäng549Real Madridpå 251 matcher
Längsta sejour132 matcherReal Madrid2016–2018

Alla dessa rekord gäller samma klubb i FootSams underlag. Det säger inte att tränaren saknar andra klubbar i sin karriär.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Real Madrid · 2.48 p/m på 27 matcher152016 · Real Madrid · 2.44 p/m på 54 matcher162017 · Real Madrid · 2.14 p/m på 56 matcher172018 · Real Madrid · 1.55 p/m på 11 matcher182019 · Real Madrid · 2.12 p/m på 51 matcher192020 · Real Madrid · 2.02 p/m på 52 matcher20

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är ett fast jämförelsefönster, inte en ligasäsong. Sträckan kan omfatta flera tävlingar, säsonger och klubbar.

0123snitt 2.19match 1251
Starkaste sträckan2.53 p/m+0.34 mot karriärsnittetMatch 4885 · 2016-12-072017-08-20Real Madrid31 vinster av 38 · 10743
Svagaste sträckan1.74 p/m0.45 mot karriärsnittetMatch 125162 · 2018-04-032019-11-02Real Madrid18 vinster av 38 · 6946

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.31 mot 2.18.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-3-3Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-3-3125 58.7 %2.18 p/m
4-3-1-228 13.1 %1.96 p/m
4-2-3-122 10.3 %2.14 p/m
4-4-216 7.5 %2.31 p/m
4-1-4-18 3.8 %
3-5-24 1.9 %
4-3-2-13 1.4 %
3-4-32 0.9 %
3-1-4-21 0.5 %
3-4-1-21 0.5 %
3-4-2-11 0.5 %
4-1-3-21 0.5 %
4-2-2-21 0.5 %

Startformationen som källan skrev den, för 213 matcher mellan 2016 och 2020. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Real Madrid2016-01-092018-05-26

FöreRafael Benítez2.21 24
UnderHan2.33 137+0.12

Real Madrid2019-03-162021-05-22

FöreS. Solari1.86 35
UnderHan2.02 114+0.16

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

11titlar och 2 andraplatser sedan 2015
15
16
17
18
19
20

Ett steg per år från 2015 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 13 meriter
  • La LigaSpain2020/2021Tvåa
  • La LigaSpain2019/2020Vinnare
  • Super CupSpain2019/2020Vinnare
  • Super CupSpain2017/2018Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2017/2018Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2017/2018Vinnare
  • FIFA Intercontinental CupWorld2017 UAEVinnare
  • UEFA Super CupEurope2016/2017Vinnare
  • La LigaSpain2016/2017Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2016/2017Vinnare
  • FIFA Intercontinental CupWorld2016 JapanVinnare
  • La LigaSpain2015/2016Tvåa
  • UEFA Champions LeagueEurope2015/2016Vinnare
26 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2015 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • UEFA Champions LeagueEurope2013/2014Vinnare
  • Copa del ReySpain2013/2014Vinnare
  • International Champions CupWorld2013Vinnare
  • FIFA World CupWorld2006 GermanyTvåa
  • La LigaSpain2005/2006Tvåa
  • La LigaSpain2004/2005Tvåa
  • Copa del ReySpain2003/2004Tvåa
  • Super CupSpain2003/2004Vinnare
  • La LigaSpain2002/2003Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2002/2003Vinnare
  • Inter Continental CupWorld2002Vinnare
  • Copa del ReySpain2001/2002Tvåa
  • Super CupSpain2001/2002Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2001/2002Vinnare
  • UEFA European Championship QualifiersEurope2000 Netherlands/BelVinnare
  • UEFA European ChampionshipEurope2000 Netherlands/BelVinnare
  • Serie AItaly1999/2000Tvåa
  • FIFA World CupWorld1998 FranceVinnare
  • Super CupItaly1997/1998Vinnare
  • Serie AItaly1997/1998Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope1997/1998Tvåa
  • Serie AItaly1996/1997Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope1996/1997Tvåa
  • UEFA Super CupEurope1996/1997Vinnare
  • Inter Continental CupWorld1996Vinnare
  • UEFA Europa LeagueEurope1995/1996Tvåa
09

Vad kännetecknar honom?

Z. Zidane
  • Resultatstark2.19 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad251 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare251 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Z. Zidane med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Förslagen prioriterar tränare med minst 20 matcher i samma tävlingar och säsonger. Därefter vägs överlapp och antal matcher. Jämförelsen visar hela underlaget; samma matchantal innebär inte samma förutsättningar.

Jämför med
Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.