FootSam
FOOTBALL DATA

102 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2016 och 2024.

01

Hur har han presterat?

43 %
Matcher som slutat med seger44 av 102 matcher
34 %
Matcher med hållen nolla35 av 102 matcher
Målbilden
1.41gjorda per match
1.45insläppta per match
Båda snitten på 102 matcher
102matcher
44–19–39V–O–F
1.48poäng/match
43 %vinstprocent
151poäng
144–148mål
-4målskillnad
35hållna nollor
441939

Vinster 44Oavgjorda 19Förluster 39

Bäst iFC Tokyo1.54 p/m56 matcher
Svagast iShimizu S-pulse1.42 p/m 33 matcher
Bästa säsong20161.76 p/m 17 matcher
Flest matcherFC Tokyo56 matcher

91 av 102 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
Avispa Fukuoka2008–2011
FC Tokyo2016–2017
Ventforet Kofu2023–2024

Poäng per match, period för period

FC Tokyo 2016–20171.6151
Ventforet Kofu 2023–20241.3813
Shimizu S-pulse 20191.3730
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Avispa FukuokaJapan2008–2011inga matcher i vår databas
FC TokyoJapan2016–2017512410177258821.61
Shimizu S-pulseJapan201930125134054411.37
Shimizu S-pulseJapan20221100803
Ventforet KofuJapan2023–2024135351820181.38
Nantong ZhiyunChina2025–nuinga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.54 p/mFC Tokyopå 56 matcher
Bästa målskillnad+0.09 per matchFC Tokyo76–71 på 56 matcher
Flest matcher56FC Tokyo25–11–20
Flest vinster25FC Tokyopå 56 matcher
Flest poäng86FC Tokyopå 56 matcher
Längsta sejour51 matcherFC Tokyo2016–2017

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · FC Tokyo · 1.76 p/m på 17 matcher162017 · FC Tokyo · 1.44 p/m på 39 matcher172019 · Shimizu S-pulse · 1.38 p/m på 32 matcher192022 · Shimizu S-pulse · 3.00 p/m på 1 matcher222023 · Ventforet Kofu · 1.25 p/m på 12 matcher232024 · Ventforet Kofu · 3.00 p/m på 1 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Shimizu S-pulseVentforet Kofusnitt 1.48match 1102
Starkaste sträckan1.76 p/m+0.28 mot karriärsnittetMatch 239 · 2016-07-092017-06-21FC Tokyo20 vinster av 38 · 5940
Svagaste sträckan1.18 p/m0.30 mot karriärsnittetMatch 2360 · 2017-04-012019-05-18FC TokyoShimizu S-pulse12 vinster av 38 · 4159

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.57.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-2-3-1Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-2-3-137 57.8 %1.57 p/m
4-4-214 21.9 %0.64 p/m
3-5-26 9.4 %
3-4-2-13 4.7 %
4-4-1-12 3.1 %
3-1-4-21 1.6 %
4-2-2-21 1.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

FC Tokyo
4-2-3-14-4-23-5-2
31
Ventforet Kofu
4-2-3-14-4-2
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 64 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FC Tokyo2016-08-202017-09-30

FöreHiroshi Jofuku1.00 6
UnderHan1.54 54+0.54
EfterT. Amma0.50 6−1.04

Ventforet Kofu2023-02-112024-06-12

FöreT. Yoshida1.18 51
UnderHan1.38 13+0.20
EfterShinji Otsuka1.17 6−0.21

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2008
  • Super CupJapan2023Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.12 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.27snitt 1.501.69
HögstFC Tokyo1.54 p/m på 56
LägstShimizu S-pulse1.42 p/m på 33
Spann0.12 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Y. Shinoda med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.