FootSam
FOOTBALL DATA

Y. Semin

Uppdrag avslutade

Russia · 79 år

193 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2021.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

193matcher
101–46–46V–O–F
1.81poäng/match
52 %vinstprocent
349poäng
279–183mål
+96målskillnad
78hållna nollor
1014646
Bäst iDynamo Kyiv2.33 p/m45 matcher
Svagast iLokomotiv1.68 p/m142 matcher
Bästa säsong20112.29 p/m34 matcher
Flest matcherLokomotiv142 matcher

144 av 193 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

19922026
Lokomotiv1992–2005
Russia2005
Dynamo2005–2006
Dynamo Kyiv2008–2009
Lokomotiv2009–2010
Dynamo Kyiv2010–2012
Qəbələ2013–2014
Mordovia Saransk2014–2015
Anzhi2015
Lokomotiv2016–2020

Poäng per match, period för period

Dynamo Kyiv 2010–20122.3345
Lokomotiv 2016–20201.66134
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
LokomotivRussia1992–2005inga matcher i vår databas
Russia2005inga matcher i vår databas
DynamoRussia2005–2006inga matcher i vår databas
Dynamo KyivUkraine2008–2009inga matcher i vår databas
LokomotivRussia2009–2010inga matcher i vår databas
Dynamo KyivUkraine2010–201245336681281052.33
Qəbələ2013–2014inga matcher i vår databas
Mordovia Saransk2014–2015inga matcher i vår databas
AnzhiRussia2015inga matcher i vår databas
LokomotivRussia2016–20201346333381811402221.66
FC RostovRussia20214121565

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.33 p/mDynamo Kyivpå 45 matcher
Bästa målskillnad+1.18 per matchDynamo Kyiv81–28 på 45 matcher
Flest matcher142Lokomotiv67–37–38
Flest vinster67Lokomotivpå 142 matcher
Flest poäng238Lokomotivpå 142 matcher
Längsta sejour134 matcherLokomotiv2016–2020

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Dynamo Kyiv · 2.29 p/m på 34 matcher112012 · Dynamo Kyiv · 2.45 p/m på 11 matcher122016 · Lokomotiv · 1.41 p/m på 29 matcher162017 · Lokomotiv · 1.93 p/m på 40 matcher172018 · Lokomotiv · 1.64 p/m på 36 matcher182019 · Lokomotiv · 1.65 p/m på 37 matcher192021 · FC Rostov · 1.00 p/m på 6 matcher21

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LokomotivFC Rostovsnitt 1.81match 1193
Starkaste sträckan2.55 p/m+0.74 mot karriärsnittetMatch 744 · 2011-08-072012-08-25Dynamo Kyiv31 vinster av 38 · 7120
Svagaste sträckan1.39 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 101138 · 2018-02-152019-03-02Lokomotiv15 vinster av 38 · 4347

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.09 mot 1.80.

4-2-3-179 55.2 %1.80 p/m
4-4-211 7.7 %2.09 p/m
5-3-28 5.6 %
3-4-2-16 4.2 %
4-5-16 4.2 %
3-5-25 3.5 %
4-1-4-15 3.5 %
4-3-35 3.5 %
3-1-4-24 2.8 %
5-4-13 2.1 %
3-4-1-22 1.4 %
3-4-32 1.4 %
3-5-1-12 1.4 %
4-3-1-22 1.4 %
4-4-1-12 1.4 %
4-3-2-11 0.7 %

Startformationen som källan skrev den, för 143 matcher mellan 2016 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Dynamo Kyiv2011-07-102012-08-29

UnderHan2.33 45
EfterO. Blokhin1.85 54−0.48

Lokomotiv2016-08-072020-07-22

UnderHan1.68 142
EfterMarko Nikolic1.65 54−0.03

FC Rostov2021-08-082021-09-18

FöreValeri Karpin1.37 107
UnderHan1.00 6−0.37
EfterZaurbek Tedeev1.20 5+0.20

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

13titlar och 15 andraplatser sedan 1992
95
98
01
04
07
10
13
16
19

Ett steg per år från 1995 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 28 meriter
  • Super CupRussia2019/2020Vinnare
  • Premier LeagueRussia2018/2019Tvåa
  • CupRussia2018/2019Vinnare
  • Super CupRussia2018/2019Tvåa
  • Premier LeagueRussia2017/2018Vinnare
  • Super CupRussia2017/2018Tvåa
  • CupRussia2016/2017Vinnare
  • CupAzerbaijan2013/2014Tvåa
  • Premier LeagueUkraine2011/2012Tvåa
  • Super CupUkraine2011/2012Vinnare
  • Premier LeagueUkraine2010/2011Tvåa
  • CupUkraine2010/2011Tvåa
  • Super CupUkraine2008/2009Tvåa
  • Premier LeagueUkraine2007/2008Tvåa
  • CupUkraine2007/2008Tvåa
  • Super CupRussia2005Vinnare
  • Premier LeagueRussia2004Vinnare
  • Super CupRussia2003Vinnare
  • Premier LeagueRussia2002Vinnare
  • Premier LeagueRussia2001Tvåa
  • CupRussia2000/2001Vinnare
  • Premier LeagueRussia2000Tvåa
  • CupRussia1999/2000Vinnare
  • Premier LeagueRussia1999Tvåa
  • CupRussia1997/1998Tvåa
  • CupRussia1996/1997Vinnare
  • CupRussia1995/1996Vinnare
  • Premier LeagueRussia1995Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.65 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.53snitt 1.842.48
HögstDynamo Kyiv2.33 p/m på 45
LägstLokomotiv1.68 p/m på 142
Spann0.65 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Y. Semin
  • Resultatstark1.81 poäng per match — bland de tio procent högsta

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Y. Semin med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare