FootSam
FOOTBALL DATA

V. Skripnik

Uppdrag avslutade

Ukraine · 56 år

241 matcher, 7 klubbar, 3 länder mellan 2014 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

241matcher
103–51–87V–O–F
1.49poäng/match
43 %vinstprocent
360poäng
350–346mål
+4målskillnad
72hållna nollor
1035187
Bäst iZorya Luhansk1.74 p/m101 matcher
Svagast iWerder Bremen1.29 p/m72 matcher
Bästa säsong20191.76 p/m38 matcher
Flest matcherZorya Luhansk101 matcher

200 av 241 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Werder Bremen II2013–2014
Werder Bremen2014–2016
Riga2018
Zorya Luhansk2019–2022
Vorskla2022–2023
FC Kharkiv2023–2024

Poäng per match, period för period

Zorya Luhansk 2019–20221.74101
Vorskla 2022–20231.4951
Werder Bremen 2014–20161.3370
FC Kharkiv 2023–20240.6213
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Werder Bremen II2013–2014inga matcher i vår databas
Werder BremenGermany2014–201670261529105131931.33
RigaLatvia20182101213
Riga FC2018inga matcher i vår databas
Zorya LuhanskUkraine2019–20221015220291581091761.74
VorsklaUkraine2022–2023512210196568761.49
FC KharkivUkraine2023–202413157152980.62

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.74 p/mZorya Luhanskpå 101 matcher
Bästa målskillnad+0.49 per matchZorya Luhansk158–109 på 101 matcher
Flest matcher101Zorya Luhansk52–20–29
Flest vinster52Zorya Luhanskpå 101 matcher
Flest poäng176Zorya Luhanskpå 101 matcher
Längsta sejour101 matcherZorya Luhansk2019–2022

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232014 · Werder Bremen · 1.48 p/m på 29 matcher142015 · Werder Bremen · 1.28 p/m på 39 matcher152016 · Werder Bremen · 0.00 p/m på 4 matcher162018 · Riga · 1.50 p/m på 2 matcher182019 · Zorya Luhansk · 1.76 p/m på 38 matcher192020 · Zorya Luhansk · 1.75 p/m på 36 matcher202021 · Zorya Luhansk · 1.70 p/m på 27 matcher212022 · Vorskla · 1.50 p/m på 32 matcher222023 · Vorskla · 1.18 p/m på 34 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123RigaZorya LuhanskVorsklaFC Kharkivsnitt 1.49match 1241
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.40 mot karriärsnittetMatch 125162 · 2020-11-262021-10-03Zorya Luhansk23 vinster av 38 · 6239
Svagaste sträckan1.05 p/m0.44 mot karriärsnittetMatch 3572 · 2015-09-192016-09-17Werder Bremen11 vinster av 38 · 5579

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.82 mot 1.09.

4-4-235 24.5 %1.09 p/m
4-4-1-122 15.4 %1.50 p/m
4-2-3-121 14.7 %1.81 p/m
4-3-317 11.9 %1.82 p/m
4-1-4-116 11.2 %1.25 p/m
4-1-3-211 7.7 %1.64 p/m
4-3-1-28 5.6 %
3-4-35 3.5 %
3-4-2-14 2.8 %
3-5-22 1.4 %
3-1-4-21 0.7 %
3-5-1-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Zorya Luhansk
4-4-1-14-4-2
78
Vorskla
4-2-3-14-4-2
48
FC Kharkiv
4-4-24-1-3-2
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 143 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Zorya Luhansk2019-07-282021-12-12

FöreY. Vernydub1.44 270
UnderHan1.74 101+0.30
EfterPatrick van Leeuwen2.19 32+0.45

Vorskla2022-07-212023-12-10

FöreY. Maksymov1.56 68
UnderHan1.51 53−0.05
EfterS. Dolhanskyi0.88 25−0.63

FC Kharkiv2024-02-252024-05-25

FöreO. Holodiuk0.00 5
UnderHan0.62 13+0.62

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2013
18
19
20

Ett steg per år från 2018 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • CupUkraine2020/2021Tvåa
  • VirsligaLatvia2018Vinnare
  • CupLatvia2018Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.45 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.14snitt 1.541.89
HögstZorya Luhansk1.74 p/m på 101
LägstWerder Bremen1.29 p/m på 72
Spann0.45 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

V. Skripnik
  • Rutinerad241 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför V. Skripnik med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare