FootSam
FOOTBALL DATA

Ufuk Talay

Aktiv

Australia · 50 år · Western Sydney Wanderers

207 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2019 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

207matcher
91–44–72V–O–F
1.53poäng/match
44 %vinstprocent
317poäng
342–297mål
+45målskillnad
47hållna nollor
914472
Bäst iSydney1.62 p/m91 matcher
Svagast iWellington Phoenix1.46 p/m114 matcher
Bästa säsong20231.67 p/m27 matcher
Flest matcherWellington Phoenix114 matcher

200 av 207 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Australia U202016–2021
Australia U192016–2018
Sydneyfrån 2023

Poäng per match, period för period

Sydney från 20231.6291
Wellington Phoenix 2019–20231.46114
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Australia U202016–2021inga matcher i vår databas
Australia U192016–2018inga matcher i vår databas
Wellington PhoenixNew-Zealand2019–20231144725421671731661.46
SydneyAustraliafrån 2023914318301721231471.62
Western Sydney WanderersAustralia2026–nu2110314

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.62 p/mSydneypå 91 matcher
Bästa målskillnad+0.54 per matchSydney172–123 på 91 matcher
Flest matcher114Wellington Phoenix47–25–42
Flest vinster47Wellington Phoenixpå 114 matcher
Flest poäng166Wellington Phoenixpå 114 matcher
Längsta sejour114 matcherWellington Phoenix2019–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232019 · Wellington Phoenix · 1.52 p/m på 27 matcher192020 · Wellington Phoenix · 1.46 p/m på 26 matcher202021 · Wellington Phoenix · 1.48 p/m på 31 matcher212022 · Wellington Phoenix · 1.37 p/m på 30 matcher222023 · Sydney · 1.67 p/m på 27 matcher232024 · Sydney · 1.59 p/m på 39 matcher242025 · Sydney · 1.60 p/m på 25 matcher252026 · Western Sydney Wanderers · 2.00 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SydneyWestern Sydney Wandererssnitt 1.53match 1207
Starkaste sträckan1.82 p/m+0.29 mot karriärsnittetMatch 151188 · 2024-11-232025-11-22Sydney20 vinster av 38 · 8154
Svagaste sträckan1.29 p/m0.24 mot karriärsnittetMatch 2461 · 2020-07-312022-01-01Wellington Phoenix13 vinster av 38 · 5455

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.64 mot 1.59.

4-4-286 44.8 %1.59 p/m
4-2-3-159 30.7 %1.64 p/m
4-2-2-220 10.4 %1.05 p/m
3-4-34 2.1 %
4-1-4-14 2.1 %
5-4-14 2.1 %
4-3-2-13 1.6 %
3-1-4-22 1 %
3-4-2-12 1 %
4-1-3-22 1 %
4-3-1-22 1 %
4-3-32 1 %
3-5-21 0.5 %
5-3-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Sydney
4-2-3-1
86

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 192 matcher mellan 2019 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Wellington Phoenix2019-10-132023-05-05

FöreM. Rudan1.43 28
UnderHan1.46 114+0.03
EfterGiancarlo Italiano1.38 88−0.08

Sydney2023-11-112026-03-22

UnderHan1.62 91+0.03
EfterPatrick Kisnorbo1.82 11+0.20

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

9 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • A-League MenAustralia2005/2006Vinnare
  • OFC Champions LeagueOceania2005 TahitiVinnare
  • Süper LigTurkey2001/2002Vinnare
  • Süper LigTurkey2000/2001Tvåa
  • UEFA Super CupEurope2000/2001Vinnare
  • Atatürk CupTurkey1999/2000Tvåa
  • Süper LigTurkey1998/1999Vinnare
  • CupTurkey1998/1999Vinnare
  • CupTurkey1995/1996Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.16 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.31snitt 1.531.77
HögstSydney1.62 p/m på 91
LägstWellington Phoenix1.46 p/m på 114
Spann0.16 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Ufuk Talay med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.