FootSam
FOOTBALL DATA

Toru Oniki

Aktiv

Japan · 52 år · Kashima

460 matcher, 2 klubbar mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

460matcher
260–111–89V–O–F
1.94poäng/match
57 %vinstprocent
891poäng
881–479mål
+402målskillnad
170hållna nollor
26011189
Bäst iKashima2.17 p/m69 matcher
Svagast iKawasaki Frontale1.90 p/m391 matcher
Bästa säsong20202.41 p/m41 matcher
Flest matcherKawasaki Frontale391 matcher

445 av 460 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Kashima2025–nu

Poäng per match, period för period

Kashima 2025–nu2.1769
Kawasaki Frontale 2017–20251.90391
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Kawasaki FrontaleJapan2017–202539121499787674217411.90
KashimaJapan2025–nu69461211114581502.17

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.17 p/mKashimapå 69 matcher
Bästa målskillnad+0.88 per matchKawasaki Frontale767–421 på 391 matcher
Flest matcher391Kawasaki Frontale214–99–78
Flest vinster214Kawasaki Frontalepå 391 matcher
Flest poäng741Kawasaki Frontalepå 391 matcher
Längsta sejour391 matcherKawasaki Frontale2017–2025

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231718192021222324252627

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Kashimasnitt 1.94match 1460
Starkaste sträckan2.63 p/m+0.69 mot karriärsnittetMatch 185222 · 2020-12-162021-08-18Kawasaki Frontale31 vinster av 38 · 9826
Svagaste sträckan1.26 p/m0.68 mot karriärsnittetMatch 347384 · 2024-04-032024-11-01Kawasaki Frontale12 vinster av 38 · 5354

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 2.14 mot 1.78.

4-2-3-1146 37.3 %1.78 p/m
4-3-3122 31.2 %2.06 p/m
4-4-269 17.6 %2.13 p/m
4-1-4-135 9 %2.14 p/m
4-2-2-25 1.3 %
3-5-23 0.8 %
4-4-1-13 0.8 %
3-4-2-12 0.5 %
3-5-1-12 0.5 %
4-1-3-22 0.5 %
4-3-2-11 0.3 %
5-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Kawasaki Frontale
4-2-3-14-3-3
329
Kashima
4-4-24-2-3-1
62

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 391 matcher mellan 2017 och 2027. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Kawasaki Frontale2017-02-222024-12-08

UnderHan1.90 391
EfterShigetoshi Hasebe1.54 76−0.36

Kashima2025-02-152026-08-29

FöreM. Chugo2.00 6
UnderHan2.17 69+0.17

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

10titlar och 4 andraplatser sedan 2017
17
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2017 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 14 meriter
  • Super CupJapan2024Vinnare
  • Emperor CupJapan2023Vinnare
  • J1 LeagueJapan2022Tvåa
  • Super CupJapan2022Tvåa
  • J1 LeagueJapan2021Vinnare
  • Super CupJapan2021Vinnare
  • J1 LeagueJapan2020Vinnare
  • Emperor CupJapan2020Vinnare
  • J-League CupJapan2019Vinnare
  • Super CupJapan2019Vinnare
  • J1 LeagueJapan2018Vinnare
  • Super CupJapan2018Tvåa
  • J1 LeagueJapan2017Vinnare
  • J-League CupJapan2017Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.27 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.75snitt 1.942.32
HögstKashima2.17 p/m på 69
LägstKawasaki Frontale1.90 p/m på 391
Spann0.27 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Toru Oniki
  • Resultatstark1.94 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad460 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare230 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Toru Oniki med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare