FootSam
FOOTBALL DATA

Simon Daniel Weaver

Aktiv

England · 48 år · Harrogate Town

290 matcher, 1 klubb mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

290matcher
91–69–130V–O–F
1.18poäng/match
31 %vinstprocent
342poäng
340–438mål
-98målskillnad
65hållna nollor
9169130
Bäst iHarrogate Town1.18 p/m290 matcher
Bästa säsong20231.38 p/m50 matcher
Flest matcherHarrogate Town290 matcher

275 av 290 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Harrogate TownEngland2009–nu29091691303404383421.18

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.18 p/mHarrogate Townpå 290 matcher
Bästa målskillnad-0.34 per matchHarrogate Town340–438 på 290 matcher
Flest matcher290Harrogate Town91–69–130
Flest vinster91Harrogate Townpå 290 matcher
Flest poäng342Harrogate Townpå 290 matcher
Längsta sejour290 matcherHarrogate Town2009–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Harrogate Town · 0.50 p/m på 2 matcher112012 · Harrogate Town · 2.00 p/m på 8 matcher122013 · Harrogate Town · 0.00 p/m på 1 matcher132014 · Harrogate Town · 0.00 p/m på 1 matcher142015 · Harrogate Town · 2.00 p/m på 3 matcher152019 · Harrogate Town · 1.50 p/m på 2 matcher192020 · Harrogate Town · 1.22 p/m på 50 matcher202021 · Harrogate Town · 1.20 p/m på 49 matcher212022 · Harrogate Town · 1.12 p/m på 49 matcher222023 · Harrogate Town · 1.38 p/m på 50 matcher232024 · Harrogate Town · 1.22 p/m på 51 matcher242025 · Harrogate Town · 0.42 p/m på 24 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.18match 1290
Starkaste sträckan1.58 p/m+0.40 mot karriärsnittetMatch 160197 · 2023-04-152024-01-30Harrogate Town18 vinster av 38 · 5559
Svagaste sträckan0.79 p/m0.39 mot karriärsnittetMatch 253290 · 2025-02-222026-01-27Harrogate Town7 vinster av 38 · 3162

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.27 mot 1.23.

4-2-3-196 35 %1.23 p/m
4-4-292 33.6 %1.27 p/m
4-3-321 7.7 %1.00 p/m
3-4-1-220 7.3 %0.75 p/m
3-4-2-113 4.7 %1.15 p/m
4-4-1-110 3.6 %0.90 p/m
3-5-26 2.2 %
4-1-4-16 2.2 %
3-1-4-23 1.1 %
3-4-33 1.1 %
3-5-1-12 0.7 %
4-2-2-21 0.4 %
4-3-1-21 0.4 %

Startformationen som källan skrev den, för 274 matcher mellan 2019 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Harrogate Town2025-11-082026-01-27

UnderHan0.29 14
EfterSimon Weaver1.17 18+0.88

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 3 andraplatser sedan 2009
13
14
15
16
17
18
19

Ett steg per år från 2013 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • National LeagueEngland2019/2020Tvåa
  • West Riding County CupEngland2015/2016Tvåa
  • West Riding County CupEngland2013/2014Tvåa
09

Vad kännetecknar honom?

Simon Daniel Weaver
  • Tunga uppdrag1.18 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Rutinerad290 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare290 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Simon Daniel Weaver med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.