FootSam
FOOTBALL DATA

Shin Tae-Yong

Aktiv

Korea Republic · 55 år · Ulsan Hyundai FC

122 matcher, 8 klubbar mellan 2017 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

122matcher
44–32–46V–O–F
1.34poäng/match
36 %vinstprocent
164poäng
176–170mål
+6målskillnad
38hållna nollor
443246
Bäst iIndonesia1.50 p/m62 matcher
Svagast iUlsan Hyundai FC1.13 p/m39 matcher
Bästa säsong20211.50 p/m16 matcher
Flest matcherIndonesia62 matcher

106 av 122 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
Seongnam FC2008–2012
Korea Republic2017–2018
Indonesia U232020–2022
Indonesia2021–2025
Indonesia U202023–2024
Indonesia U232024–2025

Poäng per match, period för period

Indonesia 2021–20251.5062
Ulsan Hyundai FC 2025–nu1.1339
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Seongnam FCSouth-Korea2008–2012inga matcher i vår databas
Korea Republic U232016–2017inga matcher i vår databas
Korea Republic U202017inga matcher i vår databas
Korea Republic2017–2018inga matcher i vår databas
Indonesia U232020–2022inga matcher i vår databas
Indonesia2021–20256226152110892931.50
Indonesia U202023–2024inga matcher i vår databas
Indonesia U232023inga matcher i vår databas
Indonesia U232024–2025inga matcher i vår databas
Ulsan Hyundai FCSouth-Korea2025–nu391111174251441.13

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.50 p/mIndonesiapå 62 matcher
Bästa målskillnad+0.26 per matchIndonesia108–92 på 62 matcher
Flest matcher62Indonesia26–15–21
Flest vinster26Indonesiapå 62 matcher
Flest poäng93Indonesiapå 62 matcher
Längsta sejour62 matcherIndonesia2021–2025

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232017 · South Korea · 1.44 p/m på 9 matcher172018 · South Korea · 1.17 p/m på 12 matcher182021 · Indonesia · 1.50 p/m på 16 matcher212022 · Indonesia · 2.25 p/m på 12 matcher222023 · Indonesia · 1.58 p/m på 12 matcher232024 · Indonesia · 1.05 p/m på 22 matcher242025 · Ulsan Hyundai FC · 1.13 p/m på 39 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123IndonesiaUlsan Hyundai FCsnitt 1.34match 1122
Starkaste sträckan1.84 p/m+0.50 mot karriärsnittetMatch 2461 · 2021-06-032023-11-21Indonesia20 vinster av 38 · 8549
Svagaste sträckan1.08 p/m0.26 mot karriärsnittetMatch 82119 · 2024-12-152025-11-01IndonesiaUlsan Hyundai FC10 vinster av 38 · 4150

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.67.

4-4-215 25 %1.67 p/m
3-4-311 18.3 %1.09 p/m
4-2-3-111 18.3 %0.82 p/m
4-1-4-19 15 %
4-3-35 8.3 %
3-5-23 5 %
5-4-13 5 %
5-3-22 3.3 %
3-4-2-11 1.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Ulsan Hyundai FC
4-4-24-1-4-1
38
Indonesia
3-4-34-2-3-15-4-1
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 60 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

South Korea2017-08-312018-06-27

FöreU. Stielike1.56 9
UnderHan1.29 21−0.27

Ulsan Hyundai FC2025-02-162025-05-11

FöreKim Pan-Gon1.61 23
UnderHan1.60 15−0.01

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 2 andraplatser sedan 2008
09
10
11

Ett steg per år från 2009 till 2011, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Korea CupKorea-Republic2011Vinnare
  • AFC Champions League EliteAsia2010Vinnare
  • K League 1Korea-Republic2009Tvåa
  • Korea CupKorea-Republic2009Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.37 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.98snitt 1.351.65
HögstIndonesia1.50 p/m på 62
LägstUlsan Hyundai FC1.13 p/m på 39
Spann0.37 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.17 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Shin Tae-Yong med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.